Akcesoria prawdziwego trapera – pięć rzeczy które musisz mieć by przetrwać wszystko
Każdy mężczyzna będąc dzieckiem marzył o sytuacji rodem z powieści awanturniczo-podróżniczych. Wyprawy w nieznane, nocowanie w głuszy, bycie zdanym tylko na siebie – to okazja by udowodnić swoją wartość przed samym sobą. Walka z dziką i nieokiełznaną naturą będzie jednak o wiele łatwiejsza, gdy weźmiesz ze sobą przedmioty, które pomogą ci przetrwać w trudnych warunkach.
Poniżej znajdziesz pięć przedmiotów, które mogą uratować ci życie podczas walki o przetrwanie, a także uczynić ją o wiele łatwiejszą. Co bardziej zapalczywi survivalowcy ograniczają się do zaledwie dwóch lub trzech z tych przedmiotów.
Krzesiwo
Ogień to podstawa przetrwania. Niezależnie od sytuacji i miejsca, w którym się znajdujesz, musisz znaleźć opał i rozpalić ognisko. Metoda ze szkłem powiększającym lub łukiem i świderkiem nie zda się na nic, gdy pada deszcz. Podpałka skończy się szybciej niż myślisz, zwłaszcza, jeśli używasz jej nieumiejętnie, podobnie zresztą jak zapałki czy zapalniczka. Rozsądnym rozwiązaniem jest natomiast samowystarczalne krzesiwo. Jest lekkie, odporne na zamoczenia i starcza na rozpalenie większej ilości ognisk niż wszystkie pozostałe razem wzięte. Wystarczy wyschnięta trawa, skrawki drewna lub nawet materiał z ubrań by rozpalić pierwsze ognisko w głuszy.
Maczeta
Tego kawałka ostrego jak brzytwa metalu nie da się niczym zastąpić. To jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi na świecie, nieocenione podczas survivalu w terenach tropikalnych. Nie tylko da ci poczucie bezpieczeństwa, ale również z jego pomocą zetniesz cieńsze gałęzie bądź przepiłujesz drzewa, z których stworzysz swoje pierwsze schronienie. Dzięki maczecie będziesz mógł przedrzeć się nawet przez najbardziej wybujałe gęstwiny, pozwoli ci również na porąbanie drewna na ognisko, jeśli nie masz innych, bardziej odpowiednich narzędzi. Musisz traktować maczetę z odpowiednim szacunkiem, jeśli ją stracisz, lub uszkodzisz, bardzo szybko odczujesz jej brak przy najprostszych czynnościach.
Nóż
Oczywiście nie można zapomnieć o nożu, który w przeciwieństwie do maczety pozwoli na bardziej precyzyjne czynności takie jak struganie patyków lub krojenie żywności, a ponadto jest bardziej praktyczny w naszej strefie klimatycznej. Odpowiedni nóż powinien być wykonany z wysokiej jakości materiału odpornego na naprężenia, dzięki czemu jego uszkodzenie będzie niemal niemożliwe. Jeśli chodzi o jego długość, to 30 cm wraz z rękojeścią powinno w zupełności wystarczyć. Nóż nie może być za długi, być może będziesz go musiał używać do bardziej precyzyjnych zabiegów, jak choćby oprawiania upolowanego zwierzęcia.
Linka
Wybierając linę, nie możesz przesadzać z jej grubością by zbytnio się nie obciążać. Jeśli masz wybór, weź nieco cieńszą, ale za to dłuższą linkę. Jeżeli bowiem nie zamierzamy wspinać się na pionowe skały, to gruba lina wspinaczkowa nie znajdzie odpowiedniego zastosowania. Linka spadochronowa posłuży do zabezpieczenia ekwipunku, usztywnienia konstrukcji naszego schronienia, może być też zastosowana jako oplot rękojeści noża. Po rozplątaniu może równie dobrze służyć jako nić do szycia. Niektórzy entuzjaści sztuki przetrwania decydują się na zakup specjalnie plecionych bransoletek z paracordu, by zawsze mieć pod ręką kawałek linki.
Saperka
Jest szczególnie ceniona zarówno przez zwyczajnych turystów, jak i miłośników survivalu. Pozwoli na zakopanie odpadków, okopanie obozowiska aby zapobiec zalaniu podczas deszczu, może również w skrajnych przypadkach służyć jako broń. Jej niewielki rozmiar i lekkość umożliwia zabranie jej ze sobą w każdych warunkach. Nie stanowi dużego obciążenia w marszu, można ją też z powodzeniem przytroczyć do paska. Jej szeroki trzonek można wykorzystać również jako młotek.
Oczywiście to nie wszystkie komponenty przydatne podczas wycieczki w nieznane. Zestaw pierwszej pomocy oraz akcesoria do gotowania również stanowią nieodzowny element każdej wyprawy survivalowej. Skład obu tych akcesoriów powinno się wybierać według własnego uznania.