Zaczynała w wojsku. Teraz robią z niej garnitury i serwery

W filmach knebluje się ją porwanych, w domu natomiast stosowano jest jako przeciwieństwo smaru WD-40 – trzyma w ryzach rzeczy, które nie powinny się ruszać. Taśma klejąca, i to nie byle jaka, bo szara, to ten rodzaj akcesorium, bez którego nie wyobrażamy sobie większości remontów czy napraw. Okazuje się jednak, że ma ona wiele mniej typowych zastosowań.

Wikipedia

Pierwszy przykład będzie, dosłownie i w przenośni, z kosmosu. Grudzień, 1972 roku, misja Apollo 17. Szczyt ludzkiej technologii, człowiek opuścił swoją planetę, małe kroki dla niego, duże dla ludzkości – wiadomo, o co chodzi.

Nagle jednak zdarza się coś nieprzewidywalnego – księżycowy pył zagraża delikatnej konstrukcji łazika. Jakiej technologii użyje dwóch astronautów? Eugene Cernan i Harrison Schmitt zabezpieczyło wraże elementy… szarą taśmą klejąca. Milionowe technologie ocalone przez sprzęt, który znajdzie się w każdym większym markecie. To dopiero uniwersalność.

Pozostając w tematach technologicznych, sprawdźmy co z taśmą klejącą potrafią zrobić informatycy. Ci zaś w wolnej chwili postanowili zbudować z tego materiału serwer. Ale można zapytać, co z chłodzeniem. W końcu serwery wytwarzają duże ilości ciepła. Cóż, w tym przypadku wystarczy wyciąć nowe otwory. Proste, prawda? Nie mówiąc już o tym, że taśma jest wyjątkowo lekkim materiałem.

Twórcy serwerowni powrócili ponownie, kiedy zrobili serwer w kształcie kostki 20-ściennej, popularnej w grach wyobraźni (RPG).

Przejdźmy jednak do bardziej przyziemnych spraw. W nagłej sytuacji taśma może zadecydować o naszym być albo nie być. Starzy leśni wyjadacze i turyści wiedzą doskonale jak ważna jest ochrona oczu w trakcie wypadów poza miasto. Dlatego jeśli potrzebujemy na szybko okularów, wystarczy nam taśma klejąca, scyzoryk i sznurek lub sznurówka. Nasz wzrok jest już bezpieczny.

A jeśli potrzebujemy przedostać się przez rwący strumień, zróbmy sobie łódkę. Tak, to również jest możliwe. W "Pogromcach mitów" udowodniono, że da się stworzyć funkcjonujący stateczek.

Dobrze, ale nie każdy często wyjeżdża poza miasto. Są tacy, którzy od leśnej głuszy preferują bardziej wystawne i eleganckie miejsca. Tylko jak ubrać się, by się wyróżnić nie tylko wyglądem, ale i materiałem? Zgadliście, potrzeba tylko taśmy klejącej. Dziewczyna na tym wideo przygotowała sukienkę na swój bal maturalny.

Mamy również ofertę na mężczyzn. Ten pan przygotował sobie cały garnitur – od spodni, po krawat, na marynarce skończywszy. Futurystyczna elegancja, nie ma co.

Komu w zawdzięczamy ogóle powstanie tzw. duct tape? Wzmocniona tkaniną szara taśma to produkt firmy Johnson&Johnson, przygotowana dla… wojska.

Tak, duct tape wpisuje się w długą listę codziennych urządzeń, które swoje początki mają w zamówieniach dla armii w celu przeprowadzania sprawniejszych działań wojennych. Taśma była używana do uszczelniania bomb i skrzyń z amunicją. Teraz jej zastosowanie ograniczona jest tylko przez ludzką wyobraźnię.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze?