Najnowocześniejsze czołgi świata

Choć w ostatnich latach brakowało konfliktów ,w których czołgi byłyby wykorzystane masową skalę, to siły zbrojne wielu państw nieustannie inwestują w rozwój broni pancernej. Które czołgi zasługują na miano najnowocześniejszych na świecie?

Ten artykuł ma 9 stron:

Które czołgi można zaliczyć do współczesnych? Próba klasyfikowania według generacji jest skazana na niepowodzenie – generacje przenikają się, w czasie gdy jedne państwa wprowadzają do uzbrojenia sprzęt generacji trzeciej, inne pracują nad piątą, a jeszcze inne serią udoskonaleń sprawiają, że sprzęt opracowany 40 lat temu wciąż może stanąć w szranki z czołgami, zaprojektowanymi już w XXI wieku.

Dlatego w zestawieniu współczesnych czołgów znalazło się miejsce zarówno na najnowsze modele, jak i na czołgi, które – mimo wielu lat, jakie minęły od ich debiutu – są stale modernizowane, i w aktualnych wersjach nadal stanowią nowoczesną i skuteczną broń.

M51 Isherman - zmodernizowany czołg z II wojny światowej służył w Izraelu do lat 80. Obecnie nadal pozostaje w służbie w armii chilijskiej

Który z nich można uznać za najlepszy współczesny czołg? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa – w ciągu ostatniego ćwierćwiecza nie było konfliktu, w którym po przeciwnych stronach walczyłyby masowo porównywalnie nowoczesne czołgi. Ostatnim konfliktem, w którym ta dysproporcja wydaje się najmniejsza, była być może operacja Pustynna Burza, gdzie irackie T-72 starły się z czołgami koalicji antyirackiej, jak M-1, Challenger czy francuskie AMX-30. Rezultat był dla tych pierwszych opłakany.

Warto przy tym pamiętać, że typowe dla internetowych dyskusji porównania, zestawiające zazwyczaj odporność pancerza i skuteczność uzbrojenia niewiele mówią nam o realnej użyteczności sprzętu. Są wprawdzie jakimś punktem odniesienia, jednak warto wspomnieć choćby Wojnę Sześciodniową, gdzie archaiczne mimo modernizacji, pamiętające drugą wojnę światową, izraelskie Shermany rozniosły w pył siły pancerne Egiptu, uzbrojone w nowoczesne wówczas, radzieckie T-55.

T-80

Producent: ZSRR/Rosja
Produkowany od: 1976 r.; obecnie wersja UM

T-80

Opracowany w Związku Radzieckim czołg nie jest – wbrew powszechnym w Sieci opisom – następcą T-72. Mimo wizualnego podobieństwa to różne konstrukcje, na dodatek wprowadzone do uzbrojenia w podobnym czasie.

T-80 to następca awangardowego T-64. Został opracowany jako bezkompromisowa, nowoczesna maszyna, a o jej znaczeniu dobitnie świadczy fakt, że – w przeciwieństwie do sprzedawanego połowie świata T-72 – stanowił uzbrojenie wyłącznie radzieckich jednostek, a zwłaszcza sił zgromadzonych w Niemczech, na których miał spocząć główny ciężar walk z siłami NATO.

Jedną z charakterystycznych cech T-80 jest napęd w postaci turbiny gazowej (rozwiązanie zastosowane również w amerykańskim czołgu M1). To napęd mający wiele zalet: jest cichszy od silników wysokoprężnych, lżejszy, nie widać kłębów spalin, a do tego jest mniej wrażliwy na ekstremalne warunki pogodowe. Wadą jest cena i większy apetyt na paliwo.

T-80 doczekał się licznych modyfikacji (tu kolejna uwaga – inny rosyjski czołg, T-90, nie jest następcą T-80!), a po rozpadzie ZSRR trafił również do oferty eksportowej. Partię czołgów tego typu kupiła m.in. Korea Południowa.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Mistel – śmiercionośna jemioła. Niemiecka broń, która miała zmienić los wojny Siły Powietrzne USA organizują walkę sztucznej inteligencji z człowiekiem 8 kolosów. Najpotężniejsze pancerniki, jakie kiedykolwiek pływały po morzach Żołnierze-cyborgi. Nowy plan armii USA Chiny i Rosja budują nowy, ciężki śmigłowiec THeMIS: bojowy bezzałogowiec z karabinem maszynowym. Armia robotów w służbie Estonii Przemytnicy kontra mur graniczny w USA. Gadżetem za grosze pokonali miliardową inwestycję Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji Operacja Mincemeat. Martwy bezdomny, który pokonał Hitlera Punt gun: zakazana broń. Monstrualna strzelba dla olbrzyma Wunderwaffe – cudowna broń Hitlera. Wynalazki, które nie uratowały III Rzeszy F-15X – nowa wersja starego samolotu. Co potrafi 50-letnia konstrukcja?

Popularne w tym tygodniu:

Gigantyczny model samolotu F-18. Youtuber spełnił marzenie widzów [Zobacz wideo]