Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą

Mieszkając w okolicy o luźnej zabudowie musisz liczyć się z tym, że twój dom może być łatwym celem dla złodziei. Jeżeli natomiast mieszkasz w centrum miasta, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś posiadaczem garażu, ogródka działkowego lub piwnicy, których nie możesz pilnować przez cały czas. Warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu się przed ewentualnym włamaniem i tym samym zminimalizowaniu szkód.

Shutterstock

Poniżej przedstawiamy kilka gadżetów, które pomogą przepędzić ewentualnych włamywaczy lub wandali oraz sposoby na zabezpieczenie swojego mienia.

Unikaj konfrontacji
Z policyjnych danych wynika, że w większości przypadków odstraszenie potencjalnego złodzieja wiąże się z prostymi czynnościami. Wystarczy przy opuszczeniu domu stworzyć pozory, że ktoś ciągle jest w środku. Gdy wychodzimy z domu na dłuższy czas, dobrze jest zostawić zapalone światło w jednym pokoju i zaciągnąć żaluzje. Przy dłuższej i częstej nieobecności w domu niezbędne będzie uprzedzenie sąsiadów. Jeżeli pomimo naszej obecności dostrzeżemy jakiś niepokojący ruch na podwórku lub przed blokiem, nie wpadajmy w panikę. Należy powiadomić policję lub samodzielnie wystraszyć włamywacza, świecąc w jego stronę latarką. To będzie dla niego znak, że dom, posesja lub garaż jest pilnowany.

Okazja czyni złodzieja
Z drugiej strony nie wolno kusić losu. Wywieszenie na drzwiach kartki o treści „proszę zostawiać pocztę u sąsiada” to zaproszenie dla włamywacza. Podobnie zalegające na wycieraczce ulotki i listy. To dla złodzieja znak, że właściciel opuścił mieszkanie i nieprędko się pojawi. Zawsze przed wyjściem z domu sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie okna, zwłaszcza te na parterze i w piwnicy. Jeżeli stało się najgorsze i po powrocie do domu odkryłeś, że drzwi są otwarte, pod żadnym pozorem nie wchodź do środka. Po pierwsze mógłbyś zatrzeć ewentualne ślady złodzieja, a po drugie nie masz pewności, że włamywacz nie jest jeszcze w środku. W takim wypadku należy niezwłocznie zawiadomić policję i pilnować by nikt nie wyszedł z mieszkania.

Myśl również o innych
Gdy zjawi się policja, niezbędne będzie sporządzenie protokołu strat, a także dokładne przesłuchanie, mające na celu wykrycie potencjalnego sprawcy zdarzenia. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że sam mogłeś nieświadomie poinformować go o swojej nieobecności. Wystarczył jeden publiczny post lub zdjęcie na temat planowanego wyjazdu umieszczone na portalu społecznościowym, lub niezobowiązująca rozmowa z osobą, którą znasz bardzo krótko. Jeżeli natomiast jesteś świadkiem dziwnego zachowania u sąsiadów, słyszysz podejrzany dźwięk na klatce schodowej i widzisz nieznany samochód zaparkowany przy domu, na wszelki wypadek spisz numery rejestracyjne, być może to włamywacz, który obrał sąsiednie mieszkanie za cel.

Bądź gotów na każdą ewentualność
Zagrożenie nie ogranicza się jedynie do włamań. Jeżeli twoja partnerka pracuje w systemie zmianowym i stosunkowo często zdarza jej się wracać do domu o późnej godzinie, musisz dopilnować, że podczas powrotu do domu będzie bezpieczna. Dlatego należy unikać wyludnionych i słabo oświetlonych miejsc, na przykład pustostanów i placów budowy. Lepiej trzymać się możliwie jak najdalej bram kamienic, przejść podziemnych i dużych parków, które wieczorem z reguły powinny być puste. Podstawą jest również posiadanie odpowiedniego gazu obronnego, który w przypadku konfrontacji może trwale wyłączyć jednego lub więcej napastników z konfrontacji.

Zobacz również: Sony Xperia: niezwykły monodram Macieja Stuhra

Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku. Nie powinniśmy bagatelizować niektórych spraw tym bardziej, że od naszej czujności zależy bezpieczeństwo domu i bliskich nam osób.

Podziel się:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Douszne słuchawki Bluetooth Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Jaki wybrać telefon dla seniora? Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Promienniki podczerwieni i grzejniki tarasowe na chłodne dni Domowe UPS-y, z którymi twoje sprzęty będą bezpieczne Pokojowe grzejniki olejowe Ładowarki indukcyjne – do tych urządzeń nie potrzeba kabla Termowentylatory - przegląd rynku Akcesoria rowerowe na złą pogodę Dmuchawy do liści na jesienne porządki Kubki termiczne - przegląd ciekawych modeli Zmywarki kuchenne do 2500 zł Zapomnij o za krótkich kablach. Oto odkurzacze bezprzewodowe Zaparzacze do herbaty, z którymi pozbędziesz się fusów Nie musisz chodzić do fryzjera: przegląd maszynek do strzyżenia Nie tylko giganci mają coś do powiedzenia - przyzwoite smartfony za niewielkie pieniądze Paląca sprawa, którą często bagatelizujemy – ulatniający się dym Jak uszczelnić okna? Karmniki dla ptaków – wybieramy najlepsze modele Muzyka w twoim samochodzie nie brzmi za dobrze? Podpowiadamy jak to zmienić Czy tablet za 250 zł to dobry zakup? Złota Jesień już się zaczęła. Akcesoria do ogrodu w promocyjnej cenie

Popularne w tym tygodniu:

Jaki wybrać telefon dla seniora? Zmywarki kuchenne do 2500 zł Pokojowe grzejniki olejowe Termowentylatory - przegląd rynku Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania Kubki termiczne - przegląd ciekawych modeli Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Douszne słuchawki Bluetooth