Jak wybrać odpowiedni gramofon? Na te funkcje warto zwrócić uwagę

Jak wybrać odpowiedni gramofon? Na te funkcje warto zwrócić uwagę

Jak wybrać odpowiedni gramofon? Na te funkcje warto zwrócić uwagę
Arkadiusz Stando
29.11.2019 14:26

W ostatnich latach gramofony powróciły do łask, a zainteresowanie płytami winylowymi nie powinno nikogo zaskoczyć. Jeśli poszukujecie własnego sprzętu, pomożemy wam dokonać odpowiedniego wyboru. Nie jest to proste zadanie, bo gramofony dzielą się na różne typy. Oto, na co warto zwrócić uwagę.

Gramofon to nic innego, jak odtwarzacz płyt winylowych. Jego zadaniem jest przetworzenie informacji zapisanej w postaci spiralnie nieregularnego rowka w winylu. Płyta obraca się, a ułożona w odpowiedni sposób igła gramofonu styka się z jej wnękami.

Ten proces wprowadza igłę w drgania, które zmieniają się na sygnał elektryczny we wkładce. Następnie zebrane informacje trafiają do przedwzmacniacza, który może być wbudowany w gramofonie, lub być oddzielnym sprzętem. Tyle jednak wystarczy, aby uzyskać dźwięk z płyty winylowej.

Gramofon - rodzaje. Od tego najwięcej zależy

O rodzajach gramofonu najlepiej poczytać jeszcze przed zakupem. Tutaj podejmiecie najważniejszą decyzję. Typ gramofonu zależy od tego, jak wyobrażacie sobie słuchanie muzyki. Główny podział to: gramofony manualne, gramofony półautomatyczne i gramofony automatyczne.

Gramofony manuale to najbardziej klasyczna propozycja. Tutaj to użytkownik musi dokonać wszystkich czynności związanych z obsługą sprzętu, w tym ułożenia ramienia na wybranym miejscu płyty. Kiedy już to zrobi, silnik automatycznie zaczyna pracę. Przerwać można ją odpowiednim przyciskiem.

Gramofony półautomatyczne praktycznie nie różnią się od manualnych. Różni je tylko jedna rzecz. Tutaj wystarczy podnieść ramię, aby urządzenie samoczynnie wyłączyło silnik. To rozwiązanie daje trochę więcej wygody, niż w przypadku klasycznych gramofonów.

Gramofony automatyczne podobnie jak półautomatyczne posiadają funkcję auto-return. Jednak oprócz wyłączenia silnika potrafią także przywrócić odtwarzanie płyty winylowej. Charakterystyczne dla nich jest posiadanie przycisków "start" oraz "stop".

Gramofony oprócz odtwarzania mogą posiadać także inne funkcje

Mamy XXI-wiek, więc przeróżne urządzenia wymyślone lata, a nawet setki lat temu mają dziś więcej funkcji, niż tylko podstawowa. Rozwój technologiczny pozwala nam lepiej wykorzystywać i lepiej dostosować sprzęt do naszych potrzeb. Gramofonom też udzieliło się sporo dodatkowych możliwości.

Pierwsze gramofony czy patefony, uzyskiwały dźwięk dzięki ogromnej tubie. Dziś te urządzenia mają zazwyczaj własny wbudowany głośnik, lub możliwość podłączenia zewnętrznych urządzeń audio. A podłączenie dodatkowych głośników może odbywać się na różny sposób.

Niektóre gramofony, takie jak HAMA TT3000RBT, z którego aktualnie korzystam, posiadają możliwość podłączenia całego zestawu głośników. Można to zrobić zarówno analogowo (kablem), jak i z wykorzystaniem technologii bezprzewodowego łączenia Bluetooth.

Obraz

Nowoczesne gramofony mogą posiadać także funkcje digitalizacji płyt winylowych. Tak jak w przypadku sprzętu marki HAMA, możecie przegrać całą płytę na pamięć przenośną USB lub kartę SD. bez potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania.

Może idea gramofonu jest inna, ale jeśli macie stare, zmęczone życiem płyty, na których zawarto albumy, jakich nie znajdziecie w sieci, to wszystko zaczyna nabierać sens. Taki album można przegrać na dysk twardy, a następnie wytłoczyć nową płytę.

Moja propozycja - HAMA TT300RBT

Jeśli poszukujesz sprzętu, który nie należy do najniższej, ani najwyższej półki to gramofon marki HAMA jest dla ciebie. Szczególnie, jeśli masz własne głośniki, lub planujesz zakup zestawu audio, bo ten model nie posiada własnego odtwarzania dźwięku.

Obraz

Ale wbrew pozorom to jest jego plus. Kosztuje 499 zł i nie przepłacasz dostając sprzęt z kiepskim wbudowanym głośnikiem. Lepiej dołączyć do gramofonu dwie porządne kolumny i cieszyć się doskonałą jakością dźwięku. W dodatku, HAMA TT300RBT zastąpi w pewnym sensie telewizor. Ale nie, nie obejrzysz na nim serialu.

Obraz

Moduł Bluetooth pozwala na strumieniowanie muzyki ze smartfona czy komputera. A więc można podłączyć telefon z gramofonem, a w efekcie odtwarzać muzykę z głośników. Ciekawe rozwiązanie. Dla fanów muzyki radiowej, gramofon posiada także opcję radio FM.

Profesjonaliści podczas doboru gramofonu zwracają uwagę na wybór wkładki gramofonowej. W HAMA TT300RBT zastosowano sprzęt z najwyższej półki, czyli Audio-Technica (AT-3600L).

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)