Kup piec kiedy nie ma sezonu grzewczego. Jaki wybrać i czym się różnią?

Kup piec kiedy nie ma sezonu grzewczego. Jaki wybrać i czym się różnią?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów pieców jest piec na drewno
Jednym z najpopularniejszych rodzajów pieców jest piec na drewno
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/FotoDuets
Tomasz Karkuć
13.07.2017 15:19, aktualizacja: 09.03.2022 11:04

Jeśli chodzi o ogrzewanie domu, wybór jest naprawdę szeroki. Na rynku jest wiele rodzajów pieców, które różnią się przede wszystkim typem paliwa, którym są zasilane. Nie wiesz, jaki piec będzie najlepszy? Doradzamy.

Piec na drewno

Drewnem można palić w piecach dolnego spalania i w piecach górnego spalania. Piece górnego spalania drewna tym różnią się od pieców dolnego spalania, że odprowadzają spaliny przez otwór znajdujący się u góry, a nie u dołu komory zasypowej.

Piec na drewno to nieco zmodyfikowana wersja pieca węglowego. Wyróżnia się on głównie wydłużoną komorą, która pomieści większe szczapy drewna. Nie radzimy palić drewnem w zwykłym piecu węglowym - to rozwiązanie nie jest zbyt wydajne. Niektóre piece są wyposażone w regulację dopływu powietrza - funkcja ta powinna poprawić efektywność spalania drewna.

Ciekawostką jest, że piece na drewno mogą nadawać się nie tylko do grzania, ale też do... gotowania, a to dzięki zamontowanej w nich płycie grzejnej. Przykładem takiego pieca na drewno 2w1 jest poniższy model, który zdecydowanie wyróżnia się wśród innych:

Osoby, które chcą, aby piec na drewno był ozdobą ich domu, powinny zainteresować się piecem kominkowym. Kominkowe piece na drewno wyróżniają się żaroodporną szybą zamontowaną w drzwiczkach, która pozwala cieszyć się widokiem ognia. Poza tym piece kominkowe mają zwykle górny wylot spalin i palenisko wyłożone płytą szamotową.

Jeśli chodzi o nas, spośród pieców kominkowych na drewno wybralibyśmy model w naprawdę dobrej cenie:

Piec węglowy

Piec na węgiel wciąż jest najpopularniejszym rodzajem pieców centralnego ogrzewania. To proste urządzenie, którego koszty użytkowania nie są wysokie. Minusem tego typu pieców centralnych jest to, że podczas grzania domu należy je kontrolować i co jakiś czas dorzucać węgiel.

Osoby, które są zdecydowane na zakup kotła węglowego, powinny zainwestować w nadmuchowy piec węglowy ze sterownikami. Jest on w stanie podtrzymywać niezmienną temperaturę paleniska przez wiele godzin.

Przeglądając oferty pieców węglowych natrafiliśmy na ten produkt, który w swojej kategorii uważamy za najlepszy:

Cechą pieców węglowych, na którą klienci zwracają zbyt dużą uwagę, jest moc. Nie warto już inwestować w piece na węgiel o dużej mocy, wynoszącej 20-25 kW (takie urządzenia są i tak coraz rzadziej spotykane), zwłaszcza jeśli nasz dom jest stosunkowo nowy. Powód? Obecnie domki jednorodzinne są znacznie lepiej docieplane niż kiedyś, a materiały budowlane, z których powstają, są po prostu wyższej jakości.

Piec gazowy

Kotły gazowe ogrzewają nie tylko dom, ale także wodę. Piece gazowe dzielą się na dwa rodzaje, a są to:

  • piece gazowe jednofunkcyjne;
  • piece gazowe dwufunkcyjne.

Czym różni się piec gazowy jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego? Krótko mówiąc chodzi o c.w.u., czyli ciepłą wodę użytkową. W piecach gazowych jednofunkcyjnych c.w.u. znajduje się w zbiorniku, natomiast w piecach gazowych dwufunkcyjnych c.w.u. przepływa przez instalację.

Niestety trudno jest wybrać odpowiedni piec gazowy dla swojego domu, sugerując się np. tylko mocą takiego urządzenia. Sama moc pieca gazowego w żaden sposób nie odpowiada powierzchni domu. Dlatego przed zakupem pieca gazowego niezbędna jest konsultacja z fachowcem, który spojrzy na problem szerzej i uwzględni warunki panujące w danym domu, sposób, w jaki został zbudowany itp.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)