Aparat, który widzi, co znajduje się za rogiem

Jak sprawdzić, co czeka na nas za rogiem? Już niedługo obawa przed nieznanym przestanie być problemem – udało się skonstruować aparat, który jest w stanie sfotografować to, co niewidoczne i ukryte np. za ścianą. Na jakiej zasadzie działa urządzenie?

Co kryje się za rogiem? (Fot. YouTube.com)
Co kryje się za rogiem? (Fot. YouTube.com)
Łukasz Michalik

Jak sprawdzić, co czeka na nas za rogiem? Już niedługo obawa przed nieznanym przestanie być problemem – udało się skonstruować aparat, który jest w stanie sfotografować to, co niewidoczne i ukryte np. za ścianą. Na jakiej zasadzie działa urządzenie?

Artur C. Clarke powiedział kiedyś, że dostatecznie zaawansowana technologia nie różni się od magii. Fotografowanie niewidocznych dla oka obiektów zakrawa wprawdzie na sztuczkę rodem z Hogwartu, ale wykorzystuje dość prostą zasadę.

Eksperymentalna kamera została wyposażona w laser. Emitowana przez niego wiązka światła uderza w przeszkodę, rozpraszając się, a fotony odbijają się od różnych przeszkód, w tym również od niewidocznego dla obserwatora przedmiotu.

Na podstawie odbitych fotonów urządzenie jest w stanie odtworzyć trójwymiarowy model niewidocznego obiektu. Jak widać na poniższym filmie, odwzorowanie jest dalekie od doskonałości, ale już na obecnym etapie rozwoju wynalazku pozwala zorientować się, co znajduje się za przeszkodą.

Do czego wykorzystać taką możliwość? Choć ułatwienie pracy paparazzi i fotografowanie ukrytych celebrytów wydaje się odległą przyszłością, już teraz bez trudu można wyobrazić sobie zastosowanie wynalazku podczas akcji policji albo wojska.

Tym samym projekt raczej nie powinien narzekać na problemy z finansowaniem – amerykańska armia jest chyba gotowa zapłacić każde pieniądze za to, aby móc bez ryzyka sprawdzić, czy za załomem muru znajduje się zabłąkana koza, czy może talib z granatem.

How to see around corners

Źródło: TechnaBobGizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.