Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych

Nóż to chyba najbardziej uniwersalne narzędzie, jakie wymyślił człowiek. Warto go mieć przy sobie, niezależnie od tego, czy przygotowujemy się na inwazję zombie, trzęsienie ziemi czy po prostu wybieramy się na przejażdżkę rowerem. Jaki wybrać?

Ten artykuł ma 4 strony:

Trzycyfrowa kwota, wydana na nóż może wydawać się ekstrawagancją – w sklepach pełno jest przecież nieźle wyglądających folderów i scyzoryków, kosztujących zaledwie 10 złotych. Czym różnią się od tych znacznie droższych? Kluczową kwestią jest nie tyle jakość – bo ta bywa czasem akceptowalna – ale powtarzalność.

Nóż za 10 złotych może okazać się całkiem dobry i wystarczający dla większości użytkowników. Problemem jest brak pewności – może przetrwać lata, a może pęknąć w najmniej spodziewanym momencie. Sam mam, a raczej miałem dwa foldery Niteo, kupione w Biedronce za równowartość buteleczki sosu sojowego.

Jeden rozsypał się po kilku dniach noszenia w kieszeni. Drugi – ten sam model – dzielnie sprawdza się przez lata, mając za sobą remont, skręcanie mebli i częste katowanie wyzwaniami, dla których szkodami lepszych narzędzi. Znosi to wszystko z godnością i ani myśli odmówić współpracy.

W modelach z wyższej półki możemy liczyć, że taka różnica pomiędzy egzemplarzami tego samego modelu nie będzie miała miejsca. Poza marketingową otoczką i płaceniem za znaną markę czy nazwisko projektanta, płacimy również za sprawdzone materiały (np. stal o zweryfikowanym składzie i znanych właściwościach), przemyślany design i – przede wszystkim – pewność co do poprawnego działania i brak nieprzyjemnych niespodzianek w każdym, a nie tylko niektórych, losowych egzemplarzach.

Sanrenmu 710

Sanrenmu 710

Firma Sanrenmu to synonim chińszczyzny w tym lepszym, współczesnym znaczeniu. W nożach tej firmy próżno szukać jakiejkolwiek oryginalności – to kwintesencja wieloletniego kopiowania trendów i rozwiązań z Zachodu.

W tym wypadku połączono ją jednak z materiałami dobrej jakości i przyzwoitym wykonaniem, oraz – co kluczowe – bardzo atrakcyjną ceną (dotyczy to nie tylko prezentowanego modelu).

Model Sanrenmu 710 to folder wyraźnie inspirowany kilkadziesiąt razy droższymi nożami Sebenza, z których – poza kształtem – zapożyczono m.in. blokadę ostrza typu frame-lock. Część rękojeści tworzy sprężynującą zapadkę, która wypełnia przestrzeń za głownią i blokuje jej obrót, chroniąc użytkownika przed niespodziewanym zamknięciem noża.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Galaxy Gear

Zaletą Sanrenmu 710 jest całkowicie metalowa konstrukcja, tania, ale przyzwoita stal 8Cr13MoV użyta do wykonania głowni, bardzo dobra jakość wykonania, której mogliby pozazdrościć zachodni producenci znanych i drogich marek, a także prostota i wynikająca z niej niezawodność działania. W tym nożu prawie nie ma się co zepsuć.
Cena: 40 — 45 zł

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Nóż ButterUp rozwiązuje problem z twardym masłem!

Twórcy ButterUp zebrali na portalu Kickstarter ponad dwieście tysięcy australijskich dolarów. I wcale mnie to nie dziwi.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Dzień z życia śmieciarza. Kosze na śmieci pełne telewizorów, komputerów i konsol? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot