5 ważnych porad dla telepracownika

Telepraca, czyli wykonywania swoich zadań zawodowych bezpośrednio z własnego komputera domowego, jest niewątpliwie wygodną formą zarabiania. Jak jednak każde rozwiązanie, wymaga odpowiedniego zaplanowania sobie zajęć i zwrócenia uwagi na efektywność ich wykonywania...

praca na komputerze, rgbstock
praca na komputerze, rgbstock
Kira Czarczyńska

Telepraca, czyli wykonywania swoich zadań zawodowych bezpośrednio z własnego komputera domowego, jest niewątpliwie wygodną formą zarabiania. Jak jednak każde rozwiązanie, wymaga odpowiedniego zaplanowania sobie zajęć i zwrócenia uwagi na efektywność ich wykonywania...

Jeśli pracujesz zdalnie, możesz to robić w zasadzie w każdym wybranym momencie. To wygodne, ale też i w pewnym sensie niebezpieczne - ponieważ możemy kiedykolwiek, to zwykle kończy się na tym, że pracujemy po trochę przez prawie całą dobę. Jest to mało efektywne, ale przede wszystkim bardzo zniechęcające.

Na co zwrócić uwagę, żeby telepraca szła nam szybko i sprawnie?

Punkt 1. - znajdź osobne miejsce do pracy. Jeśli jest to sypialnia czy pokój z telewizorem, gdzie zazwyczaj odpoczywasz, trudniej skupić się na pracy. Te miejsca kojarzą nam się z relaksem, nie z koncentracją i gotowością do rozwiązywania problemów.

Punkt 2. - utwórz osobny profil w systemie. W czasie pracy często rozpraszają nas takie drobiazgi, jak uruchomione komunikatory czy historia stron w przeglądarce, sugerująca, że można teraz poczytać dowcipy. Osobne konto użytkownika można zorganizować tak, żeby mieć pod ręką tylko to, czego rzeczywiście potrzebujemy. Dodatkowo przelogowanie się będzie sygnałem dla podświadomości, że teraz kończymy zabawę i bierzemy się do roboty.

Punkt 3. - ustal konkretne godziny pracy. Jeśli dajemy sobie czas przez całą dobę, to kończy się to przeważnie tym, że faktycznie całą dobę pracujemy. Ustalenie, że sprawy zawodowe mają "swój czas" pomiędzy np. 10.00 rano a 16.00 po południu, pozwala ograniczyć znacznie czas poświęcany na pracę.

Punkt 4. - poinformuj domowników że pracujesz. Przeważnie jest tak, że "skoro i tak siedzisz w domu, to możesz zrobić..." Poinformuj, że w ustalonych wcześniej godzinach "nie możesz zrobić" ponieważ pracujesz. Gdybyś wykonywał swoje zadania poza domem, nie mieliby do ciebie dostępu - tu także muszą się nieco powstrzymać przed rozpraszaniem cię podczas pracy.

Punkt 5. - pielęgnuj kontakty towarzyskie. Jedną z wad telepracy jest to, że nie mamy kontaktu z żywymi ludźmi, których jest przeważnie wielu w firmach. Rozmawiamy przez maile czy komunikatory - ale brakuje takiej zwykłej komunikacji bezpośredniej. Dla zachowania dobrej kondycji psychicznej, trzeba to koniecznie równoważyć znajomymi spoza firmy, spotkaniami towarzyskimi czy po prostu wyjściu czasami gdzieś na kawę.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.