300-letnia zagadka rozwiązana. Co kryje tajemniczy niemiecki dokument? [wideo]
PAWEŁ ŻMUDA • dawno temu • 15 komentarzy"Copiale Cipher" to tajemniczy dokument składający się ze 105 stron wypełnionych 75 tysiącami znaków. Manuskrypt, którego powstanie szacuje się na okres między 1760 a 1780 rokiem, przez setki lat pozostawał niezbadaną tajemnicą. Nikt nie potrafił odszyfrować, co tak właściwie kryje się w ciągach znaków z greckiego i łacińskiego alfabetu. Wreszcie wiadomo, co tam może być.
Niesamowity robot utrzymuje równowagę, jeżdżąc na rowerze [wideo]
Połączenie sił Kevina Knighta z University of Southern California i szwedzkiego zespołu z Uppsala University w składzie Beata Megyesi i Christiane Schaefer sprawiło, że udało się odszyfrować pierwsze 16 stron zbioru, którego nazwa pochodzi od dwóch niezaszyfrowanych słów znajdujących się w nim. O przełomie poinformowano podczas spotkania Association for Computational Linguistics w Portland.
Po rozszyfrowaniu okazało się, że na stronach "Copiale Cipher" spisano obrzędy inicjacyjne tajnego bractwa zafascynowanego zabiegami okulistycznymi, które prawdopodobnie związane było z masonerią. Wszystko wskazuje na to, że jego członkowie nie byli medykami.
Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Adam Zdrójkowski – Fenomen kontrolera DualSense
Podczas poszukiwania właściwego rozwiązania szyfru odkryto, że niemal wszystkie znaki z alfabetu łacińskiego odpowiadają tu za przerwy między wyrazami, a tekst oryginalny powstał w języku niemieckim. Do odnalezienia prawdziwego znaczenia kodu wykorzystano program napisany od podstaw przez Knighta. Na kanale YouTube University of Southern California pojawił się krótki wywiad z Kevinem Knightem.
Samoloty-lotniska o napędzie atomowym, które nie muszą lądować
Specjaliści opierając się na własnych podejrzeniach, doszli wreszcie do wniosku, że znaki alfabetu łacińskiego nie mają tu zbyt wielkiego znaczenia, a symbole odpowiadają zawsze konkretnym zbitkom liter. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej zobaczyć można wszystkie strony manuskryptu w wysokiej rozdzielczości. Naukowcy opublikowali również angielskie tłumaczenie pierwszych stron "Copiale Cipher". Treść można przeczytać w pliku PDF.
Źródło: neatorama
Ten artykuł ma 15 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze