Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą

Mieszkając w okolicy o luźnej zabudowie musisz liczyć się z tym, że twój dom może być łatwym celem dla złodziei. Jeżeli natomiast mieszkasz w centrum miasta, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś posiadaczem garażu, ogródka działkowego lub piwnicy, których nie możesz pilnować przez cały czas. Warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu się przed ewentualnym włamaniem i tym samym zminimalizowaniu szkód.

Shutterstock

Poniżej przedstawiamy kilka gadżetów, które pomogą przepędzić ewentualnych włamywaczy lub wandali oraz sposoby na zabezpieczenie swojego mienia.

Unikaj konfrontacji
Z policyjnych danych wynika, że w większości przypadków odstraszenie potencjalnego złodzieja wiąże się z prostymi czynnościami. Wystarczy przy opuszczeniu domu stworzyć pozory, że ktoś ciągle jest w środku. Gdy wychodzimy z domu na dłuższy czas, dobrze jest zostawić zapalone światło w jednym pokoju i zaciągnąć żaluzje. Przy dłuższej i częstej nieobecności w domu niezbędne będzie uprzedzenie sąsiadów. Jeżeli pomimo naszej obecności dostrzeżemy jakiś niepokojący ruch na podwórku lub przed blokiem, nie wpadajmy w panikę. Należy powiadomić policję lub samodzielnie wystraszyć włamywacza, świecąc w jego stronę latarką. To będzie dla niego znak, że dom, posesja lub garaż jest pilnowany.

Okazja czyni złodzieja
Z drugiej strony nie wolno kusić losu. Wywieszenie na drzwiach kartki o treści „proszę zostawiać pocztę u sąsiada” to zaproszenie dla włamywacza. Podobnie zalegające na wycieraczce ulotki i listy. To dla złodzieja znak, że właściciel opuścił mieszkanie i nieprędko się pojawi. Zawsze przed wyjściem z domu sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie okna, zwłaszcza te na parterze i w piwnicy. Jeżeli stało się najgorsze i po powrocie do domu odkryłeś, że drzwi są otwarte, pod żadnym pozorem nie wchodź do środka. Po pierwsze mógłbyś zatrzeć ewentualne ślady złodzieja, a po drugie nie masz pewności, że włamywacz nie jest jeszcze w środku. W takim wypadku należy niezwłocznie zawiadomić policję i pilnować by nikt nie wyszedł z mieszkania.

Myśl również o innych
Gdy zjawi się policja, niezbędne będzie sporządzenie protokołu strat, a także dokładne przesłuchanie, mające na celu wykrycie potencjalnego sprawcy zdarzenia. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że sam mogłeś nieświadomie poinformować go o swojej nieobecności. Wystarczył jeden publiczny post lub zdjęcie na temat planowanego wyjazdu umieszczone na portalu społecznościowym, lub niezobowiązująca rozmowa z osobą, którą znasz bardzo krótko. Jeżeli natomiast jesteś świadkiem dziwnego zachowania u sąsiadów, słyszysz podejrzany dźwięk na klatce schodowej i widzisz nieznany samochód zaparkowany przy domu, na wszelki wypadek spisz numery rejestracyjne, być może to włamywacz, który obrał sąsiednie mieszkanie za cel.

Bądź gotów na każdą ewentualność
Zagrożenie nie ogranicza się jedynie do włamań. Jeżeli twoja partnerka pracuje w systemie zmianowym i stosunkowo często zdarza jej się wracać do domu o późnej godzinie, musisz dopilnować, że podczas powrotu do domu będzie bezpieczna. Dlatego należy unikać wyludnionych i słabo oświetlonych miejsc, na przykład pustostanów i placów budowy. Lepiej trzymać się możliwie jak najdalej bram kamienic, przejść podziemnych i dużych parków, które wieczorem z reguły powinny być puste. Podstawą jest również posiadanie odpowiedniego gazu obronnego, który w przypadku konfrontacji może trwale wyłączyć jednego lub więcej napastników z konfrontacji.

Zobacz również: Lenovo Yoga 920 już w Polsce

Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku. Nie powinniśmy bagatelizować niektórych spraw tym bardziej, że od naszej czujności zależy bezpieczeństwo domu i bliskich nam osób.

Podziel się:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Przegląd tanich alkomatów - co najlepiej sprawdzi się w domu? Gadżety dla morsów - co przyda się w czasie kąpieli? Jesienne akcesoria do smartfonów – rękawice, pokrowce, powerbanki Czujniki czadu, czyli bezpieczny sen w zimie Efektywne ogrzewanie domów i mieszkań – co zrobić, aby maksymalnie wykorzystać energię? Douszne słuchawki Bluetooth Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Jaki wybrać telefon dla seniora? Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Promienniki podczerwieni i grzejniki tarasowe na chłodne dni Domowe UPS-y, z którymi twoje sprzęty będą bezpieczne Pokojowe grzejniki olejowe Ładowarki indukcyjne – do tych urządzeń nie potrzeba kabla Termowentylatory - przegląd rynku Akcesoria rowerowe na złą pogodę Dmuchawy do liści na jesienne porządki Kubki termiczne - przegląd ciekawych modeli Zmywarki kuchenne do 2500 zł Zapomnij o za krótkich kablach. Oto odkurzacze bezprzewodowe Zaparzacze do herbaty, z którymi pozbędziesz się fusów Nie musisz chodzić do fryzjera: przegląd maszynek do strzyżenia Nie tylko giganci mają coś do powiedzenia - przyzwoite smartfony za niewielkie pieniądze Paląca sprawa, którą często bagatelizujemy – ulatniający się dym

Popularne w tym tygodniu:

Wybieramy noże do survivalu. Jak rozpoznać rodzaj ostrza po głowni Jaki zegarek męski na prezent? Jak rozwiązać problem zaparowanych okien? Dysk SSD SanDisk: prosty sposób na przyspieszenie komputera Jak dbać o brodę. Rzeczy, które nowoczesny drwal wiedzieć powinien Kosmetyki dla twojego samochodu. Niewidzialna wycieraczka potrafi zdziałać cuda Jak przyspieszyć internet. Nowy router to tylko jeden ze sposobów Bardzo sprytny kubek termiczny - świetny pomysł na święta Jaka nawigacja samochodowa na prezent? Wędkowanie pod lodem nie jest trudne. Tak zwiększysz swoje szanse W te święta jedź bezpiecznie. Idealne prezenty pod choinkę dla kierowcy Seniorzy są na czasie. Elektronika na prezent dla osoby starszej za mniej niż 200 zł