Pociąg drogowy SARTRE pomyślnie zaliczył testy w ruchu ulicznym [wideo]

SARTRE na drodze (Fot. Gizmag.com)

SARTRE na drodze (Fot. Gizmag.com)

Pociągi drogowe kojarzą się zazwyczaj z niezwykle długimi ciężarówkami, ciągnącymi za sobą wiele naczep. Tę samą nazwę zastosowano dla europejskiego projektu SARTRE. Jest to kolumna samochodów, z których tylko jeden jest kierowany przez człowieka, a reszta podąża automatycznie za nim. Jak SARTRE sprawdza się w praktyce?

Idea SARTR-a (Safe Road Trains for the Environment) zakłada, że na czele pociągu jedzie ciężarówka prowadzona przez zawodowego kierowcę (o projekcie wspominałem m.in. w artykule prezentującym trolejbusy Siemensa). Dla niego SARTRE nie oznacza większych zmian – prowadzi swój samochód i po prostu jedzie do celu. Istotne zmiany dotyczą jednak tego, co dzieje się za nim.

Nadchodzi Core i5–3350P, czyli Ivy Bridge bez IGP. Ceny Sandy Bridge w dół

Za prowadzącą ciężarówką podążają inne, kierowane automatycznie samochody. Pojazdy utrzymują bardzo małe odstępy – podczas prób utrzymywano pomiędzy nimi odległość 15 metrów, zmniejszoną następnie do zaledwie pięciu metrów. Ponieważ samochody komunikują się między sobą, są w stanie płynnie i jednocześnie przyspieszać i zwalniać, utrzymując zwarty szyk nawet na krętej drodze.

Linda Wahlström, menedżer projektu SARTRE w Volvo Car Corporation (Fot. Gizmag.com)

Kierowcy pilotowanych przez ciężarówkę samochodów nie muszą zwracać uwagi na drogę i mogą w tym czasie zająć się czymś innym. SARTRE to jednak nie tylko wygoda kierowców, którzy mogą zająć się np. pracą, czytaniem gazety czy piciem kawy (w tym przypadku sprawdzi się samochodowy ekspres Handpresso Auto), ale zarazem duże oszczędności. Jak oceniają specjaliści z Volvo, dzięki płynnej jeździe i redukcji oporów powietrza w kolumnie aut, zużycie paliwa może być mniejsze nawet o 20 proc.

Niedawno zakończyły się, prowadzone w pobliżu Sewilli, testy SARTR-a w ruchu ulicznym. Poza ciężarówką wzięły w nich udział trzy samochody: Volvo XC60, Volvo V60 i Volvo S60. Ponieważ system kontroli toru jazdy i położenia pojazdów zdał egzamin, kolejnym zadaniem, jakie postawili przed sobą twórcy SARTR-a, jest skupienie się na jak największym ograniczeniu zużycia paliwa. Pierwszy z poniższych filmów pokazuje ogólną koncepcję systemu, a drugi jego działanie w praktyce.

Czarna turystyka, czyli najczęściej odwiedzane miejsca śmierci

Zobacz również: Wideorecenzja: Lenovo IdeaPad U300

Choć główną rolę w rozwijaniu SARTR-a odgrywa Volvo, w program zaangażowane są również inne firmy i instytucje, m.in. Ricardo UK Ltd, Applus Idiada, Robotiker, Institut für Kraftfahrzeuge Aachen (IKA) i SP Technical Research Institute. Mam nadzieję, że SARTRE nie pozostanie tylko ciekawym prototypem i za kilka lat zobaczymy go na drogach – projekt jest finansowany z funduszy unijnych, czyli pośrednio przez nas wszystkich. Nie jest to nierealne, bo SARTRE został zaprojektowany tak, aby można było go zastosować w obecnie produkowanych samochodach.

Źródło: Gizmag

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie!

Popularne w tym tygodniu:

Zapomniana technologia III Rzeszy. Wideorozmowy w nazistowskich Niemczech Skąd się wzięła telewizja? To polski wynalazek! Kochajmy zbiegi okoliczności! Wynalazki, które powstały zupełnie przypadkiem Spełnia się największe marzenie policji. Gadżet, który pozwala na odblokowanie iPhone’a LCD, LED czy Retina? Czym różnią się od siebie ekrany i stosowane w nich technologie?