Advanced Diary - pamiętnik, notes, organizer

Istnieje całe mnóstwo organizerów, mniej lub bardziej przydatnych. Ponieważ ostatnio Sabina pisała o tym, że warto taki mieć - podzielę się oprogramowaniem, którego sama używam. W zasadzie jest to zestaw dwóch programów współpracujących ze sobą: Advanced Diary plus C-Organizer.

Advanced Diary - pamiętnik, notes, organizer
Kira Czarczyńska

Obie aplikacje zainstalowane razem mają w zasadzie wszystko, czego potrzeba do bardzo nawet szczegółowego planowania zadań oraz organizacji czasu i informacji.

Istnieje całe mnóstwo organizerów, mniej lub bardziej przydatnych. Ponieważ ostatnio Sabina pisała o tym, że warto taki mieć - podzielę się oprogramowaniem, którego sama używam. W zasadzie jest to zestaw dwóch programów współpracujących ze sobą: Advanced Diary plus C-Organizer.

Obie aplikacje zainstalowane razem mają w zasadzie wszystko, czego potrzeba do bardzo nawet szczegółowego planowania zadań oraz organizacji czasu i informacji.

Advanced Diary

Nazwa wskazywać może, że jest to pamiętnik. Niesłusznie. Tak naprawdę jest to całkiem solidny kombajn do notowania i przechowywania danych w postaci dokumentów. Każda kolejna notatka może zawierać:

  • tekst - cytaty, opisy, notatki - z pełnym formatowaniem treści
  • linki do stron internetowych - klikalne
  • grafiki - zdjęcia, rysunki
  • tabele, wypunktowania, rozbudowane listy numerowane

"Pamiętników" możemy w jednym programie prowadzić kilka. Stanowią coś w rodzaju kategorii - czyli da się ustawić na przykład tak, że notatki z pracy będą znajdować się pod folderem "praca", prywatne pod "priv", a różnorakie ciekawostki z internetu w kategorii "net". Nazwy są oczywiście całkowicie dowolne.

Obraz

Poszczególne notatki zapisywane są pod dowolnie wybraną datą - wystarczy kliknąć w odpowiedni dzień kalendarza i dodać nowy wpis.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość przedstawienia zapisanych notek nie tylko w formie podświetlonych dni w graficznym kalendarzu. Można je wyświetlić także w postaci drzewa, gdzie w każdej kategorii znajdzie się pełna lista przypisanych do niej wpisów.

Dzięki temu możemy przejść bezpośrednio do odpowiedniego "pamiętnika" i przeglądać kolejne notatki bez ciągłego przeszukiwania kalendarza i sprawdzania, gdzie daną rzecz zapisaliśmy.

Obraz

Advanced Diary połączony może być (i polecam tą opcję) z drugim wymienionym programem - C-organizerem.

C-Organizer

Osobiście używam wersji Standard - dostępna jest jednak także Pro. Obie różnią się funkcjonalnością - no i oczywiście ceną. W wersji Pro dane można udostępniać w sieci, w czasie rzeczywistym, co może być bardzo wygodne nie tylko w przypadku używania jej do zadań zawodowych, ale także jeśli mamy np. lokalny serwer i kilka komputerów.

Podstawowa wersja programu zawiera w sobie takie elementy jak:

  • ** organizer** - możliwość ustalania zadań na konkretne dni i godziny, podobnie jak w normalnym kalendarzu;
  • ustawianie alarmów i przypomnień;
  • ** książkę adresową**, w której dodać można wiele różnych informacji i notatek, a także zdjęcie danej osoby;
  • ** menadżer haseł** - tego raczej nie chciałabym dzielić przez sieć...;
  • ** notes **z możliwością sporządzania notek podobnych, jak w Advanced Diary (tylko tam jest więcej opcji konfiguracji).
Obraz

Kalendarz można przeglądać, tak jak w większości organizerów - jako widok pojedynczego dnia, tygodnia, bądź całego miesiąca. Wygląd całości jest bardzo przejrzysty i łatwo jest odszukać konkretne zadanie czy notatkę. Można też listę wydrukować bezpośrednio z poziomu aplikacji - świetne rozwiązanie, jeżeli ma się na dany dzień zaplanowane sporo spraw, a niekoniecznie biega się z komputerem pod pachą.

Poszczególne notatki można "wyciągnąć" z programu - i przykleić do ekranu w postaci "żółtej karteczki". Będzie ona zawsze na wierzchu, można więc mieć ją przed oczami np. pisząc dokument czy przeglądając strony internetowe - i od razu uzupełniać ją o znalezione, dodatkowe informacje. Podobnie można zrobić także z poziomu książki adresowej, z konkretną kartą wpisu.

Oba opisane programy są ze sobą połączone - z poziomu organizera można wywołać "pamiętnik" i odwrotnie. Dzięki temu mamy zawsze pełen przegląd i zadań na dany dzień, i związanych z nimi notatek, i jednocześnie wpisów w dzienniku.

Całość można oczywiście chronić hasłem tak, żeby nikt niepowołany nie dostał się do naszych zapisków.

Używałam już wielu organizerów, ale ten kombajn jest po prostu rewelacyjnie przystosowany do trybu życia kogoś, kto potrzebuje mieć mnóstwo różnych danych w jednym miejscu. Wadą jest rzecz jasna jego cena, ale biorąc pod uwagę komfort pracy - można ją swobodnie przełknąć.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.