Mamuty powrócą już za pięć lat?

Badania nad przywróceniem mamutów do życia trwają już wiele lat i jak na razie włochatych pobratymców słoni nigdzie nie widać. Podobno tym razem naukowcy są na dobrej drodze. Czy jest szansa na Park Jurajski?

Mamuty powrócą już za pięć lat?
Grzegorz Nowak

05.12.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:29

Badania nad przywróceniem mamutów do życia trwają już wiele lat i jak na razie włochatych pobratymców słoni nigdzie nie widać. Podobno tym razem naukowcy są na dobrej drodze. Czy jest szansa na Park Jurajski?

Jeszcze na początku tego roku mówiono, że wystarczą 4 lata, żeby sklonować mamuta. Tego typu zapowiedzi pojawiają się od lat 90., jednak pomimo postępu w nauce nie udało się odnaleźć odpowiedniego materiału genetycznego, który pozwoliłby na odtworzenie wymarłego gatunku. Nowe znalezisko ma to zmienić.

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kinki, we współpracy z Muzeum Mamutów w Jakucji, odkryli dobrze zachowany szpik kostny, który przeleżał tysiąclecia pod warstwą syberyjskiej wiecznej zmarzliny. Pozostałości są w tak dobrym stanie, że możliwe jest wydobycie DNA z komórek i wykorzystanie go do klonowania. Materiał genetyczny zostałby umieszczony w jajeczku słonicy afrykańskiej, która w efekcie urodzi pierwszego od dziesiątek tysięcy lat mamuta.

Niektórzy uważają, że zabawa w Boga nie jest najlepszym pomysłem. Choć z drugiej strony istnieją teorie, które winią człowieka za wymarcie mamutów. Ludzkość jest coś winna gigantycznym futrzakom, więc może warto chociaż spróbować przywrócić je do życia. Pomyślcie - po raz pierwszy od tysięcy lat człowiek będzie mógł skosztować mamutburgera!

Źródło: gizmodo.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.