Apple Watch jest rasistowski? Chcą zbić firmę na kwaśne jabłko
Czy inteligentny zegarek może mieć uprzedzenia rasowe? Grupa powodów w Stanach Zjednoczonych twierdzi, że tak. Z tego względu złożyła wspólny pozew przeciwko Apple.
29.12.2022 15:51
Apple oberwało zbiorowym pozwem, w którym grupa powodów twierdzi, że czujnik tlenu we krwi w Apple Watchu ma uprzedzenia rasowe. Ich zdaniem smartwatch nie podaje dokładnych wyników w przypadku użytkowników o ciemniejszych odcieniach skóry. Twierdzą także, że firma nie zdołała "w ogóle rozpoznać wad pulsoksymetrii w odniesieniu i z poszanowaniem osób kolorowych".
Apple pozwane za "rasistowski" zegarek
Alex Morales, który złożył pozew w sobotę w Nowym Jorku, uwzględnia w nim dekady badań wskazujące, że technologia pulsoksymetrów jest nieskuteczna podczas pomiaru poziomu tlenu we krwi u osób o ciemniejszych odcieniach skóry. W pozwie podkreślono, że badacze "potwierdzili kliniczne znaczenie rasowej stronniczości pulsoksymetrów, wykorzystując zapisy pacjentów pobrane podczas i przed pandemią."
Problem ten był szczególnie znaczący podczas pandemii Covid-19, kiedy pulsoksymetry były używane w szpitalach do sprawdzania poziomu tlenu u pacjentów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pozew został złożony w imieniu wszystkich ciemnoskórych nowojorskich konsumentów, którzy kupili Apple Watcha, a także mieszkańców Alaski, Arkansas, Idaho, Iowa, Missisipi, Północnej Karoliny, Północnej Dakoty, Utah i Wyoming na podstawie przepisów tych stanów dotyczących oszustw konsumenckich.
W pozwie zarzuca się firmie naruszenie wyraźnej gwarancji, oszustwo i bezpodstawne wzbogacenie, na podstawie przepisów nowojorskiego ogólnego prawa gospodarczego i stanowych ustaw o oszustwach konsumenckich.
Ciemnoskóry zawiedziony klient
Morales kupił Apple Watch między 2020 a 2021 rokiem. Był świadomy funkcji pulsoksymetrii, ale spodziewał się, że nie będzie ona uwzględniać "błędów i wad" dotyczących ciemniejszej skóry, które wykazano w poprzednich badaniach.
Apple twierdzi, że funkcja badania poziomu tlenu we krwi, która istnieje od Apple Watch Series 6, wykorzystuje cztery klastry świateł LED z tyłu urządzenia, aby skompensować "naturalne zmiany w skórze". Emitowane światło jest odbijane i odczytywane przez fotodiody. Te z kolei przekazują dane do aplikacji Blood Oxygen, która mierzy nasycenie tlenem we krwi na podstawie subtelnych zmian koloru skóry.
Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii