Pochłaniacze wilgoci - przegląd

Pochłaniacze wilgoci - przegląd

Wilgoć w domu może powstać wskutek zbyt szczelnych okien
Wilgoć w domu może powstać wskutek zbyt szczelnych okien
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/HotHibiscus
Tomasz Karkuć
30.07.2017 11:55, aktualizacja: 09.03.2022 11:02

Wilgoć w domu to nic dobrego, bo przez nią na ścianach pojawiają się pleśń i grzyby, które wywołują u nas stany zapalne i choroby układu oddechowego. Poza tym wilgoć niszczy nasz dom w ekspresowym tempie. Rozwiązaniem tego problemu są pochłaniacze wilgoci. Koniecznie sprawdźcie, co powinniście o nich wiedzieć i które urządzenia są najlepsze.

Pochłaniacze wilgoci – zastosowanie i rodzaje

Do czego służy pochłaniacz wilgoci? Pochłaniacz wilgoci jest wykorzystywany w domach, w których powietrze jest zbyt wilgotne. To wbrew pozom częsty problem, który jest wywoływany przez wiele czynników. Przyczyny powstawania wilgoci w domu to m.in.: zbyt szczelne okna, źle zrobiona hydroizolacja, a także zalanie, które niekoniecznie musi być wywołane powodzią, bo równie dobrze może wynikać z zatkanych rynien, dziur w dachu czy pęknięcia rury wodociągowej.

W każdym z tych przypadków przydaje się pochłaniacz wilgoci, który ma naprawdę szerokie zastosowanie. Część pochłaniaczy wilgoci najlepiej nadaje się do całych mieszkań lub domów, część do szaf lub innych mebli, a część do lodówek. W sklepach są dostępne również pochłaniacze wilgoci do samochodów, które można zawiesić np. na lusterku.

Jeśli chcecie do swojego domu lub mieszkania kupić odpowiedni pochłaniacz wilgoci, kluczową sprawą będzie jego metraż. Producenci zawsze podają informację o maksymalnej powierzchni, na której pochłaniacz będzie działać skutecznie.

Nie zapominajcie, że do wyboru są różne rodzaje pochłaniaczy wilgoci. W zależności od sposobu, w jaki urządzenie pochłania wilgoć, można je podzielić na:

  • pochłaniacze wilgoci na tabletki;
  • pochłaniacze wilgoci z granulatem;
  • elektryczne pochłaniacze wilgoci.

Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje pochłaniaczy wilgoci?

Pochłaniacze wilgoci na tabletki

Do tego typu pochłaniaczy wilgoci kupuje się specjalne tabletki, które wkłada się tak, aby miały kontakt z powietrzem. Dzięki temu tabletka absorbuje wilgoć, powoli zamieniając się w ciecz, która spływa do zbiornika zamontowanego w pochłaniaczu. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo gdy tabletka się całkowicie rozpuści, wystarczy wylać płyn z pojemnika i włożyć do pochłaniacza wilgoci nową tabletkę.

Tak działa również poniższy pochłaniacz, który wybraliśmy dla was ze względu na niską cenę i wysoką jakość wykonania:

Pochłaniacze wilgoci z granulatem

Tanimi pochłaniaczami wilgoci są również urządzenia z granulatem. Granulat do pochłaniacza wilgoci może spełniać tę samą funkcję co sól morska lub inne naturalne środki do osuszania powietrza. Podobnie jak w przypadku tabletek do pochłaniaczy wilgoci, również granulat stopniowo zamienia się w ciecz. Dlatego im większy jest wkład w postaci granulatu, tym dłużej pochłaniacz wilgoci będzie mógł osuszać powietrze.

Jeśli chodzi o pochłaniacze wilgoci z granulatem, dla nas bezkonkurencyjny jest ten model:

Pochłaniacze wilgoci z granulatem są często stosowane do osuszania powietrza w szafach. Łatwo możecie je poznać ze względu na ich charakterystyczny wygląd – takie pochłaniacze wilgoci to nic innego, jak niewielkie woreczki przymocowane do wieszaka. Pochłaniacz wilgoci do szafy może wisieć po prostu obok innych ubrań, bo w żaden sposób ich nie uszkodzi.

Nam najbardziej przypadł do gustu ten pochłaniacz wilgoci do szafy – jest niedrogi i skuteczny:

Elektryczne pochłaniacze wilgoci

Istnieją jeszcze pochłaniacze wilgoci podłączane do prądu. Elektryczny pochłaniacz wilgoci nie jest może najtańszym rozwiązaniem, ale na pewno skutecznym. Niektóre pochłaniacze wilgoci na prąd to bardzo inteligentne urządzenia, które są w stanie ocenić zawilgocenie powierza na danej przestrzeni i tak wyregulować swoją pracę, żeby przesadnie go nie osuszyć.

Poza tym elektryczne pochłaniacze wilgoci są warte polecenia do dużych domów, których powierzchnia przekracza 100 mkw.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)