Konto bankowe - na co zwracać uwagę?

Jak wybrać konto bankowe? (fot.: sxc.hu)

Jak wybrać konto bankowe? (fot.: sxc.hu)

Wybór konta bankowego, czy to firmowego, czy prywatnego, nie jest w tej chwili taki prosty. Oferta jest bardzo szeroka, każdy bank kusi innymi "wyjątkowymi" warunkami, a połapanie się w tym wszystkim wymaga po prostu zebrania i porównania wszystkich propozycji. Nawet wtedy jednak można się naciąć. Na co więc konkretnie zwrócić uwagę?

Darmowe utrzymanie konta - "ale…"

Darmowe konta są już w tej chwili niejako standardem, jednak warto zawsze sprawdzić czy nie występuje przypadkiem jakiś warunek albo ograniczenie tej "darmowości". Czasami może się zdarzyć, że rachunek prowadzony jest za darmo tylko przez pewien czas, a umowę podpisujemy na dłużej. Może być też tak, że warunkiem braku opłaty za konto są stałe wpływy, i to na niekoniecznie niskim poziomie. Niektóre konta są darmowe w ramach promocji, ale rozwiązanie umowy z bankiem skutkuje naliczeniem opłat. Warto to wszystko sprawdzić, zanim zdecydujemy się otworzyć rachunek.

Mądre zarządzanie finansami osobistymi

Darmowa karta debetowa - "ale…"

W przypadku kart debetowych, wydawanych do konta, standardem jest już w tej chwili ustalenie warunku w postaci dokonywania tą kartą transakcji na określoną kwotę. Jeżeli nie wydamy odpowiedniej sumy pieniędzy płacąc kartą, czy też nie wykonamy określonej liczby transakcji, to naliczona zostanie opłata. Warto znać tą kwotę (lub liczbę transakcji) zanim się jeszcze podpisze umowę.

Oprocentowanie? — a, to zależy…

Banki kuszą wysokim oprocentowaniem rachunków, tu jednak także kryć się mogą niespodzianki. Na przykład taka, że owszem, procent będzie wysoki — ale tylko jeśli na koncie znajdzie się odpowiednia, dość zazwyczaj wysoka, suma pieniędzy. Warto realnie ocenić, jakimi kwotami dysponujemy — i to dla nich właśnie sprawdzić oprocentowanie. Dopiero wtedy możemy realnie porównać różne oferty bankowe.

Zobacz również: Tomek Kreczmar - Zrządzenia zrzędzy: Cała prawda o piractwie

Obsługa konta przez internet

Nie czarujmy się, mało komu chce się w tej chwili latać do oddziału banku, żeby wykonać przelew czy inną operację, albo zmienić na przykład swoje dane (bo akurat wzięliśmy ślub czy się przeprowadziliśmy). Wygodna obsługa konta przez internet to w tej chwili podstawa — a jednak nie w każdym banku jest tak różowo. Sprawdźmy więc jak wygląda demo systemu (często jest taka opcja na stronie), albo poprośmy pracownika banku o zademonstrowanie nam obsługi internetowej. Przy okazji dowiedzmy się, jaki jest sposób autoryzacji — karty zdrapki, zwykłe hasło, SMS?

Obsługa konta z urządzeń mobilnych

Internet internetem — zwykle jeśli mamy dostęp do komputera, to z większością kont sobie poradzimy. Gorzej, jeśli nasz bank nieszczególnie zwraca uwagę na wygodę tych użytkowników, którzy czasami potrzebują skorzystać z systemu bankowości elektronicznej także za pomocą tabletu czy smartfona. Tą opcję również dobrze jest sprawdzić przed otworzeniem konta.

Jak sprawdzić jaki to bank, mając tylko numer konta?

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia

Warto się z nimi zapoznać, żeby nie było niespodzianki przy przeglądaniu historii konta. Niektóre ubezpieczenia są jak najbardziej sensowne, innych możemy nie potrzebować.

Wypłaty z bankomatów

Oczywiście, im więcej bankomatów mamy darmowych, tym lepiej. Jeśli jednak są w tej kwestii jakieś ograniczenia, to można sprawdzić, czy będziemy mieć bezpłatne te bankomaty, które mamy najbliżej domu, pracy czy innych miejsc, w których najczęściej bywamy. Sprawdźmy też, czy nie ma opcji darmowej wypłaty ze wszystkich bankomatów za określoną stałą kwotę miesięcznie — zwykle nie są to duże sumy, a sporo ułatwiają.

A na koniec…

Warto też po prostu spytać krewnych i znajomych, z jakich banków korzystają i dowiedzieć się bardziej szczegółowo, jakie widzą wady i zalety danego konta. Na podstawie powyższych informacji i opinii osób, którym ufamy, łatwiej można podjąć trafną decyzję.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier! Moda na "czarny piątek" dociera też do Polski. Czy we wszystkim musimy małpować Amerykę?