7 głównych przyczyn problemów z Windowsem
Windows to najczęściej używany system operacyjny na "desktopach". Wraz ze wzrostem popularności danej aplikacji, czy systemu wzrasta również ryzyko pojawienia się problemów i wykrycia błędów. Bardzo często w przypadku problemów z Windowsem wina leży właśnie po stronie użytkownika.
Windows to najczęściej używany system operacyjny na "desktopach". Wraz ze wzrostem popularności danej aplikacji, czy systemu wzrasta również ryzyko pojawienia się problemów i wykrycia błędów. Bardzo często w przypadku problemów z Windowsem wina leży właśnie po stronie użytkownika.
Problemy z oprogramowaniem zdarzały się i będą się nadal zdarzać - musimy po prostu się z tym liczyć. Jednak bardzo wiele zależy od nas - użytkowników - czy system będzie działał poprawnie, płynnie, czy może co chwilę naszym oczom ukazywać będą się kolejne błędy i charakterystyczny Blue Screen od Death. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z Windowsem?
- Niekompatybilność sprzętowa
Komputer to zbieranina różnych podzespołów i elementów, które powinny tworzyć spójną całość, idealnie współpracując ze sobą. Niestety, okazuje się, że gdy nie zadbamy o zachowanie kompatybilności wszystkich elementów, to w efekcie system zaczyna odmawiać nam posłuszeństwa. Przyczyną pojawienia się BSOD może być praktycznie każdy sprzęt - nagrywarka, myszka, czy zewnętrzny dysk podpinany pod port USB. W takim wypadku musimy spróbować zdiagnozować który z elementów sprawia nam problemy - owszem jest to czasochłonne, ale może przynieść naprawdę dobre rezultaty.
- Sterowniki
Jedną z kluczowych spraw są zainstalowanie odpowiednie sterowniki. Czasami jest to dość trudne - szukamy w Internecie po omacku, bo producent się nie postarał. To, że po zainstalowaniu znalezionych sterowników coś pozornie działa, nie znaczy, że nie będzie sprawiało problemów z system (drukarka drukuje, ale przy okazji w niektórych sytuacjach skutecznie zawiesza system wymuszając na nas restart). Należy pamiętać nie tylko o odpowiednim doborze sterowników do sprzętu, ale także o usunięciu starych driverów, które przeznaczone są dla sprzętu z którego od dawna nie korzystamy.
- Rejestr wpisów
Rejestr Wpisów - praktycznie każdy Windowsiarz o nim słyszał, ale mało kto przykłada do niego uwagę. Jest to element systemu Windows, który zawiera praktycznie wszystkie kluczowe informacje na temat konfiguracji systemu, zainstalowanego sprzętu i oprogramowania. Po pewnym czasie intensywnego używania Windowsa mogą pojawić się problemy, które wynikają właśnie z powodu bałaganu w Rejestrze. Jest kilka aplikacji, które mogą pomóc nieco uporządkować tę bazę danych - warto skorzystać np. z nCleanera lub jv16.
- Złośliwe oprogramowanie
Źródłem kłopotów może być brak aplikacji pomagających zabezpieczyć się przed spywarem, adwarem, trojanami, wirusami, robakami i innymi tego typu aplikacjami. Ciężko mi wyobrazić sobie, że w dzisiejszych czasach ktoś korzysta z "okienek" bez zainstalowanego oprogramowania zabezpieczającego - nieważne, czy są to kompleksowe pakiety zabezpieczające, czy tylko aplikacje antywirusowe. Pojawienie się w systemie złośliwego oprogramowania jest praktycznie gwarancją problemów z Windowsem.
- Programy Antywirusowe
Zabezpieczanie systemu Windows też może być problematyczne - istotne jest dokonanie właściwego wyboru. Najlepiej jest wybrać aplikację znanej firmy, która wygrywa w wielu różnych testach, gwarantując odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeżeli nie jest darmowa - warto zapłacić i mieć spokój. Na pewno dobrym wyjściem nie jest zainstalowanie kilku aplikacji antywirusowych, które będą się "gryzły" doprowadzając do konfliktów i skutecznie uprzykrzając życie użytkownikowi.
- Aplikacje
Instalując dziesiątki aplikacji różnych producentów zwiększamy prawdopodobieństwo pojawienia się problemów. Praktycznie każdy program posiada jakieś błędy - jeżeli skutkują one wyłącznie nieprawidłowym funkcjonowaniem aplikacji to nie jest źle, gorzej gdy w efekcie cały system przestaje odpowiadać naszym poleceniom. Warto więc jak najczęściej instalować aktualizacje oprogramowania, które są wydawane przez producentów.
- Modyfikacje systemu
Część programów, czy to stricte użytkowych (jak np. różnego rodzaju Tweakery) modyfikują składniki systemu Windows. Większość z nich jest bezpieczna i używanie ich niczym nie grozi, ale bywa różnie. Warto więc po prostu dokonywać kopii zapasowych systemu, czy poszczególnych elementów systemu Windows, które podlegają modyfikacji.
Źródło: MakeUseOf