To ostatni moment. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy budowie budki dla ptaków
Luty to ostatni miesiąc, w którym można budować budki dla ptaków, jeśli chcemy, aby zwierzęta z nich korzystały. Dobry czyn to jedno, ale warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach, by nie wyrządzić niepotrzebnej krzywdy.
Najlepiej wieszać budki jesienią. Dlaczego? Ponieważ ptaki zdążą do ich widoku już się przyzwyczaić, a niektóre schronią się w nich zimą. Jako że ten okres już przegapiliśmy, nie oznacza to, że na pomoc za późno.
- Najlepiej teraz w lutym, bo wiele gatunków ptaków zaczyna lęgi już w marcu - powiedział PAP ornitolog dr Marian Stój.
Zdaniem specjalisty najlepszym materiałem budowlanym są deski drzew iglastych. Budulec to jedno, bo równie ważne jest to, dla kogo szykujemy schronienie.
Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych, sikora modra czy muchołówka żałobna potrzebują otworu wlotowego wynoszącego 28 mm. Z kolei sikora bogatka, mazurek czy wróbel zmieszczą się w otwór mający 33 mm.
Gdzie i jak wieszać?
Zbudowaną przez nas budkę należy zamontować sztywno na drzewie, w lesie, parku lub ogrodzie na wysokości 3-5 metrów nad ziemią, lekko pochyloną do przodu, z otworem wlotowym najlepiej skierowanym na południowy wschód lub na północ (choć nie jest to aż tak ważne, zapewnia jednak budce zacienienie w czasie upałów)
Oczywiście miejsce nie powinno być nasłonecznione. To może skończyć się tragicznie.
- Na pewno warto zadbać o powieszenie skrzynki lęgowej w jak najmniej nasłonecznionym miejscu. Zbyt wysoka temperatura w skrzynce może zabić pisklęta. To chyba najczęstszy popełniany błąd – niewłaściwe ulokowanie skrzynki - mówiła w rozmowie z WP Tech Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Trzeba pamiętać, że po zbudowaniu budki nasza praca się nie kończy. Jesienią należy ją oczyścić, bowiem ptaki niechętnie zasiedlają te, w których jest za dużo materiału gniazdowego. Ale to już proces, który przeprowadza się w okolicach listopada, niemniej jednak warto o nim pamiętać.
Oprócz satysfakcji, że zrobiło się coś samemu, a przy okazji pomogło słabszym stworzeniom, budowa stanowisk ma jeszcze jedną dużą zaletę. Jeśli szykujemy schronienie dla jerzyków, latem nie będziemy cierpieć z powodu ataków komarów.