Najnowocześniejsze czołgi świata

Choć w ostatnich latach brakowało konfliktów ,w których czołgi byłyby wykorzystane masową skalę, to siły zbrojne wielu państw nieustannie inwestują w rozwój broni pancernej. Które czołgi zasługują na miano najnowocześniejszych na świecie?

Ten artykuł ma 9 stron:

Które czołgi można zaliczyć do współczesnych? Próba klasyfikowania według generacji jest skazana na niepowodzenie – generacje przenikają się, w czasie gdy jedne państwa wprowadzają do uzbrojenia sprzęt generacji trzeciej, inne pracują nad piątą, a jeszcze inne serią udoskonaleń sprawiają, że sprzęt opracowany 40 lat temu wciąż może stanąć w szranki z czołgami, zaprojektowanymi już w XXI wieku.

Dlatego w zestawieniu współczesnych czołgów znalazło się miejsce zarówno na najnowsze modele, jak i na czołgi, które – mimo wielu lat, jakie minęły od ich debiutu – są stale modernizowane, i w aktualnych wersjach nadal stanowią nowoczesną i skuteczną broń.

M51 Isherman - zmodernizowany czołg z II wojny światowej służył w Izraelu do lat 80. Obecnie nadal pozostaje w służbie w armii chilijskiej

Który z nich można uznać za najlepszy współczesny czołg? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa – w ciągu ostatniego ćwierćwiecza nie było konfliktu, w którym po przeciwnych stronach walczyłyby masowo porównywalnie nowoczesne czołgi. Ostatnim konfliktem, w którym ta dysproporcja wydaje się najmniejsza, była być może operacja Pustynna Burza, gdzie irackie T-72 starły się z czołgami koalicji antyirackiej, jak M-1, Challenger czy francuskie AMX-30. Rezultat był dla tych pierwszych opłakany.

Warto przy tym pamiętać, że typowe dla internetowych dyskusji porównania, zestawiające zazwyczaj odporność pancerza i skuteczność uzbrojenia niewiele mówią nam o realnej użyteczności sprzętu. Są wprawdzie jakimś punktem odniesienia, jednak warto wspomnieć choćby Wojnę Sześciodniową, gdzie archaiczne mimo modernizacji, pamiętające drugą wojnę światową, izraelskie Shermany rozniosły w pył siły pancerne Egiptu, uzbrojone w nowoczesne wówczas, radzieckie T-55.

T-80

Producent: ZSRR/Rosja
Produkowany od: 1976 r.; obecnie wersja UM

T-80

Opracowany w Związku Radzieckim czołg nie jest – wbrew powszechnym w Sieci opisom – następcą T-72. Mimo wizualnego podobieństwa to różne konstrukcje, na dodatek wprowadzone do uzbrojenia w podobnym czasie.

T-80 to następca awangardowego T-64. Został opracowany jako bezkompromisowa, nowoczesna maszyna, a o jej znaczeniu dobitnie świadczy fakt, że – w przeciwieństwie do sprzedawanego połowie świata T-72 – stanowił uzbrojenie wyłącznie radzieckich jednostek, a zwłaszcza sił zgromadzonych w Niemczech, na których miał spocząć główny ciężar walk z siłami NATO.

Jedną z charakterystycznych cech T-80 jest napęd w postaci turbiny gazowej (rozwiązanie zastosowane również w amerykańskim czołgu M1). To napęd mający wiele zalet: jest cichszy od silników wysokoprężnych, lżejszy, nie widać kłębów spalin, a do tego jest mniej wrażliwy na ekstremalne warunki pogodowe. Wadą jest cena i większy apetyt na paliwo.

T-80 doczekał się licznych modyfikacji (tu kolejna uwaga – inny rosyjski czołg, T-90, nie jest następcą T-80!), a po rozpadzie ZSRR trafił również do oferty eksportowej. Partię czołgów tego typu kupiła m.in. Korea Południowa.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Magpul FMG9 – zabójcza latarka, czyli źródło światła i siła ognia Donald Trump w Polsce. Poznajcie Air Force One -"latający Biały Dom" prezydenta USA Drugie życie czołgów T-34. Rosjanie sformują z nich nowy batalion pancerny USA. Siły powietrzne testują laser bojowy Lockheed Martin Siły zbrojne Indii. To czwarta potęga militarna świata Wojsko Izraela. Sprzęt, który latami był tajemnicą Bomba Tallboy wciąż groźna. Świnoujście może być ewakuowane na szeroką skalę AS-12 Łoszarik – supertajny okręt podwodny z Rosji. To on odetnie nam internet Irański sprzęt wojskowy. Jakim uzbrojeniem dysponuje Iran? DroneSentry-X z dachu samochodu rozwiąże problem podejrzanych dronów Punt gun: zakazana broń. Monstrualna strzelba dla olbrzyma