Miejsca z kultowych filmów. Jak tam trafić?
Choć wiele niezwykłych miejsc pokazywanych w filmach to jedynie efekt pracy grafików komputerowych, część z nich istnieje naprawdę. Gdzie się wybrać, aby podczas wycieczki zobaczyć to, co oglądali bohaterowie kultowych filmów?
Obserwatorium Arecibo (Puerto Rico)
Film: "Kontakt"
Szukająca kontaktu z pozaziemską inteligencją Jodie Foster spełnia w końcu swoje marzenie i – zgodnie z otrzymanymi wskazówkami – rozpoczyna budowę statku kosmicznego. Część tej historii rozgrywa się na terenie obserwatorium Arecibo, gdzie znajduje się największy radioteleskop na Ziemi.
Ennis House (Los Angeles)
Film: "Łowca androidów"
Mroczna wizja Ridleya Scotta z futurystycznym Los Angeles, którego zakątki przemierza Harrison Ford polujący na zbiegłe androidy typu Nexus-6. Tła do tych wydarzeń dostarczył m.in. Ennis House - perła architektury z 1924 roku.
Top Notch (Austin)
Film: "Uczniowska balanga"
Film to hołd dla młodości i czasów, gdy miliony śniły amerykański sen, palenie nie szkodziło, talibowie byli sprzymierzeńcami, a Steve Jobs i Bill Gates zaczynali bawić się komputerami. Zagrało w nim wielu młodych wówczas i niezbyt rozpoznawanych aktorów - Matthew McConaughey, Ben Affleck, Adam Goldberg, Milla Jovovich czy Renée Zellweger.
Całości dopełnia świetna muzyka – w filmie można usłyszeć takie zespoły i wykonawców, jak Black Sabbath, Aerosmith, Alice Cooper, ZZ Top i Nazareth. Chcesz wrócić do tamtych czasów? Wpadnij na hamburgery do znanego z filmu lokalu Top Notch.
Eastern State Penitentiary (Filadelfia)
Film: "12 małp"
Więzienie, w którym przed laty karę odbywał sam Al Capone, było niegdyś szczytem nowoczesności – wyposażono je w centralne ogrzewanie i bieżącą wodę wcześniej niż Biały Dom.
Zamknięte w 1971 roku, po latach przeżyło krótką chwilę świetności, występując w roli szpitala psychiatrycznego w rewelacyjnym filmie Terry’ego Gilliama „12 małp”.
12 Monkeys (4/10) Movie CLIP - Institutionalized With Jeffrey (1995) HD
Astoria, Oregon
Film: "Goonies"
“Indiana Jones” dla dzieci, czyli opowieść o młodych poszukiwaczach skarbów, okazała się nie tylko ponadczasowym przebojem, ale spopularyzowała miasto Astoria na tyle, że 7 czerwca obchodzi się tam Official Goonies Day.
Park narodowy Tikal (Gwatemala)
Film: "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja"
Architektura Majów okazała się wystarczająco uniwersalna, by wystąpić zarówno w filmach o współczesnych poszukiwaczach przygód i skarbów, jak i tych rozgrywających się dawno, dawno temu w odległej galaktyce.
Morze zieleni i wyłaniające się z niego niezwykłe budowle zagrały w „Gwiezdnych Wojnach” księżyc planety Yavin o nazwie Yavin 4.
Hook and Ladder 8 (Nowy Jork)
Film: "Pogromcy duchów"
Zwariowany film o nietypowej ekipie sprzątającej, mimo przeciwności losu walczącej bohatersko ze złowrogim Gozerem, stał się jedną z ikon kina lat 80. obok takich przebojów tamtej epoki, jak „Blues Brothers”, „Akademia Policyjna” czy pierwsza część „Terminatora”.
Hook and Ladder 8 wystąpił w roli kwatery głównej nieustraszonych pogromców.
Park Narodowy Tongariro (Nowa Zelandia)
Film: "Władca Pierścieni" (trylogia)
Ekranizacja historii o hobbicie, który przez trzy tomy wędruje, by wrzucić złoty krążek do dziury w ziemi, podbiła serca milionów kinomanów, nawet tych, którzy do tej pory unikali gatunku fantasy, a Tolkiena omijali szerokim łukiem.
Niemała w tym zasługa przepięknych plenerów. Tła do opowiedzianej w filmie historii dostarczyła Nowa Zelandia i malowniczy Park Narodowy Tongariro.
Marin County Civic Center (San Rafael, Kalifornia)
Film: "Gattaca - Szok przyszłości"
Opowieść o czasach, gdy segregację rasową zastąpiła genetyczna, w ciekawy sposób zestawia pozorną doskonałość tworów inżynierii genetycznej z dążeniem do celu niedoskonałego – bo poczętego w tradycyjny sposób – bohatera.
Dobrze pasujący do sterylnego świata, w którym o wszystkim decyduje analiza kodu DNA, Marin County Civic Center wystąpił w filmie w roli siedziby koncernu Gattaca Corp.
Źródło: Wired