5 najlepszych Docków dla Windows
Każdemu zależy na jak najszybszym uzyskaniu dostępu do programów, czy określonych folderów. Zdecydowanie jednym z najlepszych sposób na ułatwienie sobie życia jest korzystanie z tzw. Docków. Użytkownicy systemu Windows również mogą korzystać z możliwości tych aplikacji. Które Docki są najlepsze dla systemu Windows?
17.11.2009 17:00
Każdemu zależy na jak najszybszym uzyskaniu dostępu do programów, czy określonych folderów. Zdecydowanie jednym z najlepszych sposób na ułatwienie sobie życia jest korzystanie z tzw. Docków. Użytkownicy systemu Windows również mogą korzystać z możliwości tych aplikacji. Które Docki są najlepsze dla systemu Windows?
Użytkownicy systemu Windows, chcąc usprawnić sobie dostęp do różnych aplikacji, czy katalogów zazwyczaj tworzą spore grupy skrótów, które znajdują się na pulpicie. Wraz ze wzrostem liczby kolejnych skrótów, a także przy okazji pojawienia się innych elementów jak instalatory, czy dokumenty wydłuża się czas poszukiwania konkretnych ikonek.
Właśnie dla tego powstał tzw. Dock. Element ten, pierwszy raz pojawił się w systemie Mac OS X. Jest to charakterystyczna belka, na której znajdują się ikonki prowadzące do m.in. programów i katalogów. Użytkownicy systemu Windows również mają możliwość korzystania z takiej funkcji.
Pasek zadań Windows 7
Pasek zadań nie jest niczym nowym w Windowsie. W przypadku "Siódemki" został on jednak w sposób znaczący rozbudowany. Możliwe jest łatwe dorzucania i usuwanie elementów, przypinanie ich, otwieranie programów przy użyciu skrótów klawiszowych. Bardzo ciekawie prezentują się tzw. "jump lists", czyli szybko dostęp do podstawowych funkcji różnych aplikacji.
W przypadku systemu Windows zawsze brakowało takiego elementu i użytkownicy musieli czekać aż do chwili premiery "Siódemki". Szybko okazało się, że niesłuszne były obawy części osób o to, czy ów rozwiązanie się przyjmie.
Wśród osób, które nie wyobrażały sobie pracy bez możliwości korzystania z Docka RocketDock był pozycją obowiązkową. Jest to darmowa aplikacja, która pozwala na bardzo zaawansowaną konfigurację. Program ten wspiera standardowe funkcje systemu Windows jak np. podgląd zawartości okna - znany z Visty.
Osoby lubiące oryginalny wygląd mają możliwość ściągnięcia i zainstalowania dodatkowych skórek, zmiany ikonek. RocketDock obsługuje również tzw. docklets, które są pewnego rodzaju wtyczkami pozwalającymi na rozszerzenie podstawowych funkcji aplikacji.
Jest to kolejna naprawdę świetna aplikacja ułatwiają organizację skrótów, programów i uruchomionych zadań. ObjectDock również pozwala na zaawansowaną modyfikację wyglądu - dostępne są setki gotowych skinów, paczek z ikonkami, a także dodatkowe rozszerzenia. ObjectDock dostępny jest w dwóch wersjach - podstawowej, która jest darmowa i premium, której koszt to niecałe 20$.
Jeżeli chodzi o stronę funkcjonalną, to aplikacja ta może swobodnie zastąpić standardowy pasek zadań, który można po prostu ukryć zyskując dodatkową przestrzeń.
RK Launcher nie oferuje nietypowych funkcji, które mogłyby go odróżnić od pozostałej konkurencji. Na pewno do atutów warto zaliczyć tutaj fakt, że zajmuje niewielką część zasobów takich jak moc procesora, czy pamięć RAM. RK Launcher działa gładko, co w przypadku funkcji takich jak "zooming" jest bardzo istotne. Podobnie jak w przypadku innych aplikacji możliwe jest modyfikowanie wyglądu Docka.
Z ciekawych funkcji tej aplikacji warto wymienić automatyczne dodawanie nowych skrótów do Docka, po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu nowej aplikacji. Dzięki temu, użytkownik nie musi ręcznie przeszukiwać i dodawać skrótów. Niestety rozwój RK Launchera został zawieszony.
Praktycznie wszystkie zaprezentowane dotychczas Docki mają formę paska, który może być . Ciekawą odmianą jest Circle Dock. Oferuje on identyczne możliwości jak w przypadku klasycznych Docków. Użytkownik może zwiększać i zmniejszać jego wielkość, modyfikować wygląd. Ciekawe prezentuje się funkcja obracania Docka przy użyciu rolki myszki.
Źródło: Lajfmajster