AOL i Jabber

Dość znany poza granicami Naszego kraju (a jeśli już znany w Polsce to z nieudanego startu) koncern America On Line, jest w trakcie wdrażania i testowania własnych serwerów oferujących komunikację za pośrednictwem protokołu XMPP.

Paweł Cebula

20.01.2008 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Widać jak bardzo popularny staje się jabber - jakiś czas temu można by powiedzieć, że korzysta z niego bardzo niewiele osób (w uwzględnieniu całkowitej liczby użytkowników korzystającej z innych komunikatorów - ale to wszystko za sprawą wielkich firm, które mają znaczący zasięg i możliwości.

Jakie będą plusy korzystania z Jabbera od AOL? Na pewno stabilność. Użytkownicy tego serwera (a dokładniej serwerów) nie powinni nigdy usłyszeć, że w związku z jakimiś problemami ich konta przestaną funkcjonować. Z protokołu XMPP można skorzystać podając swój_numer_icq@aol.com lub login_konta_aim@aol.com, z kolei jako serwer xmpp.oscar.aol.com:5222.

W Polsce jednym z największych "dostawców Jabbera" jest Tlen.pl, tak - Tlen.pl wykorzystuje protokół XMPP do komunikacji, tylko tyle, że w przypadku rodzimego serwisu ma on charakter "zamknięty" co nie spotyka się ze zbyt wielką aprobatą społeczności walczącej o otwarte oprogramowanie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.