5 najgorszych i najlepszych systemów operacyjnych

Na rynku systemów operacyjnych dominują Windows, Mac OS X i dystrybucje Linuksowe. Każdy z systemów jest inny i jego wybór zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Gdyby jednak zastanowić się, jakie systemy operacyjne mogą otrzymać zaszczytny tytuł najgorszego systemu operacyjnego?

belkin-pc-to-mac
belkin-pc-to-mac
Paweł Cebula

16.04.2009 | aktual.: 11.12.2017 16:37

Na rynku systemów operacyjnych dominują Windows, Mac OS X i dystrybucje Linuksowe. Każdy z systemów jest inny i jego wybór zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Gdyby jednak zastanowić się, jakie systemy operacyjne mogą otrzymać zaszczytny tytuł najgorszego systemu operacyjnego?

5 najgorszych systemów operacyjnych:

Gnu Hurd (1983 - ?)

gnuhurd
gnuhurd

GNU/Hurd (nazywany także GNU) jest o tyle ciekawym systemem operacyjnym, że mimo ponad 26 lat pracy nad nim, nigdy oficjalnie nie został udostępniony. Założenia były naprawdę zacne, wszystko pięknie zaprojektowane, ale tak naprawdę nie wypaliło. Cóż, natura nie lubi próżni.

MS-DOS 4.0 (1988)

ms-dos-40
ms-dos-40

21 lat temu pojawił się MS-DOS 4.0, który był pewnego rodzaju następcą MS-DOS 3.3. Czasami jednak bywa tak, że Microsoft potrafi coś koncertowo schrzanić. Generalnie system nie nadawał się do normalnego użytku. Jedynym zadaniem jakie poprawnie był w stanie wykonywać to zawieszanie się. Kompletna porażka Redmond skutkowała bardzo szybkim powrotem do wcześniejszych wersji systemu.

JavaOS (1996)

javaos
javaos

Wyobraźcie sobie najwolniejszy system na świecie, a potem spowolnijcie jego prace jeszcze kilkukrotnie. Tak! To właśnie JavaOS - najwolniej działający system operacyjny na świecie. Dzisiejsza Java w porównaniu z tą sprzed 13 lat to prawdziwy demon prędkości. Powstał on przy współpracy Sun i IBM i była to totalna katastrofa. Niestety (a może „stety”) cieszył się on praktycznie zerowym zainteresowaniem.

Windows ME (2000)

winme
winme

Powoli wkraczamy w systemy dobrze znane przeciętnemu Kowalskiemu. Windows Me - nie jedna osoba dostawała szału na samą myśl o tym systemie. O ile Windows 2000 był i jest nadal kawałkiem świetnego systemu to wydany kilka miesięcy później Millennium Edition był totalnym śmieciem. Użytkownikom głównie zapadnie w pamięć jako niesamowicie niestabilny system, niepozwalający na normalną pracę.

Windows Vista (2006)

vista
vista

A to (jeszcze) teraźniejszość. Po kilku latach bez premier nowości ze strony Microsoftu pojawiło się to oto cudo. Od samego początku nie było różowo. Miało być innowacyjnie, nowocześnie, bezpiecznie a wyszło… sami wiecie jak. Po prostu nieco zmodyfikowany Windows XP, z dodatkowymi cukierkowymi efektami graficznymi skutecznie pochłaniającymi niemal każdą ilość pamięci RAM, czy moc procesora. Totalnie przegrany marketingowo system, zmiażdżony przez gigantyczną falę krytyki.

5 najlepszych systemów operacyjnych

Windows 2000

win2000pro
win2000pro

Zawsze wracam do tego systemu z dużym sentymentem. Bardzo dzielnie sprawował się jako podstawowy system do najróżniejszych zadań. Mała zasobożerność, wysoki (jak na Microsoft) poziom stabilności. Porównywanie go do Windowsa ME (który wyszedł kilka miesięcy później) byłoby nie na miejscu.

Windows XP

winxppro
winxppro

Początkowo mocno krytykowany przez wielu użytkowników - głównie za to, że w bardzo krótkim czasie wykryto sporą ilość błędów i luk, które obniżały w sposób znaczący bezpieczeństwo. Po wydaniu SP1 i SP2 okazało się, że w opinii Windowsiarzy jest to najlepszy system operacyjny Microsoftu, jaki kiedykolwiek powstał. Uwielbienie pogłębiło się jeszcze bardziej od czasu premiery Visty.

Mac OS X

Raczej mało popularny system (udział na rynku na poziomie 10%). Jednak przez wiele osób uchodzi on za wzór systemu operacyjnego - prostota na poziomie Windowsa, z możliwościami bardzo zaawansowanego systemu. Atutami są wysoki poziom bezpieczeństwa (związany z budową systemu), stabilność, szybkość, elastyczność i spora ilość ciekawych narzędzi. Niestety, legalnie można z niego korzystać wyłącznie na urządzeniach wyprodukowanych przez Apple.

Ubuntu

ubuntu810
ubuntu810

Jedna z dystrybucji Linuksa, która najbardziej przyczyniła się do propagowania alternatywnych, darmowych systemów operacyjnych wśród przeciętnych użytkowników. Dzięki Ubuntu wiele osób dowiedziało się, że jest jakaś realna alternatywa dla Windowsa, która nadaje się do codziennego użytku bez konieczności ślęczenia nad „tutorialami”, „howto” czy prosząc społeczność użytkowników o pomoc w rozwiązaniu najprostszych problemów.

iPhone OS

iphone
iphone

Spore zaskoczenie, co? Ten system operacyjny funkcjonuje aktualnie na kilkuset milionach urządzeń, sprawiając, że mobilny system operacyjny przestał być tylko i wyłącznie bardzo mocno ograniczoną strukturą. iPhone OS jest bardzo dynamicznie rozwijaną platformą, przy aktywnym udziale użytkowników którzy tworzą ogromne ilości gier, aplikacji użytkowych, narzędzi.

Źródło: JnodeTechRepublicAboutGuideBookJasonongSoftpedia

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.