Najdziwniejsze bronie świata

Zdjęcie kobiety z bronią pochodzi z serwisu Shutterstock
Zdjęcie kobiety z bronią pochodzi z serwisu Shutterstock
Łukasz Michalik

10.02.2016 08:54, aktual.: 10.02.2016 11:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łamacz mieczy, chopesz, młot lucerneński czy kpinga - na całym świecie przez wieki powstawało wiele różnych broni, znacznie mniej popularnych od szabel czy mieczy. Znasz je wszystkie?

Młot lucerneński

Młot lucerneński
Młot lucerneński© Fot. Public Domain

W swojej podstawowej wersji młot lucerneński był młotem z kolcem, osadzonym na długim drzewcu. Zachowały się jednak źródła, wspominające o mniej typowej wersji tej broni – młot był wyposażony w schowek, z którego, po wykonaniu odpowiedniego zamachu, wylatywał łańcuch z obciążeniem, który oplatał się wokół nóg przeciwnika. Skorpion z Mortal Kombat byłby dumny!

Macuahuitl

Macuahuitl
Macuahuitl© Fot. Wikimedia Commons

Aztekowie potrafili wprawdzie budować wielkie piramidy, tworzyć metropolie liczące setki tysięcy mieszkańców i składać krwawe ofiary, ale metalurgia pozostała dla nich zagadką. A ponieważ chęć zabijania się nawzajem nie była u nich słabsza niż w innych zakątkach globu, wymyślili substytut miecza, czyli macuahuit. Była to drewniana pałka, w której umieszczono obok siebie kawałki obsydianu, tworzące ostrza.

Sasumata

Sasumata (pierwsza od góry)
Sasumata (pierwsza od góry)© Fot. Wikimedia Commons

Japońska broń, przypominająca nieco widły o dwóch zębach, umieszczone na długim, 2-metrowym drzewcu. Jej zadaniem było unieruchomienie przeciwnika, po uprzednim złapaniu go za szyję i dociśnięciu do jakiejś przeszkody. Podobne wynalazki były stosowane również w Europie i służyły – jako widłochwyt - m.in. do zrzucania jeźdźców z konia. W wersji mniej przyjaznej dla ofiar wnętrze trzymającego ciało półokręgu wyposażano w kolce.

Chopesz

Chopesz
Chopesz© Fot. Wikimedia Commons

Ten sprzęt wygląda jak wyciągnięty z jakiegoś slashera albo erpega. Albo ukradziony któremuś z kolegów Khaleesi z „Gry o tron”. W prawdziwym świecie używali go starożytni Egipcjanie, wykorzystujący w tym celu najpierw brąz, a później źelazo. Nietypowy kształt nie był jedynie fanaberią twórców – wygięte ostrze mogło służyć jako hak do rozbrajania przeciwnika lub odchylania jego tarczy.

Liúxīng chuí

Liúxīng chuí
Liúxīng chuí© Fot. Wikimedia Commons

Pamiętacie uroczą Gogo Yubari z „Kill Billa”? Mordercza uczennica walczyła tam przy pomocy efektownej broni, która nie była jedynie wymysłem Quentina Tarantino. Dwa połączone liną lub łańcuchem ciężary to liúxīng chuí – stara, chińska broń o wszechstronnym zastosowaniu. Podobny sprzęt pod innymi nazwami i z różnymi modyfikacjami był stosowany również poza Chinami, jak np. broń o nazwie bolas, używana przez Indian i Eskimosów.

Czakram

Xena z czakramem
Xena z czakramem© Fot. Wikimedia Commons

W kultowym serialu z lat 90. wojownicza księżniczka o imieniu Xena używała w walce niezwykłego kółka, które rzucone w odpowiedni sposób unieszkodliwiało przeciwników, pozbawiało ich broni albo robiło jakąś demolkę w okolicy. Broń ta nie była jedynie wymysłem scenarzystów – z podobnych, metalowych kółek o ostrej, zewnętrznej krawędzi korzystali w czasie walki Hindusi. Czakram – w przeciwieństwie np. do freesbee – był rzucany w pionie.

Tekko-kagi

Tekko-kagi
Tekko-kagi© Fot. Wikimedia Commons

Ten japoński, zabójczy gadżet to kolejny przykład, jak bardzo popkultura czerpie z dawnych wzorców. Jeśli zastanawiacie się, co mogło zainspirować twórcę Wolverine’a, to dobrą odpowiedzią wydaje się oręż, używany – jak głosi legenda – m.in. przez ninja. Wersja z kilkoma „pazurami” nie jest jednak jedynym wariantem tej broni; istniały również tekko-kagi pojedynczymi ostrzmi w kształcie litery D, z umieszczonym poprzecznie uchwytem.

Bagh nakh (naka)

Bagh nakh
Bagh nakh© Fot. Wikimedia Commons

Jeśli kastet wydaje się Wam mało cywilizowanym sposobem na wygranie bójki, to co powiecie o indyjskim wynalazku o nazwie bagh nakh? Poręczny, łatwy do ukrycia w dłoni gadżet był inspirowany pazurami tygrysa. Używano go zarówno w czasie wojny – jako dodatkową broń w wolnej dłoni – lub w roli oręża podczas bójek i zamieszek. Albo – jak twierdzą stare źródła – w roli ostatecznego argumentu kobiet, które miały coś do załatwienia w niebezpiecznej okolicy.

Łamacz mieczy

Łamacz mieczy
Łamacz mieczy© Fot. Wikimedia Commons

Gdy w jednej ręce trzymamy rapier lub szpadę, co zrobić z drugą? W renesansowej Europie rozwiązano ten problem za pomocą dużego sztyletu, nazywanego lewakiem. Dawni płatnerze nie poprzestali jednak na stworzeniu poręcznego ostrza, ale zaczęli modyfikować lewaki: pogrubiali ich głownię, dodawali do niej różne osłony i zęby. Efektem ich pracy był łamacz mieczy – sztylet, którego celem było przechwycenie lub wyrwanie broni przeciwnika. Broń o podobnym przeznaczeniu wytwarzano również w Japonii pod nazwą hachiwari.

Kpinga

Kpinga
Kpinga© Fot. Wikimedia Commons

Przeznaczony do rzucania nóż był dziełem plemion, zamieszkujących centralną Afrykę. Kpinga była symbolem statusu najlepszych wojowników i przeznaczona do rzucania, a jej twórcy postanowili ułatwić użytkownikom zadanie. W tym celu kpinga została wyposażoną w trzy niezależne ostrza, umieszczone pod różnymi kątami. Zasada była prosta – obojętnie, w jaki sposób rzucono tę broń, któreś z ostrzy na pewno trafiło w cel.

Katar

Katar
Katar© Fot. Wikimedia Commons

Ukryte ostrze z serii Assassin's Creed miało swój odpowiednik w rzeczywistości. Był nim sztylet o nazwie katar, używany przede wszystkim przez Sikhów. Jego wyjątkową cechą był poprzeczny chwyt. Dzięki temu można było zadawać ciosy szybciej i mocniej, niż w przypadku zwykłych sztyletów, a katar dawał większą szansę na przebicie się przez ubiór ochronny przeciwnika. Istniały egzemplarze tej broni, których ostrze rozdzielało się po zadaniu ciosu, potęgując zadane obrażenia.

Karamoja (karimojong)

Karamoja
Karamoja© Fot. Panoramio

Jak wygląda nóż? Lud Karamoja, zamieszkujący terytorium dzisiejszej Ugandy, ma na ten temat nieco odmienne zdanie od większości z nas. Używany przez nich nóż ma bowiem kształt płaskiej bransolety i jest noszony nie w dłoni, ale na nadgarstku. Gdy nie był potrzebny, ostrą krawędź zabezpieczano skórzaną nakładką.

Urumi

Urumi
Urumi© Fot. Wikimedia Commons

To prawdopodobnie najdziwniejszy miecz, jaki kiedykolwiek zobaczycie. Wymyślony w Indiach urumi ma formę stalowej, giętkiej wstęgi lub kilku wstęg. Gdy nie jest potrzebny, można go zwinąć w ciasny rulon albo owinąć wokół pasa. Walka tą bronią stanowi element staroindyjskiej sztuki walki Kalarippayattu.

Kusarigama

Kusarigama
Kusarigama© Fot. Wikimedia Commons

Nazwa tej broni to jednocześnie w języku japońskim jej najkrótszy opis, czyli łańcuch i sierp. Wymyślona przez japońskich chłopów, trafiła również do arsenału ninja. Na drugim końcu łańcucha z sierpem umieszczono ciężarek, który mógł służyć do ogłuszania przeciwnika. Kusarigama była nie tylko bronią - mogła zostać wykorzystana również jako hak, używany przy wspinaczce.

[polldaddy]9020654[/polldaddy]

Za pomoc w uzupełnieniu listy śmiercionośnych narzędzi dziękuję użytkownikowi antros z Wykopu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)