Acer Aspire One 522 - test netbooka HD nowej generacji [część 1]

Acer Aspire One 522 - test netbooka HD nowej generacji [część 1]
10.04.2011 18:30
Acer Aspire One 522
Acer Aspire One 522
Jacek Klimkowicz
Jacek Klimkowicz

Kosztujący niewiele ponad 1000 zł Acer Aspire One 522 pod względem wydajności i opłacalności wydaje się bezkonkurencyjny. Jednak czy jakość jego wykonania i solidność konstrukcji na tym nie ucierpiały? Jak na tle konkurencji wypada pod względem wyposażenia, ergonomii i jakości matrycy? Zapraszam na test!

Kosztujący niewiele ponad 1000 zł Acer Aspire One 522 pod względem wydajności i opłacalności wydaje się bezkonkurencyjny. Jednak czy jakość jego wykonania i solidność konstrukcji na tym nie ucierpiały? Jak na tle konkurencji wypada pod względem wyposażenia, ergonomii i jakości matrycy? Zapraszam na test!

Wygląd, obudowa i jakość wykonania

Designerzy Acera projektując model Aspire One 522 nie przemęczali się zbytnio. Netbook jest łudząco podobny do Aspire'a One D255 i w zasadzie oprócz kilku kosmetycznych poprawek raczej nie doszukamy się niczego, co zasługiwałoby na miano stylistycznej innowacji. O samej konstrukcji można napisać dużo dobrego. Użyte materiały są dobrej jakości, a spasowanie elementów niemal wzorowe.

Acer Aspire One 522
Acer Aspire One 522

Pozytywne wrażenie sprawia pokrywa ekranu, na której mimo błyszczącego, zielonego lakieru, nie rzucają się zanadto w oczy odciski palców. Przy należytej dbałości o czystość rąk można zapomnieć o jej nieustannym czyszczeniu. Nieco gorzej wypada błyszcząca ramka wokół ekranu, na której linie papilarne i inne zanieczyszczenia są zdecydowanie bardziej widoczne.

Acer Aspire One 522
Acer Aspire One 522

Wieko Acera Aspire One 522 ulega nieznacznie punktowemu naciskowi w centralnej części, ale dobrze chroni matrycę i nawet przyłożenie dużej siły nie powoduje zakłóceń w wyświetlanym obrazie. Ekran możemy odchylić maksymalnie o około 150 stopni. Dwa niewielkie zawiasy dobrze trzymają panel LCD, choć nie są w stanie zapobiec drganiom po zmianie jego położenia.

Acer Aspire One 522
Acer Aspire One 522

Jednostka zasadnicza ma w pełni matowe, łatwe do utrzymania w czystości wykończenie, utrzymane w czarno-zielonej tonacji charakterystycznej dla testowanego egzemplarza. Sztywność korpusu Acera Aspire One 522 jest bardzo dobra. Dopiero silny, punktowy nacisk powoduje nieznaczne ugięcia pulpitu roboczego, zwłaszcza z prawej strony podpórki pod nadgarstki.

Podczas przenoszenia netbooka za dowolny róg nie słychać żadnych niepokojących dźwięków, a wygięcia platformy roboczej są marginalne. Ogólnie jednak jakości wykonania Acera Aspire One 522 nie mam nic do zarzucenia. Jest ona bardzo dobra i jestem pewny, że nabywcy tego modelu będą pod tym względem usatysfakcjonowani.

Rozmieszczenie portów

Rozplanowanie złączy jest dobrze przemyślane. Na lewej ściance zlokalizowano gniazdo zasilania, wyjście VGA, 2 porty USB 2.0 i wyjście HDMI.

Acer Aspire One 522 - ścianka prawa
Acer Aspire One 522 - ścianka prawa

Z prawej strony Acera Aspire One 522 znajdują się: czytnik kart pamięci, złącza audio, port USB 2.0, gniazdo Kensington Lock i port LAN. Za wyjątkiem niezbyt optymalnego umiejscowienia wejścia na linkę zabezpieczającą, w zasadzie nie ma się do czego przyczepić.

Klawiatura i touchpad

W netbooku Acer Aspire One 522 producent zastosował klawiaturę FineTip. Jest ona stabilna i podczas pisania nie dostrzeżemy żadnych ugięć. Przyciski zostały dobrze rozplanowane, choć miniaturowe strzałki i zlokalizowane w ich sąsiedztwie guziki Page Up oraz Page Down mogą nie przypaść do gustu osobom o dużych palcach, skutecznie utrudniając im nawigację.

Acer Aspire One 522 - klawiatura i touchpad
Acer Aspire One 522 - klawiatura i touchpad

Klawisze mają krótki skok i stawiają dość wyraźny opór. Dobry feedback sprawia, że na Acerze Aspire One 522 pisze się całkiem nieźle i praca z dłuższymi dokumentami nie jest męcząca. Zastosowana w netbooku tabliczka wielodotykowa Synaptics ma wymiary 77 mm x 37 mm i cechuje się dobrymi własnościami ślizgowymi. Jej granice zostały oznaczone nikłymi, lecz wyczuwalnymi liniami.

Brak wyraźniejszego oznaczenia strefy dotykowej może niektórym przeszkadzać. Czułość i precyzja gładzika są zadowalające. Znajdujące się pod nim przyciski funkcyjne przykryto pojedynczą, dość wąską belką o chropowatej strukturze. Stawiają one wyraźny opór i dobrze spełniają swoją rolę.

Wyposażenie

Do testów trafiła najuboższa wersja Acera Aspire One 522. Netbooka wyposażono w 100 Mbit kontroler sieci LAN (Atheros AR8152), moduł WiFi b/g/n (Broadcom), czytnik kart pamięci, wyjścia VGA i HDMI oraz 3 porty USB 2.0. Droższe, kosztujące 1149 zł modele mają również Bluetooth 3.0 + HS. Wg informacji prasowej ma być dostępna wersja z wbudowanym modemem 3G.

Zintegrowana w ramce ekranu 1,3-megapikselowa kamera nie wyróżnia się spośród montowanych w netbookach i generuje przyzwoitej jakości obraz. W komplecie z mikrofonem o dobrej czułości nadaje się do Skype'a. Rozczarowuje natomiast zastosowanie pojedynczego głośnika.

Jest to twór słaby jakościowo, którego pasmo przenoszenia ogranicza się do niewielkiego obszaru tonów średnich i wysokich. Siła generowanego dźwięku jest dość dobra, choć dźwięk docierający do użytkownika tylko z lewej strony irytuje.

Matryca

Zastosowany w Acerze Aspire One 522 panel LCD (AU Optronics) to jedna z jego mocniejszych stron. Podświetlana diodami LED matryca o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli zapewnia komfortową pracę z aplikacjami i pozwala na oglądanie dobrej jakości wideo 720p w natywnej rozdzielczości.

Podświetlenie jest na tyle mocne, że mimo błyszczącej powłoki da się pracować nieco lepiej naświetlonych pomieszczeniach. Wnikliwy obserwator dostrzeże, że jego równomierność nie jest najlepsza. Na jednolitym tle da się zauważyć, np. że lewy dolny róg jest wyraźnie jaśniejszy niż prawy górny.

Acer Aspire One 522 - matryca
Acer Aspire One 522 - matryca

Pozostałe parametry nie odbiegają od netbookowego standardu. Kontrast jest słaby, czerń mleczna, a paleta barw ograniczona. Kiepskie są również kąty widzenia. Dają się one we znaki zwłaszcza w płaszczyźnie pionowej, gdzie niewielkie odchylenie powoduje wyraźne zmiany w wyświetlanym obrazie.

Na szczęście zakres regulacji wyświetlacza w Acerze Aspire One 522 jest na tyle wysoki, że praktycznie zawsze da się znaleźć odpowiednie ustawienie wyświetlacza. W poziomie jest nieco lepiej, choć nie da się ukryć, że do oglądania filmów w szerszym gronie netbook się nie nadaje - nie takie jest zresztą jego przeznaczenie.

Podsumowanie części 1

Pod względem jakości wykonania Acer Aspire One 522 wypada nadzwyczaj dobrze. W zasadzie nie można powiedzieć złego słowa o jakości materiałów, spasowaniu elementów i sztywności obudowy. Cieszy matryca o rozdzielczości 720p, dzięki której pracuje się zdecydowanie wygodniej. Klawiatura i gładzik również są niezłe, podobnie jak wyposażenie, które obejmuje port HDMI.

Rozczarowują natomiast pojedynczy, kiepskiej jakości głośnik, brak choćby jednego portu USB 3.0 czy lustrzana powłoka matrycy, której parametry za wyjątkiem rozdzielczości i jasności podświetlenia nie wyróżniają się na tle konkurencji. Biorąc jednak pod uwagę cenę netbooka, naprawdę nie ma na co narzekać.

Druga część recenzji, w której sprawdzę, jaka jest wydajność Acera Aspire One 522, jego kultura pracy, przebiegi na akumulatorze oraz temperatury obudowy i podzespołów, ukaże się już jutro. W podsumowaniu nie zabraknie rzetelnej listy mocnych i słabych stron testowanego netbooka.

II część recenzji znajdziecie tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)