7 aktywności, które sprawiają, że twój mózg jest w lepszej kondycji

Demencja, zbyt dużo tłuszczów, stres, bierność umysłowa ? to tylko kilka powodów przez które głupiejemy. Nasz umysł traci elastyczność i przestajemy być (jak sir Sam Vimes ze Świata Dysku) ?najostrzejszym nożem w szufladzie?. Na to, że niektórzy z nas są bardziej bystrzy i dłużej zachowują ?lepszą jakość myślenia? wpływ ma wiele czynników - poniżej siedem, które wpływają na nasz umysł dość mocno. Część z aktywności, można wprowadzić do swojego życia (no może poza chorobą psychiczną; ciąża dla intelektualnego rozwoju to również nie najlepszy pomysł).

neurony
neurony
Sabina Stodolak

Demencja, zbyt dużo tłuszczów, stres, bierność umysłowa ? to tylko kilka powodów przez które głupiejemy. Nasz umysł traci elastyczność i przestajemy być (jak sir Sam Vimes ze Świata Dysku) ?najostrzejszym nożem w szufladzie?. Na to, że niektórzy z nas są bardziej bystrzy i dłużej zachowują ?lepszą jakość myślenia? wpływ ma wiele czynników - poniżej siedem, które wpływają na nasz umysł dość mocno. Część z aktywności, można wprowadzić do swojego życia (no może poza chorobą psychiczną; ciąża dla intelektualnego rozwoju to również nie najlepszy pomysł).

  1. Bycie jednostką społeczną

Psycholog Howard Gardner uważa, że jest 9 rodzajów inteligencji (widzisz? Jeśli nie wychodzą ci testy do Mensy, to jeszcze nic straconego). Jedną z najważniejszych, jest inteligencja społeczna, która umożliwia działanie wśród ludzi w interakcji z nimi. W 1999 roku, badanie przeprowadzone na próbie 3000 starszych osób dowiodło, że ci, którzy mieli bogatą siatkę kontaktów (min 5 bliskich osób), dwa razy rzadziej cierpieli na problemy związane z poznawczymi aspektami funkcjonowania mózgu.

  1. Nabywanie nowych umiejętności

Dawna teza psychologiczna, w której mózg nasz miał rozwijać się zaledwie do wieku 7 lat, potem tracąc stopniowo plastyczność została kilka lat temu obalona. Nowe połączenia w mózgu tworzą się również w późniejszym wieku, kiedy uczymy się nowych umiejętności. Nauka więc ? zarówno teoretyczna jak i praktyczna ? rozwija umysł.

  1. Ogrodnictwo

Pielęgnacja kwiatów i roślin może rozwijać mózg -a przynajmniej zapobiegać jego degeneracji. Australijscy naukowcy przez 16 lat badali osoby w wieku powyżej 60 lat i odkryli korelację między pracami ogrodniczymi a niższym wskaźnikiem demencji. W efekcie badań okazało się, że codzienne pielęgnowanie roślin obniża ryzyko demencji o 36%. (Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego że ogrodnictwo uspokaja oraz zapewnia pewną dawkę aktywności fizycznej)

  1. Taniec

Wszystkie ćwiczenia fizyczne są dla mózgu korzystne, ale szczególnie taniec. (Myślicie że Majdan zmądrzeje po występach w Tańcu z Gwiazdami?) Taniec działa korzystnie na istotę szarą w mózgu ? tu naukowcy znów prowadzili wieloletnie badania i okazało się, ze ci którzy tańczą regularnie, są o 76% mniej narażeni na demencję. W innych badaniach okazało się, że tango poprawia koordynację wzrokowo ruchową, balans ciała, oraz wpływa na lepszą koordynację działań podczas procesów poznawczych. Wpływ na to ma prawdopodobnie konieczność zapamiętywania kroków, a rozwój pamięci choreograficznej wpływa na tworzenie nowych połączeń między komórkami. Poza tym, taniec to aktywność społeczna.

  1. Alkohol ? umiarkowanie

Nadmierne picie alkoholu, zwane w niektórych kręgach kulturowych ?łojeniem?, zdecydowanie źle wpływa na umysł. Niewielkie ale regularnie konsumowane ilości alkoholu, moga jednak korzystnie wpływać na umysł. Jedne z ostatnich badań w tym temacie przeprowadzone zostały w Tokio. Wykazały, że kieliszek wina może podnieść o 3,3 punktu poziom IQ w porównaniu do IQ abstynentów.

  1. Ciąża

Wbrew mitowi (i danym obserwacyjnym), kobieta w ciąży nie głupieje. To, że cały jej świat zaczyna kręcić się wokół jej brzucha nie jest bynajmniej objawem upośledzenia funkcji myślowych. Badacze wykazali (ba szczurach), że w okresie ciąży, szczurom rozwija się hipokamp (odpowiedzialny za pamięć) a także wzrasta umiejętność koncentracji.

  1. Psychozy i inne zaburzenia

Choroby psychiczne ? takie jak schizofrenia lub depresja dwubiegunowa mogą mieć pozytywny wpływ na stan naszego umysłu ? a przynajmniej na jego cechy związane z elastycznością, pojemnością i zdolnością wychodzenia poza schematy. W naszej historii mamy sporo geniuszy, którzy cierpieli na choroby psychiczne ? wielcy często bywają zaburzeni. Depresja dwubiegunowa (przykładowo) to choroba na którą cierpieli między innymi Edgar Allan Poe, Kurt Vonnegut, Vincent Van Gogh , Ludwig Von Beethoven ? lub bardziej współcześni - Kurt Cobain, Jack Irons, Linda Hamilton, Sinéad O'Connor, Ozzy Osbourne. Wśród osób z autyzmem, kilka procent osób cierpi na syndrom Savanta- ludzie Ci,choć nie umieją niekiedy się nawet ubrać, potrafią ze swoim umysłem robić fascynujące rzeczy.

Źródło: guardian.co.uk

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.