Abonament RTV za użytkowanie komputera i telefonu?
Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego może wywołać niezadowolenie wśród wielu mieszkańców Polski. Zgodnie z wyrokiem, osoby, które korzystają z telefonów, tabletów lub komputerów do oglądania telewizji czy słuchania radia, powinny uiścić opłatę abonamentową.
Abonament radiowo-telewizyjny to obciążenie finansowe, które dotyczy większości obywateli naszego kraju. W końcu, rzadko spotyka się domostwa bez sprzętów umożliwiających odbiór sygnału TV lub radiowego. Okazuje się, że sytuacja może być jeszcze mniej korzystna, ponieważ nawet używanie komputera lub telefonu może być podstawą do opłacania abonamentu RTV.
Z informacji podanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w kwestii obowiązku płacenia abonamentu RTV przez użytkowników telefonów komórkowych, komputerów i tabletów (sygnatura akt II GSK 94/20). Decyzję tę podjęto po kontroli w jednej z firm, gdzie na monitorze podłączonym do komputera oglądano telewizję. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie doszedł do wniosku, że obowiązek opłaty abonamentowej obejmuje użytkowników telewizorów, radiomagnetofonów, wież stereo z radiem oraz samochodowych odbiorników radiowych, a nie użytkowników komputerów czy monitorów. Tę informację potwierdza również strona internetowa Poczty Polskiej.
Abonament RTV także za korzystanie z komputera
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zauważył, że postęp technologiczny, w tym rozwój internetu, umożliwia odbiór programów telewizyjnych i radiowych przez internet. Podkreślono również, że obecne przepisy dotyczące opłat abonamentowych nie uwzględniają urządzeń, które powstały dzięki nowym technologiom.
Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielił opinii WSA, że z obecnych przepisów wynika, iż: "osoby korzystające z komputera, telefonu komórkowego czy tabletu do oglądania telewizji lub słuchania radia, a także z innych urządzeń nie wymienionych w ustawie, nie mają obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego".
NSA wyjaśnił, że abonament radiowo-telewizyjny ma na celu umożliwienie realizacji misji publicznej, a jego pobieranie związane jest z możliwością korzystania z publicznych mediów, a nie z konkretnym sposobem ich użytkowania.
W związku z tym, w najbliższym czasie Poczta Polska może zacząć częściej domagać się abonamentu RTV od osób i firm, które nie używają tradycyjnych odbiorników telewizyjnych czy radiowych. Dlatego warto znać wysokość opłaty abonamentowej w 2024 roku.