Naukowcy są coraz bliżej zobrazowania ludzkich myśli

W kliku filmach science-fiction mogliśmy zobaczyć maszynki, które pokazywały ludzkie myśli. Dożyliśmy jednak już takich czasów, że należy usunąć wyraz oznaczający "fikcja", a zostawić samo "nauka". Naukowcy są coraz bliżej zobrazowania naszych umysłów.

obrazowanie-ludzkich-mysli
obrazowanie-ludzkich-mysli
Damian

W kliku filmach science-fiction mogliśmy zobaczyć maszynki, które pokazywały ludzkie myśli. Dożyliśmy jednak już takich czasów, że należy usunąć wyraz oznaczający "fikcja", a zostawić samo "nauka". Naukowcy są coraz bliżej zobrazowania naszych umysłów.

Do uzyskania takiego efektu wykorzystano rezonans magnetyczny czynnościowy (w skrócie fMRI), który badał przepływ krwi przez mózg i namierza aktywność nerwową w poszczególnych jego obszarach. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przebadali w taki sposób trójkę ludzi. Pokazywali im przedmioty, które widujemy na co dzień (np. wazon).

W początkowej fazie testów, gdy owa trójka śmiałków przyglądała się konkretnym rzeczom, naukowcy odnajdywali obszar mózgu odpowiedzialny za określanie kształtu i badali jego aktywność. W późniejszym etapie posunęli się jeszcze dalej. Dotarli do regionów odpowiedzialnych za ogólną klasyfikację przedmiotów (np. stwierdzamy, że to jest budynek).

Uzyskane w taki sposób dane, były przesyłane do komputera. Po analizie, program przypisywał do każdej z osób jeden z 6 milionów obrazów umieszczonych w jego bazie danych.

Jak widzicie, urządzenie wciąż nie jest doskonałe. Na razie potrafi jedynie pokazać obraz podobny do tego, który widzimy w naszych umysłach. Jest to jednak duży krok w stronę gadżetów czytających nasze myśli lub sny.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.