Jaki telewizor wybrać? Na co zwracać uwagę?

Strona głównaJaki telewizor wybrać? Na co zwracać uwagę?
05.06.2017 10:47
Dobry telewizor powinien odpowiadać na nasze potrzeby
Dobry telewizor powinien odpowiadać na nasze potrzeby
Źródło zdjęć: © iStock/Diy13
Sylwia Ścibak
Sylwia Ścibak

Wszyscy wiemy, że cena stanowi często jeden z głównych kryteriów wyboru sprzętu RTV. Jednak nierzadko zwracamy uwagę również na funkcjonalność i parametry. Sprawdźmy, co się liczy przy wyborze telewizora.

O ile na podstawowe parametry działania matrycy, jak. np. częstotliwość odświeżania (w przypadku telewizorów najlepiej 100 Hz) czy opóźnienie sygnału, zwracają uwagę najczęściej gracze, o tyle dla zwykłych użytkowników nie są to funkcje znacząco wpływające na jakość odbioru. Toteż kupując telewizor, miejmy na uwadze przede wszystkim swoje potrzeby.

Jaki telewizor wybrać - rozdzielczość ekranu

Obecnie najbardziej modną rozdzielczością jest tzw. Ultra High Definition, powszechnie zwana 4K, która generalnie wynosi ok. 4 tys. na 2 tys. pikseli. Jest to czterokrotnie większa wartość od standardu Full HD i dziewięciokrotnie większa wartość od samego HD. To sprawia, że obraz takiego telewizora jest naprawdę bardzo szczegółowy i nierzadko robi wrażenie.

Pamiętajmy jednak, że aby cieszyć się nowym telewizorem w pełni, potrzebujemy ekranu o odpowiednio dużej przekątnej (najlepiej od 50 cali) i ustawionego w odpowiedniej odległości, ponieważ w innych przypadkach ta jakość może być po prostu niezbyt widoczna. Co prawda technologia Ultra HD jest jeszcze bardzo młoda na polskim rynku i dopiero raczkuje, ale to nie oznacza, że już teraz nie możemy odtwarzać ulubionych materiałów kodowanych w 4K przy użyciu np. telewizorów w technologii Smart TV. Potencjalni użytkownicy takiego sprzętu często stawiają na przynajmniej 55-calowy telewizor, który zapewnia optymalne wrażenia podczas seansu.

Telewizor 4K marki Samsung pozwala na oglądanie filmów w doskonałej jakości
Źródło zdjęć: © facebook.com
Telewizor 4K marki Samsung pozwala na oglądanie filmów w doskonałej jakości

Za telewizor UHD możemy zapłacić znacznie więcej niż za urządzenia Full HD. Z modeli, na które warto zwrócić uwagę wyróżnia się m.in. telewizor marki Samsung z serii UE55KU6400 z 55-calowym ekranem, siecią Wi-Fi i Bluetooth, dzięki którym można połączyć się z przenośnymi urządzeniami, oraz technologią Smart Hub, umożliwiającą dostęp do wielu internetowych treści. Telewizor ten wyposażony jest również w funkcje znacznie poprawiające jakość obrazu, np. HDR czy Active Crystal Colour oraz standardowo występujące w wielu sprzętach RTV złącza, np. USB i HDMI.

Inną propozycją telewizora 4K jest również 55-calowy model marki Philips z technologią Smart TV, która umożliwia nam dostęp do serwisu YouTube czy telewizji internetowej.

Telewizor 4K marki Philips zapewnia niezwykłe wizualne doznania
Źródło zdjęć: © philips.pl
Telewizor 4K marki Philips zapewnia niezwykłe wizualne doznania

Ponadto ten model telewizora wyposażony został w 4 złącza HDMI, wyjście słuchawkowe, złącze optyczne audio, złącze LAN i USB. Dzięki temu możemy połączyć się z nim przez wiele różnych urządzeń oraz wyświetlać swoje ulubione treści, nie tylko te zapewniane przez telewizję cyfrową.

Jaki telewizor wybrać - technologia podświetlenia matrycy

Poza znaną nam wszystkim technologią LCD (LED), która polega na podświetlaniu diodami LED wszystkich pikseli z odpowiednich obszarów, coraz częściej na rynku pojawiają się telewizory z technologią OLED, w której diody wytwarzają światło same. Różnica między OLED-em a LED-em jest znacząca, gdyż w telewizorach z diodami OLED zaciemnione obszary obrazu po prostu nie świecą, co sprawia, że czerń staje się głębsza, a co za tym idzie inne kolory zyskują na kontraście.

Telewizory OLED mają znacznie szybszy czas reakcji, co dodatkowo niweluje smużenie. Ich wadą jest jednak krótka żywotność i wciąż dość wysoka cena, ale jeżeli możemy sobie pozwolić na taki luksus i chcemy stworzyć najwyższej jakości domowe kino, możemy pokusić się o jego kupno.

Jaki telewizor wybrać - funkcje dodatkowe

Dostępne obecnie na rynku telewizory niekiedy można przekształcić w swoiste centra rozrywki, a to dlatego, że dzięki specjalnym technologiom (np. wspominanemu powyżej Smart TV) łączą się z siecią internetową i zapewniają doskonałą i niekiedy „nietelewizyjną” rozrywkę. Zatem jeżeli nudzi nas oferta programów na różnych kanałach telewizyjnych, możemy wybrać treści według własnych preferencji, np. seriale z platformy VOD albo YouTube'a.

Telewizor marki LG łączy się z siecią internetową i zapewnia nową jakość rozgrywki
Źródło zdjęć: © lg.com
Telewizor marki LG łączy się z siecią internetową i zapewnia nową jakość rozgrywki

Bardzo dużo funkcji Smart TV oferuje obecnie firma Samsung, niemniej telewizory innych marek również są w nią wyposażone, np. telewizor marki LG z serii 49LH570V, który dodatkowo ma możliwość odtwarzania treści z urządzeń przenośnych z interfejsem USB, co jeszcze bardziej rozszerza wachlarz rozrywki.

Możliwość podłączenia różnych przenośnych urządzeń do telewizora bądź "przerzucanie" obrazu ze smartfona, tabletu czy laptopa na jego ekran za pomocą sieci bezprzewodowej (tzw. Screen Mirroring) sprawia, że mamy możliwość oglądania ulubionych materiałów na dużym ekranie z portali i platform, których telewizor bezpośrednio nie obsługuje.

Telewizor marki Thomson może wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K
Źródło zdjęć: © neo24.pl
Telewizor marki Thomson może wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K

Warto wspomnieć również o telewizorze marki Thomson. Łączy się on z innymi urządzeniami poprzez sieć bezprzewodową Wi-Fi, która posiada dodatkowo technologię Miracast, pozwalającą na bezpośrednie i szybkie podłączenie telewizora z innym urządzeniem. Dodatkowo ten model ma możliwość wyświetlania obrazu w wyżej omówionej rozdzielczości 4K i, oczywiście, posiada technologię Smart TV.

Jaki telewizor wybrać —telewizor dla graczy

Miłośnicy wirtualnej rozrywki coraz częściej chcą cieszyć się grami na dużym ekranie telewizora. Pozostaje więc kwestia tego, jaki telewizor w granicach 55-65 cali kupić, by najnowszy sprzęt do gier mógł zademonstrować swój pełny potencjał. Oczywiście nie ma sensu inwestować w telewizor o tak dużej przekątnej, jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużym salonem (przekątną warto dobrać do pokoju, w którym stanie telewizor). Najlepiej więc zwrócić uwagę na kilka cech telewizora, które będą miały wpływ na jakość wyświetlanego obrazu i płynność rozgrywki. Najważniejsze parametry telewizora dla graczy to częstotliwość odświeżania, input lag oraz czas reakcji.

Najlepszym czasem reakcji wyróżniają się telewizory OLED, w których matryca sprawnie wygasza i ponownie aktywuje piksele. Stawiajmy więc na sprzęt charakteryzujący się niską wartością tego parametru. Płynność obrazu zależy też od częstotliwości odświeżania każdego piksela, dlatego np. w przypadku telewizora do konsoli minimalna wartość powinna wynosić 100 Hz. Jeśli chodzi o współczynnik input lag, określa on szybkość przesyłania sygnału, od którego zależy wyświetlany w danym momencie obraz. Większe opóźnienie może sprawić, że gracz nie zdąży zareagować na aktualną sytuację w grze. Dobry telewizor do gier to sprzęt o wartości input lagu w przedziale 20-40 ms.

Podsumowując, najlepszy telewizor dla graczy to OLED z 4K lub chociaż Full HD, niskim input lagiem, krótkim czasem reakcji i wysoką częstotliwością odświeżania.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)