Microsoft Home Hub: komputer PC jako alternatywa dla smart hubów

Microsoft Home Hub: komputer PC jako alternatywa dla smart hubów

Microsoft Home Hub: komputer PC jako alternatywa dla smart hubów
Jarosław Balcerzak
07.12.2016 08:11, aktualizacja: 10.03.2022 08:54

Wiele wskazuje na to, że software’owy gigant pracuje nad konkurencją dla m.in. Amazon Echo i Google Home. Nie będzie to jednak urządzenie, a niezwykle rozbudowane aktualizacje Windowsa 10. Co o nich wiadomo?

Projekt rozpoczęty przed kilkoma miesiącami

Interesujące doniesienia nt. działań Microsoftu opublikował portal Windows Central, powołując się na liczne źródła wewnątrz firmy. Pracownicy giganta z Redmont potwierdzili fakt rozwijania konkurencji dla systemów smart hub, zaprzeczając jednocześnie że miałby to być hardware. Okazuje się, że wszystkie zaplanowane funkcje zostaną zaimplementowane w Windowsie 10.

Prace nad nowymi funkcjonalnościami są prowadzone nieprzerwanie od sierpniowej premiery aktualizacji Anniversary Update, od której asystentka Cortana jest już dostępna z poziomu ekranu blokady. Kolejne zmiany będą pojawiać się wraz z kolejnymi update’ami, stopniowo zmieniając pecety w systemy sterowania inteligentną elektroniką przy pomocy poleceń głosowych.

Kompatybilne z planowaną rozbudową oprogramowania będą wszystkie komputery z Windows 10, choć najwygodniejsze sterowanie mają zapewnić jednostki AiO oraz 2w1, wyposażone w dotykowy ekran. Kluczową rolę w przyszłej wersji systemu ma odegrać Cortana, której już dziś możemy wydawać polecenia, a docelowo obsłużymy za jej pomocą niemal wszystkie inteligentne urządzenia.

Obraz

Komputer z Cortaną jako smart hub

Pierwsza znacząca zmiana ma pojawić się w aktualizacji Creators Update (Redstone 2), a będzie nią Rodzinny Pulpit, czyli współdzielone przez kilka osób, domyślne konto użytkownika. Z jego poziomu możliwy będzie dostęp do wspólnie użytkowanych plików. Szerszy dostęp otrzymamy po zalogowaniu na konto indywidualne, odblokowywane m.in. przez funkcję Windows Hello.

Z poziomu Rodzinnego Pulpitu będziemy również mogli wydawać polecenia głosowe Cortanie, która – w przeciwieństwie do m.in. Google Home – zdoła obsłużyć więcej niż jednego użytkownika. Wśród możliwych komend ma się pojawić również wybudzająca komputer ze stanu uśpienia, a w późniejszym okresie strumieniowanie muzyki w podobny sposób.

Możliwości asystentki Microsoftu wzbogacą się także o kontrolowanie większości inteligentnych urządzeń w domowej sieci (standardy OCF i OpenT2T). Co więcej, będą one przez system automatycznie wykrywane i podłączane za zgodą użytkownika. Kontrola nad oświetleniem, zamkami czy urządzeniami audio przeniesie się wprost do komputera PC.

Obraz

Co najmniej rok oczekiwania na premierę

Choć zmiany nastąpią w obszarze oprogramowania, Microsoft już dziś zachęca producentów sprzętu do projektowania urządzeń z myślą o przyszłej wersji systemu. Negocjuje m.in. z HP i Lenovo, mającymi dostarczyć na rynek dotykowe AiO z Home Hub pod koniec 2017 roku. Ma je cechować m.in. przyjazny design, współgrający z wystrojem salonu czy kuchni.

Na podobną datę wstępnie szacuje się debiut kluczowej poprawki systemu – w ostatnim kwartale 2017 roku zostanie ona wprowadzona (Redstone 3), a po kilku miesiącach otrzyma jeszcze większą rozbudowę funkcjonalności (Redstone 4). Plany są więc ambitne i wymagają czasu, ale jeśli realizacja pójdzie zgodnie z planem, korzystanie z domowego komputera zyska zupełnie nowe oblicze.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)