5 najpiękniejszych zdjęć Ziemi według NASA

5 najpiękniejszych zdjęć Ziemi według NASA26.07.2012 19:00
5 najpiękniejszych zdjęć Ziemi według NASA
Marek Maruszczak

Wbrew temu o czym usiłują nas czasami przekonać media żyjemy na pięknej planecie. Pięć zdjęć opublikowanych niedawno na stronie NASA to najlepsze potwierdzenie dla każdego, kto uwielbia zdjęcia Ziemi wykonywane z przestrzeni kosmicznej.

Wbrew temu o czym usiłują nas czasami przekonać media żyjemy na pięknej planecie. Pięć zdjęć opublikowanych niedawno na stronie NASA to najlepsze potwierdzenie dla każdego, kto uwielbia zdjęcia Ziemi wykonywane z przestrzeni kosmicznej.

Od 1972 roku amerykańskie satelity obserwacyjne z programu Landsat wykonują fotografie każdego skrawka naszej planety. Zdjęcia znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, pozwalają między innymi oceniać zmiany zachodzące na powierzchni naszej planety i przewidywać ich efekty.

Niektóre fotografie są jednak tak ładne, że śmiało mogą stawać w konkury z malarskimi arcydziełami. Niedawno wybrano 120 najpiękniejszych spośród nich, poddano cyfrowej obróbce kolorystycznej i przedstawiono internautom w ramach serii „Ziemia jako sztuka”.

W wyniku głosowania, w którym wzięło udział 14 tysięcy osób wyłoniono 5 najlepszych fotografii:

Ten płytki ale rozległy zbiornik wodny jest największym jeziorem w Australii. Jest jednak jedno „ale” jezioro musi być całkowicie wypełnione wodą, a to zdarza się dosyć rzadko. W ciągu ostatnich 150 lat zanotowano tylko 3 takie przypadki.

Żółte linie biegnące przecinające zdjęcie to chmury piasku pędzone przez wiatr nad Erg Iguidi – ruchomymi piaskami Sahary. Ruchome morze piasku rozciąga się od Algierii aż po Mauretanię w Afryce i jest pokryte przez niezliczoną ilość wydm, z których wiele ma ponad 500 metrów długości i wysokości.

Turkusowa wstęga przecinająca zdjęcie to Missisipi – największy system rzeczny w Północnej Ameryce. Rzekę otaczają niezliczone jeziorka tej samej barwy, a czworokątne kształty, z których złożona jest pozostała część fotografii to pola uprawne i miasta stanów Tennessee oraz Arkansas.

Poprzecinana niebieskimi żyłkami powierzchnia to część Alaski, którą zajmuje jedna z największych delt na świecie – delta rzeki Jukon. Niezliczone jeziora , strumienie i mokradła wchodzą w skład rezerwat przyrodniczego delty Jukonu.

Miejsce 1 - Van Goch z kosmosu (Landsat 7, 07.13.2005)

Niezwykły krajobraz przypominający obrazy sławnego malarza to fitoplankton unoszący się na wodach morza Bałtyckiego w pobliżu Gotlandii. Tak olbrzymie ilości morskich żyjątek pojawiają się gdy prądy morskie przeniosą duże ilości składników odżywczych z morskich głębin do wyżej położonych i dobrze nasłonecznionych wodnych obszarów.

Zdjęcia w wyższej rozdzielczości i całą galerię "Ziemia jako sztuka" znajdziecie na stronie NASA. Pobieranie fotografii wymaga jednak zarejestrowania się na stronie.

Źródło: NASA

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)