5 najlepszych narzędzi do aktualizacji oprogramowania
Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że regularne aktualizowanie systemu jest jednym z kluczowych warunków zapewniających bezpieczną i stabilną pracę naszego komputera. Równie ważne jest to, aby dbać o jak najczęstsze aktualizowanie wszystkich programów zainstalowanych w naszym systemie. Z jakich narzędzi warto korzystać?
Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że regularne aktualizowanie systemu jest jednym z kluczowych warunków zapewniających bezpieczną i stabilną pracę naszego komputera. Równie ważne jest to, aby dbać o jak najczęstsze aktualizowanie wszystkich programów zainstalowanych w naszym systemie. Z jakich narzędzi warto korzystać?
Producenci oprogramowania coraz częściej wypuszczają kolejne wersje swoich aplikacji, które mają przyczynić się do poprawy jakości ich działania. Człowiek jako istota z reguły leniwa raczej niechętnie dokonuje regularnego przeglądu zainstalowanych programów, sprawdzając, czy są one w najnowszej wersji. Niechęć do takich działań rośnie wprost proporcjonalnie do listy aplikacji, jaką mamy zainstalowaną w systemie.
Dla większości popularnych systemów (Windows, Linux, Mac OS X) dostępne są programy, które umożliwiają bardzo szybkie porównywanie wersji zainstalowanych aplikacji z najnowszymi dostępnymi. Bardzo często aktualizacja oprogramowania odbywa się w sposób automatyczny, minimalizując konieczność podjęcia dodatkowych działań z naszej strony.
Pierwszą z aplikacji jest darmowy FileHippo. Pozwala on na dbanie o kondycję naszego softu, który rozprowadzany jest na licencjach typu freeware i shareware, a więc tym samym sporej większości programów, jakie są instalowane w systemie Windows. FileHippo nie zabiera zbyt dużo miejsca na dysku twardym - ok. 155kb.
Program działa w bardzo prosty sposób - lista zainstalowanych aplikacji jest porównywana z najnowszymi wersjami tych samych programów z bazy FileHippo. Jeżeli na naszym dysku znajduje się starsze wydanie - natychmiast jesteśmy informowani o możliwości pobrania uaktualnienia.
Większości użytkowników systemu Linux jest to doskonale znana pozycja. Synaptic jest jednym z najbardziej funkcjonalnych narzędzi tego typu, a możliwość szybkiego zaktualizowania oprogramowania to zaledwie część tego, co potrafi. Synaptic w przypadku części systemów jest jednym ze standardowych narzędzi.
Synaptic (nazywa też APT od Advanced Packaging Tool) jest oprogramowaniem darmowym, które sprawia, że jeden z największych problemów wśród nowych użytkowników Linuksa - zarządzanie oprogramowaniem - przestaje nim być. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika.
Tym razem mam propozycję dedykowaną dla osób korzystających z Maków z zainstalowanym systemem OS X. AppFresh działa na identycznej zasadzie co pozostałe tego typu programy - wersje aplikacji są porównywane z zasobami zgromadzonymi w ramach serwisu i use this. Narzędzie to jest bezpłatne i m.in. dzięki temu cieszy się dużym zainteresowaniem.
Interfejs aplikacji jak oczywiście bardzo przejrzysty i prosty, oferuje szybki dostęp do wszystkich niezbędnych opcji. W trakcie skanowania uwzględniane są także dodatkowe elementy takie jak: wtyczki, widżety, panele preferencji, a nawet aktualizacje systemowe wydawane przez Apple - można więc porzucić standardowy moduł "uaktualnień".
Update Notifier jest drugą propozycją dla użytkowników systemu Windows. Jedną z ciekawych opcji jest to, że pozwala ona na skonfigurowanie, jakiego rodzaju wydania programów mają być uwzględniane w trakcie procesu skanowania i aktualizacji. Możemy ustalić, że Update Notifier poinformuje nas o dużych wydaniach jak np. aktualizacja z wersji 2.0 do 3.0, drobniejszych update'ach (z wersji 2.0 do 2.1), a nawet wydaniach testowych.
Program ten jest darmowy, a co więcej nie wymaga instalacji - możemy więc wrzucić go na nasz pendrive i trzymać zawsze przy sobie. Update Notifier umożliwia założenie konta na stronie CleanSofts.org i stworzenie listy obserwowanych aplikacji, dzięki czemu w sytuacji, gdy tylko pojawią się nowe aktualizacje wybranych programów, zostaniemy o tym poinformowani za pośrednictwem wiadomości e-mail.
Jak wspominałem na samym początku, bezpieczeństwo naszego komputera zależy nie tylko od regularnego aktualizowania systemu przy użyciu np. Windows Update, ale także od instalowania najnowszych wersji przeglądarek internetowych, komunikatorów, programów graficznych, klientów poczty e-mail itp.
Tym razem mamy do czynienia z pozycją, której producentem jest znana firma zajmująca się tworzeniem programów zabezpieczających nasze komputery. Secunia PSI umożliwia skanowanie i wyszukiwanie aktualizacji, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa naszego systemu operacyjnego.
Program ten jest rozprowadzany na zasadach licencji freeware i działa wyłącznie pod kontrolą systemu Windows.
Źródło: Lifehacker