5 rzeczy, które chcemy wiedzieć o Chrome OS

5 rzeczy, które chcemy wiedzieć o Chrome OS

chromeos
chromeos
Paweł Cebula
25.09.2009 16:00

Wiadomość o tym, że Google ma zamiar stworzyć swój system operacyjny wzbudziła ogromne zainteresowanie. Nie wiadomo, czy wynika to z czystej ciekawości, czy może z realnego zainteresowania produktem, który ma być alternatywą dla Windowsa i Mac OS X. Część osób zadaje sobie wiele podstawowych pytań dotyczących Chrome OS.

Wiadomość o tym, że Google ma zamiar stworzyć swój system operacyjny wzbudziła ogromne zainteresowanie. Nie wiadomo, czy wynika to z czystej ciekawości, czy może z realnego zainteresowania produktem, który ma być alternatywą dla Windowsa i Mac OS X. Część osób zadaje sobie wiele podstawowych pytań dotyczących Chrome OS.

  1. **Co z funkcjami systemu, gdy przejdziemy w tryb offline?**photo position=\inside\99551/photoWiemy na pewno, że Chrome OS będzie opierać się na \webaplikacjach\
  2. czyli programach do uruchomienia, których potrzebować będziemy przeglądarkę internetową. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie będziemy mieli aktualnie dostępu do Internetu - awaria sieci, albo znajdziemy się daleko od cywilizacji. W jaki sposób Google będzie rozwiązywać ten problem?Część usług Google (Gmail(http://gmail.com), Dokumenty(http://google.com/docs)) już teraz pozwalają na korzystanie z ich możliwości będąc w trybie offline. Potrzebujemy jednak do tego specjalnej aplikacji Gears(http://gears.google.com/). Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z możliwości HTML5 - standard ten oferuje m.in. możliwość dostępu do informacji przebywając w trybie offline. Oczywiście pozostaje pytanie, jak wiele usług i aplikacji Google zdoła przygotować do momentu premiery?
  3. **Co z zaawansowanymi aplikacjami np. do edycji wideo?**photo position=\inside\99552/photoChrome OS ma być krokiem naprzód - system ten według zapowiedzi ma odejść od klasycznego modelu aplikacji zainstalowanych w systemie operacyjnym. W przypadku klientów e-mail, komunikatorów i innych tego typu programów nie powinno być źle - zastanawiające jest to, jak Google rozwiąże problem np. **edycji plików wideo, czy zdjęć?**Owszem, aplikacje \webowe\ są coraz bardziej rozbudowane, dając wiele różnych możliwości. Niestety nawet tym najlepszym daleko do klasycznych rozwiązań desktopowych jak w przypadku PhotoShopa, czy Office'a - nie zawsze wystarczy PhotoShop Express(https://www.photoshop.com/), albo Dokumenty Google. Sytuacja byłaby jasna, gdyby Google zadeklarowało, że jedynym rodzajem komputerów, jakimi są oni zainteresowani to netbooki.
  4. **Chrome OS będzie wspierał zewnętrzne aplikacje?**Chyba nie bylibyśmy zbyt zaskoczeni, gdyby Google w ramach swojego systemu chciało zaoferować jak największą liczbę własnych aplikacji - w końcu to całkiem normalne. Ciekawie jednak prezentuje się kwestia np. przeglądarki internetowej. Po pierwsze - co z osobami, dla których przeglądarka Chrome to zbyt mało? Powstanie specjalna wersja Firefoksa dedykowana dla Chrome OS?Drugą rzeczą jest to, jak Komisja Europejska zinterpretuje tego typu działanie, gdy Google udostępni w ramach systemu większość swoich aplikacji i usług? Konkurencja może być niezadowolona, że firma z Mountain View ogranicza im możliwość pozyskania nowych użytkowników w taki sposób.Najprawdopodobniej, Google udostępni zestaw narzędzi pozwalający na tworzenie aplikacji przez zewnętrznych programistów. W ten sposób mogłoby dojść do uniknięcia zarzutów o nieuczciwą konkurencję, a także zwiększyłyby się szanse na zainteresowanie ze strony użytkowników przyciągniętych sporą ilością oprogramowania.
  5. **Co z kompatybilnością sprzętową?**photo position=\inside\99553/photoSystem operacyjny to nie tylko aplikacje. Czasami trzeba będzie skorzystać z urządzeń peryferyjnych jak drukarka, skaner, kamera - w jaki sposób Google zamierza rozwiązać problem kompatybilności sprzętowej? W końcu do tej pory zdarza się, że np. popularne dystrybucje linuksowe nie wspierają części urządzeń.Chrome OS ma być lekkim systemem, nie wydaje mi się, żeby Google zdecydowało się na \włożenie\ dziesiątek tysięcy sterowników, które zapewnią, że nawet stary sprzęt po podłączeniu będzie działał w sposób poprawny. Niejednokrotnie użytkownicy rezygnowali z instalacji nowej wersji jakiejś dystrybucji Linuksa, po tym jak dowiedzieli się, że część ich sprzętu nie będzie działać.
  6. **Jak Google będzie chronić moją prywatność?**Teoretycznie miało kto o tym myśli, ale dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób Google zamierza chronić naszą prywatność. Sprawa jest dość prosta - w trakcie korzystania z systemu i aplikacji wytwarzane będą różne dane - niekiedy dotyczące poufnych rzeczy jak numery kont bankowych, adresy itd. W jaki sposób Google zamierza zabezpieczać nasze dane?Praca \w chmurze\ ma wiele korzyści, ale część osób prawdopodobnie nie będzie czuła się zbyt komfortowo wiedząc, że ich dane są przesyłane na zewnętrzne serwery tracąc tak naprawdę nad nimi faktyczną kontrolę. Czy Google wzbudza aż tak duże zaufanie ze strony użytkowników? Chyba nie jest z tym aż tak źle - Gmail, Dokumenty, Kalendarz, wyszukiwarka - wszystkie te usługi zbierają informacje o nas i chyba nie mamy problemów z zaśnięciem?

Google jest firmą znaną z przemyślanych rozwiązań. Prawdopodobnie wszystkie te problemy zostały już dawno rozwiązane - w innym wypadku nikt oficjalnie nie informowałby o planach wydania takiego systemu operacyjnego. Mam również nadzieję, że wraz ze zbliżającym się terminem premiery, Google będzie podsycać atmosferę serwując nam różne ciekawostki.

Źródło: RWR

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)