5 niezwykłych rzeczy, które możesz zrobić z wodą
Jak zadziwić rodzinę i znajomych, a przy okazji dostarczyć sobie trochę kształcącej rozrywki? Wystarczy wykorzystać wodę i w niektórych przypadkach kilka innych łatwo dostępnych substancji. Czas na odrobinę magii.
Jak stworzyć ognioodporny balon?
Jak to działa? Woda umieszczona w balonie przechwytuje ciepło generowane przez płomień. Jeżeli poczeka się wystarczająco długo, można zagotować wodę wewnątrz balonu.
Supercooled Water
Jak to działa? Błyskawicznie zamarzająca woda widoczna na nagraniu to efekt możliwy do uzyskania tylko z ciałem przechłodzonym. Jest to stan, w którym ciecz znajduje się poniżej temperatury krystalizacji, ale nie zamarza.
Aby przeprowadzić taki eksperyment potrzeba czystej wody (najlepiej destylowanej). Następnie butelkę z cieczą pozostawia się w ujemnej temperaturze (najlepiej na kilka dni). Jeżeli naczynie nie było wystawione na wstrząsy, woda powinna pozostać w stanie ciekłym. Teraz wystarczy potrząsnąć butelką lub pstryknąć w nią palcem.
Pepper and Water Science Magic Trick
Jak to działa? Płyń do mycia naczyń obniża napięcie powierzchniowe wody znajdującej się w talerzu. Efektem tego działania jest woda usiłująca odpłynąć z miejsca aplikacji płynu do mycia naczyń. Wraz z nią swoje położenie zmienia pieprz.
Antygrawitacyjna woda
Jak to działa? To, co zaobserwowaliśmy na nagraniu, to tzw. efekt Leidenfrosta. Mamy z nim do czynienia, kiedy ciecz styka się z powierzchnią, której temperatura jest znacznie wyższa od punktu wrzenia płynu. Pomiędzy lewitującą wodą a garnkiem utworzyła się cieniutka warstwa pary, która izoluje wodę od rozgrzanej powierzni.
Ciepły lód
Jak to działa? Do wody dodano octan sodu. Substancja ta jest wykorzystywana między innymi w ogrzewaczach termicznych. Jeżeli jego roztwór podda się wstrząsom lub innym bodźcom mechanicznym, ciecz skrystalizuje się, wydzielając przy okazji ciepło. Octan sodu można dość tanio kupić na Allegro. 0,5 kg kosztuje około 10 zł.
Zero Gravity Water Bubble
W ramach bonusu nagranie sztuczki, którą można przeprowadzić wyłącznie w warunkach nieważkości.
Źródło: TechEBlog