Acer Aspire TimelineX 3830T - test [część 1]

Acer Aspire TimelineX 3830T - test [część 1]

Acer Aspire TimelineX 3830T
Acer Aspire TimelineX 3830T
Jacek Klimkowicz
11.03.2011 20:30, aktualizacja: 11.03.2022 11:59

Po napawających optymizmem pierwszych wrażeniach przyszedł czas na test. Acer Aspire TimelineX 3830T - superpłaski laptop, który ma szansę solidnie namieszać w segmencie wydajnych, ultramobilnych 13. Sprawdźmy więc jaki jest następca cenionego wśród użytkowników modelu 3820T.

Po napawających optymizmem pierwszych wrażeniach przyszedł czas na test. Acer Aspire TimelineX 3830T - superpłaski laptop, który ma szansę solidnie namieszać w segmencie wydajnych, ultramobilnych 13. Sprawdźmy więc jaki jest następca cenionego wśród użytkowników modelu 3820T.

Wygląd, obudowa i jakość wykonania

Wraz z najnowszą serią TimelineX Acer odświeżył design swoich laptopów. I muszę przyznać, że 13" Acer Aspire TimelineX 3830T prezentuje się bardzo dobrze. Wbrew obawom niektórych Czytelników, utrzymany w granatowo-srebrnej tonacji laptop wygląda lepiej od większości rynkowej konkurencji. Notebook jest bardzo elegancki i doskonale sprawdzi się w roli stylowej wizytówki wytrawnego biznesmena.

Acer Aspire TimelineX 3830T
Acer Aspire TimelineX 3830T

Zarówno wieko jak i jednostka zasadnicza są bardzo cienkie. Grubość Acera Aspire TimelineX 3830T waha się od 20 mm do 25 mm, co jest wynikiem lepszym niż u poprzednika (29 mm). Pokrywa ekranu jest wykonana z polerowanego aluminium, które dość łatwo ulega punktowemu naciskowi w centralnej części, na której widnieje wypukłe logo producenta. Mimo to matryca jest dobrze chroniona i nawet działając z dużą siłą na pokrywę nie jesteśmy w stanie wywołać zakłóceń w wyświetlanym obrazie.

Acer Aspire TimelineX 3830T
Acer Aspire TimelineX 3830T

Na pochwałę zasługuje kąt rozwarcia matrycy, który wynosi ok. 150 stopni względem poziomu. Pozwala to ustawić ekran w optymalnym położeniu w każdej sytuacji. Panel jest osadzony na dwóch, sprawiających wrażenie solidnych, zawiasach. Te trzymają go dość pewnie, choć otwarcie Acera Aspire TimelineX 3830T jedną ręką jest możliwe, a przy silniejszych wstrząsach wyświetlacz potrafi zmienić swoje położenie. Przy słabszych zaś delikatnie drga.

Acer Aspire TimelineX 3830T
Acer Aspire TimelineX 3830T

Jednostka zasadnicza w większości jest wykonana z tworzywa sztucznego, pokrytego dobrej jakości lakierem. Odnosi się wrażenie, jakby przestrzeń wokół klawiatury i podpórka pod nadgarstki były wykonane z aluminium. Niestety tak nie jest. Konstrukcja Acera Aspire TimelineX 3830T nie grzeszy sztywnością i jest podatna na odkształcenia, które można wywołać przykładając relatywnie niewielką siłę lub przenosząc laptop trzymając go za róg.

Acer Aspire TimelineX 3830T
Acer Aspire TimelineX 3830T

Również spasowanie elementów i ich łączenie pozostawia nieco do życzenia. Niektóre szczeliny są zauważalnie nierówne, a błyszcząca ramka wokół ekranu nie sprawia wrażenia, jakoby tworzyła spójną całość z aluminiowym wiekiem. Odstępy między tymi elementami pozwalają niekiedy wsunąć w nie przedmiot grubości 1 milimetra. Pokrywa ekranu przy zamkniętym laptopie opiera się tylko centralną częścią. Brzegowe wypustki odstają od korpusu komputera ok. 1-2 mm. Lewy klawisz gładzika jest zapadnięty.

Na pochwałę zasługuje matowe wykończenie, które ułatwia utrzymanie Acera Aspire TimelineX 3830T w czystości. Nie zmienia to faktu, że testowy egzemplarz nieco kuleje pod względem jakości wykonania.

Rozmieszczenie portów

Choć o gustach się nie rozmawia, trudno uznać lokalizację portów za optymalną. Fakt, nie jest ich za wiele, ale te, które są mogły być lepiej rozplanowane.

Acer Aspire TimelineX 3830T - ścianka lewa
Acer Aspire TimelineX 3830T - ścianka lewa

Na lewej ściance znajdziemy gniazdo zasilania odseparowane od wyjścia VGA kratkami wentylacyjnymi, następnie wyjście HDMI, port USB 2.0 i port USB 3.0.

Acer Aspire TimelineX 3830T - ścianka prawa
Acer Aspire TimelineX 3830T - ścianka prawa

Z prawej strony Acera TimelineX 3830T zlokalizowano wyjście S/PDIF, wejście mikrofonowe, port USB 2.0, port LAN (RJ45) i gniazdo Kensington Lock. Na panelu frontowym umieszczono zaś czytnik kart pamięci.

Klawiatura i touchpad

Klawiatura Acera Aspire TimelineX 3830T to prawdziwe mistrzostwo. Co prawda niepełnowymiarowe klawisze strzałek nieco obniżają komfort nawigacji, lecz do nich można się przyzwyczaić. A wtedy wielogodzinne pisanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Przyciski są dobrze rozplanowane i mają idealne wymiary. Na pochwałę zasługują długi klawisz spacji, duży prawy Shift i Backspace oraz nieco powiększony Enter. Ten zabieg sprawia, że znacznie łatwiej w niego trafić i doskonale sprawdza się w praktyce.

Przyciski pokryte matową fakturą są dość ciche i stabilne. Ich skok jest średni, a siła, jaką należy użyć by wcisnąć dany klawisz, dobrze dobrana. Podczas pisania nie zaobserwujemy żadnych ugięć klawiatury ani przestrzeni wokół niej. Niewielkie odkształcenia możemy wywołać wciskając z nadmierną siłą poszczególne przyciski. Srebrna maskownica jest idealnie spasowana z klawiszami i nie pozwala na dostanie się nawet drobnych nieczystości do wnętrza laptopa.

Acer Aspire TimelineX - klawiatura i touchpad
Acer Aspire TimelineX - klawiatura i touchpad

Nieco słabiej wypada gładzik. Płytka o wymiarach 77 x 40 mm jest umieszczona nieco poniżej poziomu podpórki pod nadgarstki, co ułatwia wyczucie jej granic i sprawdza się lepiej niż stosowane przez niektórych producentów wypustki. Touchpad sprawnie reaguje na poczynania użytkownika, choć precyzja mogłaby być nieco lepsza. Właściwości ślizgowe oceniam jako dobre. W odróżnieniu od modelu 3820T Acer Aspire TimelineX 3830T ma rozdzielone klawisze.

Jak dla mnie są one nieco za małe, ale dobrze spełniają swoje zadanie, choć stawiają wyraźny opór i aby je wcisnąć trzeba użyć nieco więcej siły, a odgłosy przez nie wydawane są umiarkowanie głośne.

Wyposażenie

Acer w Aspire TimelineX 3830T ograniczył się do niezbędnego minimum. Dostajemy więc gigabitową kartę LAN (Atheros AR8151), moduły WiFi 802.11b/g/n (Atheros AR5B95) i Bluetooth 3.0 +HS, 2 porty USB 2.0 i jeden 3.0, czytnik kart pamięci, wyjścia S/PDIF, VGA i HDMI oraz 1,3-megapikselową kamerkę, która dobrze sprawdza się podczas wideokonferencji, generując obraz dobrej jakości. Mikrofon dobrze zbiera nawet ze sporej odległości pozwalając korzystać z niego jak z dyktafonu.

Wbudowane głośniki mimo niewielkich rozmiarów grają dość głośno i czysto. Choć ich pasmo przenoszenia z oczywistych względów nie dorównuje samodzielnemu zestawowi 2.0, jest ono dość szerokie i delikatnie zahacza o tony niskie. To sprawia Acer Aspire TimelineX 3830T sprawdzi się doskonale nie tylko przy oglądaniu teledysków na Youtube czy podczas rozmów przez Skype'a, ale i na niewielkim domowym party w gronie najbliższych przyjaciół.

Matryca

W laptopie Acer Aspire TimelineX 3830T znajdziemy 13,3" matrycę o rozdzielczości HD (1366 x 768) podświetlaną diodami LED. Błyszczący panel AU Optronics 322 cechuje się kiepską czernią, dość ograniczoną paletą barw oraz słabym kontrastem. Podświetlenie również rozczarowuje, bo o ile jest dość równomierne i to jest po prostu zbyt słabe. Jasność jest porównywalna do mojej Toshiby Satellite A660-10X z podświetleniem ustawionym na ok. 70%, która na 100% ma średnią jasność na poziomie 200 nitów.

Acer Aspire TimelineX 3830T - matryca
Acer Aspire TimelineX 3830T - matryca

Jest to zdecydowanie za mało do pracy w dobrze naświetlonych pomieszczeniach i w terenie. Ekran dość mocno refleksuje i z powodzeniem zastąpi kobietom lusterko. Kąty widzenia również nie powalają na kolana. Obraz dość szybko ulega pogorszeniu zwłaszcza w płaszczyźnie pionowej. W poziomie jest nieco lepiej i utrata jakości ogranicza się do spadku jasności i gorszego odwzorowania barw, rzadziej do inwersji kolorów.

Nie oznacza to, że jest tragicznie - konkurencja w większości nie jest lepsza, więc nie ma na co narzekać. Po prostu Acer Aspire TimelineX 3830T nie wyróżnia się z tłumu.

Podsumowanie części 1

Przedstawiciel 3. generacji 13" Timeline'ów budzi mieszane uczucia. Z jednej strony świetnie wygląda - jest elegancki i przyciąga uwagę na dłużej. Matowe powierzchnie sprzyjają utrzymaniu w czystości, a rewelacyjna klawiatura sprawia, że dłuższa praca z tekstem jest przyjemna. Piszemy szybko, bezbłędnie i nie odczuwamy zmęczenia. Co więcej możemy umilić sobie czas słuchając muzyki z niezłej jakości wbudowanych głośników, a zestaw interfejsów pozwala podłączyć wszystkie niezbędne urządzenia.

Niestety, wrażenie psuje nie najlepsza jakość wykonania. Sztywność obudowy i spasowanie elementów pozostawiają nieco do życzenia. Matryca również nie wyróżnia się na tle konkurencji. Nie dość, że jej parametry nie zachwycają, to jeszcze dość mocno refleksuje i ma słabe podświetlenie. Jest gorzej niż było w TimelineX 3820T.

Jednak z ostateczną oceną Acera Aspire TimelineX 3830T wstrzymajmy się do drugiej części recenzji. Przyjrzę się w niej bliżej specyfikacji sprzętowej komputera, jego osiągom, przebiegom na akumulatorze, kulturze pracy i temperaturom obudowy oraz podzespołów. Test zakończę rzetelną listą słabych i mocnych stron laptopa, ułatwiającą podjęcie decyzji o jego zakupie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)