5 najlepszych zestawów narzędzi na pendrive
Nieważne, czy przebywamy w domu, pracy, czy na uczelni, zawsze mamy dostęp do komputera. W trakcie korzystania z niego, może się zdarzyć tak, że będziemy potrzebować jakiegoś konkretnego narzędzia, którego nie ma w systemie. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność i wrzucić na swój pendrive zestaw przydatnych narzędzi.
Nieważne, czy przebywamy w domu, pracy, czy na uczelni, zawsze mamy dostęp do komputera. W trakcie korzystania z niego, może się zdarzyć tak, że będziemy potrzebować jakiegoś konkretnego narzędzia, którego nie ma w systemie. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność i wrzucić na swój pendrive zestaw przydatnych narzędzi.
Mam nadzieję, że nie muszę nikogo przekonywać, do tego, że pamięć przenośna jest czymś bardzo przydatnym. Niestety, spora część osób nie jest w stanie odpowiednio wykorzystać potencjału drzemiącego w tym akcesorium. Owszem, możemy tam przechowywać jakieś śmieci, ale po co? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie wolnego miejsca na zestaw przydatnych narzędzi.
Pakiet ten nie powala na kolana jakimś zaawansowanym i atrakcyjnym menu. Okno jest proste, a w jego obrębie znajduje się lista wielu różnych programów, które są podzielone na wiele kategorii - w zależności od celu i przeznaczenia. Mamy więc programy do obsługi Audio, zarządzania plikami, podstawowej edycji grafiki, czy typowo internetowe aplikacje.
Cały zestaw obejmuje grubo ponad 250 różnych programów, a więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że trafisz na coś, z czym nigdy do tej pory nie miałeś do czynienia. Starannie pogrupowane aplikacje sprawiają, że nawet, gdy nie korzystałeś z jakiegoś narzędzia, to będziesz wiedział, do czego ono służy. LiberKey oferuje wyszukiwarkę, a także podstawowy moduł statystyk.
Ten zestaw narzędzi jest zbiorem, który pochodzi z największego serwisu hostującego programy przeznaczone na pendrive'a. W przypadku tego pakietu mamy do czynienia ze starannie wybranymi aplikacjami, które cieszą się największym zainteresowaniem ze strony użytkowników.
Co znajdziemy w zestawie PortableApps? Właściwie wszystko. Od przeglądarek, klientów poczty e-mail, przez komunikatory, programy zabezpieczające po pakiety biurowe. Wszystkie aplikacje wchodzące w zestaw są oczywiście darmowe, nie ma więc obawy, że będziemy korzystać z nielegalnych wersji jakichś narzędzi.
Porable Suite zostało przygotowane w trzech wersjach - użytkownik wybiera odpowiednią dla siebie w zależności od tego, jak wiele miejsca może przeznaczyć na taki pakiet - w przypadku pełnej wersji jest to ok. 512 MB.
Linux
Zdaję sobie sprawę z tego, że dla niektórych osób może to być pewnym zaskoczeniem. Warto jednak wziąć pod uwagę takie rozwiązanie jak wykorzystanie Linuksa w wersji LiveCD. Do wyboru mamy kilka różnych popularnych dystrybucji np.: Damn Small Linux, Puppy Linux, Xubuntu, albo Fedora.
Rozwiązanie to ma bardzo wiele korzyści - Linux w wersji LiveCD zawiera zazwyczaj bardzo dużą ilość przydatnego oprogramowania. Interfejs jest bardzo prosty i przejrzysty, a więc nie powinno być problemów w przypadku podstawowych operacji. Większość ze wspomnianych dystrybucji ma naprawdę bardzo małe wymagania sprzętowe, a więc nie ma obawy o to, czy uda nam się uruchomić ten system.
Niestety, mimo wielu zalet, część osób uzna, że to nie dla nich z prostego powodu - to jest Linux, a to słowo (całkiem niesłusznie) wzbudza lęk wśród użytkowników.
W tym wypadku mamy do czynienia z bardzo podobnym do PortableApps zestawem narzędzi - zarówno pod względem formy, jak i listy. Możemy się więc spodziewać Firefoksa, Thunderbirda, OpenOffice'a, Winampa, prostego edytora tekstu, czy archiwizatora plików. Interesująco wygląda natomiast możliwość konfiguracji pakietu - możemy sprecyzować sposób szyfrowania danych, jakie programy mają być automatycznie uruchamiane po starcie geek.menu itp.
Lupo jest określany jako zestaw narzędzi dla każdego - zarówno dla mniej wymagających użytkowników, jak i osób, które potrzebują bardziej zaawansowanych programów. Standardowo pakiet ten obejmuje ok. 200 aplikacji i gier - jeżeli jednak ktoś uważa, że to za mało, to mając dostęp do Internetu może dodatkowo pobrać ponad 2000 aplikacji.
Zestaw Lupo dostępny jest w 28 różnych językach - jednym z nich jest polski, a więc może to być dodatkowy atut dla części osób niepotrafiących komunikować się w języku angielskim. Pełna wersja pakietu wykorzystuje ok. 300 MB wolnego miejsca, ale dostępna jest również wersja "lite", która wymaga tylko 70 MB.
Jeżeli uważasz, że powyższe propozycje są przerostem formy nad treścią, to zawsze istnieje możliwość samodzielnego skomponowania takiego zestawu narzędzi. W takiej sytuacji musisz przygotować sobie listę programów, które z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą Ci się przydać. Co na pewno warto uwzględnić? Na pewno ulubioną przeglądarkę, komunikator internetowy, pakiet biurowy, program pocztowy z obsługą kanałów RSS, edytor grafiki i odtwarzacz multimedialny (plików w formatach audio i wideo).
Źródło: Lifehacker