Chcesz oszczędzić na świętach? Zastosuj te praktyczne rozwiązania
Wzrost kosztów energii elektrycznej stanowi duże wyzwanie przy organizacji świąt Bożego Narodzenia. Aby utrzymać wszystkie świąteczne tradycje bez nadmiernego wydawania pieniędzy, warto zastosować kilka praktycznych wskazówek, które pomogą zredukować koszty.
Boże Narodzenie to czas, który tradycyjnie wiąże się z wieloma wydatkami. Koszt przygotowania tradycyjnych potraw, kupowanie prezentów oraz zużycie energii mogą znacząco wpłynąć na domowy budżet. Choć nie mamy wpływu na ceny żywności i upominków, możemy aktywnie zarządzać zużyciem mediów, aby nieco oszczędzić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednym z nieodłącznych elementów Świąt są lampki choinkowe. Trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez nich, jednak warto pamiętać, że mogą zużywać znaczne ilości energii elektrycznej. Dlatego warto rozważyć racjonalne użytkowanie tej dekoracji – w ciągu dnia lampki mniej przyciągają uwagę, a w nocy widoczność jest ograniczona.
Eksperci z serwisu liczysieenergia.pl radzą, by lampki były wyłączane na noc lub przy użyciu programowalnych timerów, które można wpiąć do gniazdka i ustawić, by automatycznie włączały i wyłączały oświetlenie o określonej porze.
Jak piec, by płacić mniej podczas świąt?
Przygotowanie 12 tradycyjnych potraw wigilijnych wymaga dużo pracy i znacznych nakładów energii z prądu czy gazu. Aby piekarnik zużywał mniej energii, warto piec kilka potraw jednocześnie, jeśli przepisy na to pozwalają. Warto też korzystać z funkcji termoobiegu oraz unikać częstego otwierania drzwiczek piekarnika, co powoduje utratę ciepła.
Jak oszczędzić na praniu i zmywaniu podczas Bożego Narodzenia?
Oszczędność można także odnaleźć podczas zmywania naczyń. Najlepiej uruchamiać zmywarkę dopiero, gdy jest pełna, co zmniejsza liczbę potrzebnych cykli. Dodatkowo, tryb eco zużywa mniej energii, chociaż wydłuża czas mycia.
Podobnie użytkować warto pralkę. Ekologiczniej jest robić pełne prania przy całkowicie zapełnionym bębnie i prać w niższych temperaturach, które są skuteczne dzięki nowoczesnym detergentom. Większość zabrudzeń zniknie już w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza.
Korzystanie z lodówki i zamrażarki może być tańsze
W święta lodówka również odgrywa kluczową rolę. Ważne jest, by nie wkładać do niej gorących potraw, ponieważ ich schłodzenie znacznie zwiększa zużycie energii i koszty użytkowania urządzenia. Warto także o tym pamiętać przy zamrażarce.
Dobrym pomysłem jest rozmrażanie produktów w lodówce. Wyjęte z zamrażarki produkty mogą naturalnie obniżać temperaturę wewnątrz lodówki, co redukuje czas jej pracy i zmniejsza zużycie energii. Jednakże należy zaplanować rozmrażanie z odpowiednim wyprzedzeniem.