9 najbardziej przerażających miejsc na świecie

9 najbardziej przerażających miejsc na świecie
Marta Wawrzyn

13.11.2013 17:20, aktual.: 10.03.2022 11:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zwiedzanie opuszczonych budynków staje się coraz popularniejszą formą rozrywki. Jednych fascynują stare szpitale psychiatryczne, innych dziwne budowle i tajemnicze tunele, wszyscy uwielbiamy postapokaliptyczny klimat opuszczonych miast. Sprawdźcie, jakie są najciekawsze tego typu obiekty na świecie.

  1. Prypeć – ukraińskie miasto duchów

Tę historię wszyscy dobrze znamy: miasto Prypeć, w którym mieszkali pracownicy elektrowni atomowej w Czarnobylu, miało 50 tys. mieszkańców. Ludzi tych ewakuowano w pośpiechu po katastrofie, większość nie zdążyła spakować wielu rzeczy. W ich mieszkaniach do dziś są meble i różnego rodzaju sprzęty.

Jeśli nie mieliście okazji obejrzeć zdjęć z tych okolic, koniecznie zajrzyjcie tutaj. Autorem galerii jest Pedro Moura Pinheiro.

Obraz
Obraz
  1. Szkoła weterynarii w Belgii

W Anderlechcie znajduje się szkoła weterynarii, opuszczona w latach 90., która spokojnie mogłaby posłużyć za plan horroru, i to bez żadnych rekwizytów. W szkolnych laboratoriach można znaleźć słoiki wypełnione zwierzęcymi organami, wszędzie są rozrzucone książki i pomoce naukowe. To prawdziwy dom horroru, przy którym najstraszniejsze filmy są jak bajki dla dzieci

Obraz
Obraz
  1. Park rozrywki w Nowym Orleanie

Six Flags New Orleans to park rozrywki, który powstał w 2000 roku w Nowym Orleanie. Z powierzchni ziemi zmiotła go, tak jak całe miasto, Katrina. To, co zostało, wygląda po prostu strasznie, jak miasteczko duchów, w którym dawno, dawno temu było wesoło. Więcej zdjęć tutaj.

Obraz
Obraz
  1. Dawna baza łodzi podwodnych na Ukrainie

W miejscowości Bałakława na Ukrainie można zobaczyć opuszczoną tajną bazę radzieckich okrętów podwodnych. Wykorzystywano ją do 1993 roku, teraz działa tu muzeum. Tajemnicze korytarze sięgają w głąb gór, które wznoszą się nad wybrzeżem Morza Czarnego. Więcej o Bałakławie pisał Łukasz, w jego tekście znajdziecie też mnóstwo zdjęć.

Obraz
© Fot. Flickr/Land Rover Our Planet /Lic. CC bynd
Obraz
© Fot. Flickr/Land Rover Our Planet /Lic. CC bynd
  1. Opuszczone miasto San Zhi na Tajwanie

Jedno z najdziwniejszych opuszczonych miast to San Zhi, osada, w której budynki przypominają latające spodki. Wybudowane pod koniec lat 70. miasteczko miało być miejscem wypoczynkowym dla bogaczy. Wielkie plany wzięły w łeb, kiedy w San Zhi doszło do serii tajemniczych śmierci robotników. Prawdopodobnie były to po prostu wypadki związane z tym, że budowano to wszystko z kiepskich materiałów, ale mieszkańcy Tajwanu dorobili własne teorie.

W efekcie nikt miasteczka nie chciał odwiedzać, a ponieważ odcięto też fundusze na jego budowę, stało przez długie lata niedokończone. Aż w końcu, w 2010 roku, je zburzono. Pozostały tylko zdjęcia.

Obraz
  1. Stara wieża chłodnicza w Belgii

Ta wieża chłodnicza to część starej elektrowni w Monceau, w Belgii. Na zdjęciach prezentuje się po prostu niesamowicie; jeszcze jedna fotka do obejrzenia tutaj.

Obraz
  1. Forty morskie w Wielkiej Brytanii

Kompleks fortów morskich Maunsell Sea Forts, wybudowanych podczas II wojny światowej przez Wielką Brytanię to jedne z najdziwniej wyglądających opuszczonych budynków. I jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w pobliżu wschodniego wybrzeża Anglii.

Obraz
© Fot. Flickr/phault/Lic. CC by
Obraz
© Fot. Flickr/phault/Lic. CC by
  1. Opuszczone psychiatryki

Ryan Murphy w takim właśnie szpitalu umieścił akcję “American Horror Story: Asylum” – i wystarczyło parę minut, żeby mnie przerazić na śmierć. Takich miejsc jest na świecie całkiem sporo, niezłą galerię zdjęć znajdziecie w io9. Ciarki człowieka przechodzą od samego oglądania fotografii, a wszystko przez to, że działa wyobraźnia. Szpital psychiatryczny nawet dziś jawi się jako rzecz straszna, a co dopiero przybytki sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to pacjentów leczono dużo bardziej koszmarnymi metodami niż dziś.

Na zdjęciu poniżej Cane Hill Asylum, który działał w Londynie między 1883 a 1990 rokiem. A jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądają polskie miejsca tego typu, zajrzyjcie do Wirtualnej Polski, która prezentuje zdjęcia ze Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.

Obraz
  1. Wyspa Hashima

Widzieliście “Skyfall”? To wiecie, o co chodzi. Hashima to wyspa zamieszkała niegdyś przez robotników i opuszczona w latach 70. Dziś wygląda jak pełne wymarłych blokowisk postapokaliptyczne miasto, które siłą rzeczy przyciąga turystów. Całej wyspy zwiedzać nie wolno, ale jeśli zdecydujecie się na wirtualną wycieczkę z Google Street View, zobaczycie również to, co normalnie jest dla zwiedzających niedostępne.

Obraz
© fot. Flickr/kevin dooley /Lic. CC by
Obraz
© fot. Flickr/kevin dooley /Lic. CC by
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)