9 rzeczy, które możesz zrobić z wierszem poleceń
Zaawansowani użytkownicy Linuksa dość często korzystają z możliwości, jakie oferuje im wiersz poleceń. W przypadku osób korzystających z systemu Windows, narzędzie to oferuje znacznie bardziej ograniczone możliwości. Są jednak funkcję, o których wie niewielka część użytkowników Windowsa a mogą być one naprawdę bardzo przydatne.
Zaawansowani użytkownicy Linuksa dość często korzystają z możliwości, jakie oferuje im wiersz poleceń. W przypadku osób korzystających z systemu Windows, narzędzie to oferuje znacznie bardziej ograniczone możliwości. Są jednak funkcję, o których wie niewielka część użytkowników Windowsa a mogą być one naprawdę bardzo przydatne.
Podnieś i upuść plik / folder, aby uzyskać pełną ścieżkę
Uzyskiwanie pełnej ścieżki lokalizacyjnej danego pliku, czy folderu w przypadku Windowsowego wiersza poleceń nie jest rzeczą prostą - szczególnie, gdy mamy do czynienia z obiektami znajdującymi się w wielu podfolderach. Zdecydowanie najszybszym sposobem na uzyskanie ścieżki pliku lub folderu jest po prostu przeniesienie i upuszczenie go na otwarte okno wiersza poleceń.
Kopiuj / Wklej
Proces kopiowania, czy wklejania tekstu w przypadku tego narzędzia przebiega nieco inaczej niż w samym systemie Windows. Aby skopiować tekst klikamy w ikonkę znajdującą się w lewym rogu belki tytułowej wiersza poleceń a następnie z listy wybieramy Edycja -> Zaznacz.
Następnie zaznaczamy określoną część tekstu. Samo kopiowanie odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku Enter. Wklejenie tekstu możliwe jest po kliknięciu PPM w dowolną część okna, a następnie wybranie z listy pozycji "Wklej".
F7 wyświetli listę użytych poleceń
W trakcie korzystania z tego narzędzia bardzo często będziemy powtarzać te same polecenia. Po wciśnięciu przycisku F7 uzyskamy szybki dostęp do listy, która zawiera ostatnie kilkanaście używanych przez nas poleceń. Nawigowanie po liście odbywa się przy użyciu strzałek góra / dół. Jeżeli zdecydujemy, że chcemy skorzystać z danej komendy - po prostu ją wybieramy.
F1 i F3 dla ostatniego polecenia
Wciśnięcie klawisza F1 sprawi, że wklejone zostanie ostatnie używane przez nas polecenie - z tym, że uzupełnianie odbywać się będzie litera po literze - przydatne w sytuacji, gdy popełniliśmy jakiś mały błąd. Z kolei przycisk F3 wklei bezpośrednio ostatnie polecenia, jakie tylko wykonywaliśmy.
Uruchom wiele poleceń
Często mamy do czynienia z sytuacją, gdzie od razu po zakończeniu jednego zadania wpisujemy kolejne. Rozdzielenie dwóch poleceń symbolem && spowoduje, że proces ten zostanie zautomatyzowany. Jeżeli jednak pierwszy z nich niezostanie zakończony pomyślnie, to drugi nie będzie w ogóle uruchamiany.
Tryb pełnoekranowy
Wciśnięcie kombinacji klawiszy Alt+Enter spowoduje, że okno zostanie zmienione w tryb pełnoekranowy. Niestety, ale użytkownicy Windows Vista mogą czuć się rozczarowani, gdyż kombinacja ta nie działa jak w przypadku Windows XP.
Zmień wielkość okna
Jeżeli uważasz, że praca w trybie fullscreen nie jest wygodna, to możesz bardzo łatwo zmienić wielkość okna. Wystarczy wpisać polecenie mode xx, yy, gdzie xx oznacza liczbę linii szerokości, a yy wysokości.
Pomoc
W trakcie korzystania z wiersza poleceń może się zdarzyć, że pojawią się jakieś wątpliwości jak wykonać konkretne zadanie. W większości wypadków, użytkownicy po prostu skorzystają z możliwości Google. Uzyskanie pomocy możliwe jest poprzez wpisanie nazwapolecenia /? albo nazwapolecenia -help. Ogólniejszym zapytaniem jest "help" i sprawi ono, że wyświetlona zostanie lista wszystkich dostępnych poleceń.
Eksportuj zawartość katalogu do pliku
Polecenie to jest bardzo często używane przez osoby, które skrupulatnie katalogują filmy, czy muzykę, a potem chcą podzielić się z innymi osobami listą prezentującą ich zbiór. Przy użyciu wiersza poleceń przechodzimy do określonego katalogu, a następnie wpisujemy dir > nazwapliku.txt - w efekcie w danym katalogu zostanie utworzony plik tekstowy z dokładnie opisaną zawartością.
Źródło: MakeuseOf