Ekologiczny wieszak może wkrótce być nowym trendem. Dziś plastikowy przedmiot to olbrzymi problem

Ekologiczny wieszak może wkrótce być nowym trendem. Dziś plastikowy przedmiot to olbrzymi problem

Ekologiczny wieszak może wkrótce być nowym trendem. Dziś plastikowy przedmiot to olbrzymi problem
Źródło zdjęć: © pixabay.com / markusspiske
Adam Bednarek
20.11.2020 15:06

Kiedy mówi się o etycznej modzie, głównie ma się na myśli wykorzystywane materiały, dobrze opłacane szwalnie czy nieużywanie szkodliwych chemicznych substancji. Tymczasem zapomnianym problemem są… wieszaki.

Oczywiście nic dziwnego, że inne problemy jako pierwsze wyszły na wierzch. Produkcja ubrań w takich państwach jak Bangladesz oparta jest na wyzysku i fatalnych warunkach pracy.

Eksperci od dawna alarmują, że za każdym razem, gdy robimy pranie, włókna poliestrowe odczepiają się od syntetycznego materiału i poprzez system kanalizacji trafiają do środowiska, w tym do oceanów. Tam mogą być pochłonięte przez zwierzęta. Pomimo tego, że oczyszczalnie ścieków są w stanie wyłapać do 99 proc. włókien, pozostała ich część nie jest zatrzymywana.

Szkodliwe oblicze mody

  • Szybki rozwój branży modowej nastąpił w latach 80-tych i 90-tych ub. wieku – mówi w rozmowie z WP Tech Agnieszka Oleksyn – Wajda, radca prawny, twórca i kierownik studiów podyplomowych Prawo Ochrony Środowiska oraz Akademii Biznesu i Prawa Mody w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. – W tych latach modne ubrania, szyte wcześniej dla nielicznych, stały się dostępne dla szerokich rzesz ludności. Tym sposobem moda luksusowa w procesie „democratisation of fashion” stała się tzw. „fast fashion”. W bieżącym wieku branża mody okazała się najszybciej rosnącym globalnym biznesem.
  • Wiele naszych prac koncentruje się na poliestrze, a poliester jest najczęściej stosowanym włóknem syntetycznym w przemyśle tekstylnym - informuje Max Kelly.

Teraz okazuje się, że jest jeszcze jeden zapomniany problem: wieszaki. Z raportu naukowców z Northumbria University, o którym pisze serwis Nauka w Polsce, wynika, że w samej tylko Wielkiej Brytanii w 2019 roku w użyciu było 954 mln plastikowych wieszaków.

Co więcej, 16 proc. z nich służyło wyłącznie w trakcie transportu i po dotarciu ubrań do sklepów, wieszaki były wyrzucane.

Wiele odzieżowych marek i sklepów w Wielkiej Brytanii nie zdawało sobie z tego nawet sprawy, co w znaczący sposób uniemożliwiało recykling wieszaków. Autorzy raportu szacują, że w skali globalnej mówimy więc o dużo większych liczbach odpadów.

Według naukowców raport może być dzwonkiem alarmowym i osoby odpowiedzialne za produkcję oraz transport ubrań wypracują nowe rozwiązania, pozwalające zrezygnować z plastikowych wieszaków.

Oby wieszaki podzieliły los innych jednorazowych produktów, jak słomki czy butelki. Działania dużych koncernów pokazują, że można wyeliminować plastik. Problem polega na tym, że w przypadku wieszaków o szkodliwym działaniu było przez długi czas cicho. Na realną alternatywę możemy więc jeszcze trochę poczekać.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)