6 roślinożernych zwierząt, które polubiły smak krwi. Drapieżna owca i jeleń jedzący ptaki

6 roślinożernych zwierząt, które polubiły smak krwi. Drapieżna owca i jeleń jedzący ptaki
Łukasz Michalik

31.03.2015 07:36, aktual.: 31.03.2015 20:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Natura potrafi zaskakiwać! Choć niektóre gatunki zwierząt są powszechnie uznawane za wegetarian, to zdarzają się odstępstwa od reguły. Poznajcie zwierzaki, które – wbrew powszechnym opiniom na swój temat – postanowiły uzupełnić roślinną dietę mięsem innych zwierząt.

Uwaga! W dalszej części artykułu znajdują się filmy, pokazujące zwierzęta zjadające inne zwierzęta!

Jeleń

Obraz

Jeśli Wasz obraz jelenia ukształtował przed laty Bambi czy inny rozczulający zwierzak z kreskówek, czas zejść na ziemię. Choć dla niektórych może to być szokiem, znane są przypadki jeleni pożerających ryby, martwe króliki, wnętrzności przedstawicieli własnego gatunku a nawet… żywe ptaki, w tym pisklęta wyjadane prosto z gniazd.

Apetyt jeleni nie ogranicza się jednak tylko do piskląt - podczas badań ornitologicznych w Kanadzie naukowcy trzymali schwytane ptaki w pułapkach z zamiarem wypuszczenia ich po wykonaniu wszystkich badań. Niestety, ptaki miały wyjątkowego pecha – zostały pożarte przez przechodzące w pobliżu stado jeleni, dostarczając przy okazji obserwującym to zdarzenie przyrodnikom niesamowitego materiału badawczego.

deer eating a bird

Hipopotam

Obraz

Te spokrewnione z wielorybami, afrykańskie ssaki są zazwyczaj przedstawiane jako wielkie, ale poczciwe i niegroźne zwierzęta. Nic bardziej mylnego – prawdziwy hipopotam nie ma wiele wspólnego z dobrodusznym Peterem Potamusem, który w starej bajce podróżował przez świat balonem.

Choć żołądek hipopotamów nie jest przystosowany do trawienia mięsa, zaobserwowano zjadanie przez te zwierzęta padliny. Znany jest również przypadek hipopotama, który zabił i zjadł impalę.

Papuga Nestor kea

Obraz

Z czym kojarzy się Wam papuga? Jeśli macie przed oczami obraz sympatycznego, kolorowego ptaka, który siedzi na ramieniu pirata, wydziera się miotając bluzgi w kilku językach i domaga dokarmiania orzeszkami, to... możecie być w błędzie.

Okazuje się, że papugi potrafią być bezwzględnymi drapieżnikami, polującymi na owce. Pomysł wydaje się dość niedorzeczny i tak samo niedorzeczny wydawał się przez dziesięciolecia nowozelandzkim pasterzom, którzy znajdowali czasem swoje owce w opłakanym stanie - rozszarpane, podziurawione, z częściowo wyjedzonym zadem. Problem polegał na tym, że Nowa Zelandia, nie licząc współczesnych kotów, jest wolna od drapieżników. A przynajmniej tak się powszechnie uważa.

Przez dziesięciolecia pojawiały się relacje naocznych świadków, wskazujących, że winna masakry owiec jest papuga Kea, jednak nie dawno im wiary - pomysł, by kolorowa papuga była owcożercą wydawał się dość absurdalny. Było tak do czasu, gdy pod koniec XIX wieku podczas ekspedycji naukowej zaobserwowano, a w 1933 roku sfilmowano papugę, która atakując owcę, zaczyna wyjadać jej miękkie tkanki, robiąc to w miejscu znajdującym się blisko nerek, których uszkodzenie prowadziło do śmierci zwierzęcia.

Shocking - Kea eating sheep alive - Flesh eating parrot.mp4

Owca

Obraz

Owca to symbol łagodności (choć w tym przypadku przysłowie odwołuje się do baranka) i niezbyt lotnego umysłu. Faktycznie, obserwując stado owiec trudno podejrzewać te zwierzaki zarówno o inteligencję, jak i o jakiekolwiek, niecne zamiary względem innych zwierząt.

Stereotyp łagodnej, trawożernej owcy został obalony na szkockich Szetlandach. Wśród kolonii rybitw zaobserwowano tam przedziwną epidemię: wiele piskląt znajdowano bez głów i nóg. Za sprawców (jak już wiecie – nie bez powodu) uznano początkowo jelenie, ale te zjadały ptaki w całości. Znacznie wybredniejsze okazały się szetlandzkie owce, które zabijały pisklęta, a następnie zjadały ich nieopierzone części, starannie unikając piór, których nie mogły strawić. Zdaniem badaczy owce uzupełniały w ten sposób niedobór minerałów.

Dujker

Obraz

Dujkery to niewielkie antylopy, zamieszkujące lasy Afryki subsaharyjskiej. Na pozór trudno o bardziej płochliwe i nieszkodliwe zwierzę, ale dujkery – w przeciwieństwie do innych antylop – są wszystkożerne.

Oprócz owoców, liści czy kory, dietę dujkerów uzupełniają m.in. małe ssaki, żaby i jaszczurki.

Krowa

Obraz

Krowy cieszą się opinią raczej spokojnych, pokojowo nastawionych zwierząt. Okazuje się jednak, że dla niektórych gatunków potrafią stanowić śmiertelne zagrożenie.

Pewien rolnik w Indiach zauważył, że jego krowa zachowuje się trochę inaczej od reszty przeżuwaczy swojego gatunku. Zamiast spokojnie skubać trawę, krowa rozpoczęła polowanie na kurczaki, zjadając w sumie aż 48 sztuk. Lokalni lekarze weterynarii winę za zachowanie zwierzęcia zrzucili na jego niedożywienie lub ewentualne, nierozpoznane choroby.

Puya chilensis

Obraz

Na koniec małe odstępstwo od reguły – nie zwierzę, ale pochodząca z Chile roślina Puya chilensis. Co w niej wyjątkowego? Jej kwiatostan zakwita raz na 10-15 lat, stanowiąc wielką atrakcję dla wielbicieli botaniki, jednak roślina słynie z czegoś jeszcze.

Choć nie zaobserwowano tego na żywo, to prawdopodobnie roślina „poluje” na niewielkie zwierzęta, w tym m.in. młode owce. Kształt rośliny i odpowiednio zakrzywione kolce sprawiają, że zwierzę, które nieopacznie wejdzie pomiędzy jej liście, nie jest w stanie się wydostać. Po śmierci schwytanej w ten sposób ofiary jej rozkładające się szczątki użyźniają glebę, zapewniając Puya chilensis dobre warunki do rozwoju.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)