7 głównych przyczyn problemów z Windowsem

Windows to najczęściej używany system operacyjny na "desktopach". Wraz ze wzrostem popularności danej aplikacji, czy systemu wzrasta również ryzyko pojawienia się problemów i wykrycia błędów. Bardzo często w przypadku problemów z Windowsem wina leży właśnie po stronie użytkownika.

7 głównych przyczyn problemów z Windowsem
Paweł Cebula

Windows to najczęściej używany system operacyjny na "desktopach". Wraz ze wzrostem popularności danej aplikacji, czy systemu wzrasta również ryzyko pojawienia się problemów i wykrycia błędów. Bardzo często w przypadku problemów z Windowsem wina leży właśnie po stronie użytkownika.

Problemy z oprogramowaniem zdarzały się i będą się nadal zdarzać - musimy po prostu się z tym liczyć. Jednak bardzo wiele zależy od nas - użytkowników - czy system będzie działał poprawnie, płynnie, czy może co chwilę naszym oczom ukazywać będą się kolejne błędy i charakterystyczny Blue Screen od Death. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z Windowsem?

  1. Niekompatybilność sprzętowa
www.digitalt.tv
www.digitalt.tv

Komputer to zbieranina różnych podzespołów i elementów, które powinny tworzyć spójną całość, idealnie współpracując ze sobą. Niestety, okazuje się, że gdy nie zadbamy o zachowanie kompatybilności wszystkich elementów, to w efekcie system zaczyna odmawiać nam posłuszeństwa. Przyczyną pojawienia się BSOD może być praktycznie każdy sprzęt - nagrywarka, myszka, czy zewnętrzny dysk podpinany pod port USB. W takim wypadku musimy spróbować zdiagnozować który z elementów sprawia nam problemy - owszem jest to czasochłonne, ale może przynieść naprawdę dobre rezultaty.

  1. Sterowniki
sterowniki
sterowniki

Jedną z kluczowych spraw są zainstalowanie odpowiednie sterowniki. Czasami jest to dość trudne - szukamy w Internecie po omacku, bo producent się nie postarał. To, że po zainstalowaniu znalezionych sterowników coś pozornie działa, nie znaczy, że nie będzie sprawiało problemów z system (drukarka drukuje, ale przy okazji w niektórych sytuacjach skutecznie zawiesza system wymuszając na nas restart). Należy pamiętać nie tylko o odpowiednim doborze sterowników do sprzętu, ale także o usunięciu starych driverów, które przeznaczone są dla sprzętu z którego od dawna nie korzystamy.

  1. Rejestr wpisów
rejestr
rejestr

Rejestr Wpisów - praktycznie każdy Windowsiarz o nim słyszał, ale mało kto przykłada do niego uwagę. Jest to element systemu Windows, który zawiera praktycznie wszystkie kluczowe informacje na temat konfiguracji systemu, zainstalowanego sprzętu i oprogramowania. Po pewnym czasie intensywnego używania Windowsa mogą pojawić się problemy, które wynikają właśnie z powodu bałaganu w Rejestrze. Jest kilka aplikacji, które mogą pomóc nieco uporządkować tę bazę danych - warto skorzystać np. z nCleanera lub jv16.

  1. Złośliwe oprogramowanie
cealagar.com
cealagar.com

Źródłem kłopotów może być brak aplikacji pomagających zabezpieczyć się przed spywarem, adwarem, trojanami, wirusami, robakami i innymi tego typu aplikacjami. Ciężko mi wyobrazić sobie, że w dzisiejszych czasach ktoś korzysta z "okienek" bez zainstalowanego oprogramowania zabezpieczającego - nieważne, czy są to kompleksowe pakiety zabezpieczające, czy tylko aplikacje antywirusowe. Pojawienie się w systemie złośliwego oprogramowania jest praktycznie gwarancją problemów z Windowsem.

  1. Programy Antywirusowe
antyvir
antyvir

Zabezpieczanie systemu Windows też może być problematyczne - istotne jest dokonanie właściwego wyboru. Najlepiej jest wybrać aplikację znanej firmy, która wygrywa w wielu różnych testach, gwarantując odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeżeli nie jest darmowa - warto zapłacić i mieć spokój. Na pewno dobrym wyjściem nie jest zainstalowanie kilku aplikacji antywirusowych, które będą się "gryzły" doprowadzając do konfliktów i skutecznie uprzykrzając życie użytkownikowi.

  1. Aplikacje
Obraz

Instalując dziesiątki aplikacji różnych producentów zwiększamy prawdopodobieństwo pojawienia się problemów. Praktycznie każdy program posiada jakieś błędy - jeżeli skutkują one wyłącznie nieprawidłowym funkcjonowaniem aplikacji to nie jest źle, gorzej gdy w efekcie cały system przestaje odpowiadać naszym poleceniom. Warto więc jak najczęściej instalować aktualizacje oprogramowania, które są wydawane przez producentów.

  1. Modyfikacje systemu

Część programów, czy to stricte użytkowych (jak np. różnego rodzaju Tweakery) modyfikują składniki systemu Windows. Większość z nich jest bezpieczna i używanie ich niczym nie grozi, ale bywa różnie. Warto więc po prostu dokonywać kopii zapasowych systemu, czy poszczególnych elementów systemu Windows, które podlegają modyfikacji.

Źródło: MakeUseOf

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.