APU AMD w laptopie - rok 2012 będzie przełomowy?

AMD Fusion
AMD Fusion
Jacek Klimkowicz

11.08.2011 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć AMD robi postępy i APU Llano są w wielu kwestiach konkurencyjne, to ciągle brakuje im jednego - wydajności rdzeni wykonawczych na poziomie procesorów Intel Core. Jest jednak nadzieja, że to się zmieni. "Zieloni" wytoczą ciężkie działa.

Choć AMD robi postępy i APU Llano są w wielu kwestiach konkurencyjne, to ciągle brakuje im jednego - wydajności rdzeni wykonawczych na poziomie procesorów Intel Core. Jest jednak nadzieja, że to się zmieni. "Zieloni" wytoczą ciężkie działa.

Według infografiki, która wyciekła do Sieci, w nadchodzącym roku należy spodziewać się prawdziwego wysypu mobilnych nowości z logo AMD. Do najmniejszych konstrukcji trafić mają dwurdzeniowe APU AMD Krishna o TDP wynoszącym zaledwie 8 W. Nieco wyżej ulokowane są chipy o nazwie kodowej Wichita, które mają mieć od 2 do 4 rdzeni, wydajne GPU i TDP nie przekraczające 20 W.

Dla mainstreamowych laptopów przewidziano 2-rdzeniowe APU Richland i 4-rdzeniowe Weatherford. Ich współczynniki TDP mają wahać się od 35 W do 45 W. Oczywiście na pokładzie nie zabraknie zintegrowanych GPU o przyzwoitej wydajności. Do najbardziej wymagających, mobilnych użytkowników będą zaś adresowane APU AMD Trinity.

AMD -
AMD -

Na pewno można się po nich spodziewać potężnych, zintegrowanych układów graficznych. Wystarczy wspomnieć, że liczba procesorów strumieniowych w GPU ma wzrosnąć nawet do 800. Do tego TDP ma wahać się od 35 W do nawet 60 W! Tego w laptopach dawno nie było. Obecnie najbardziej prądożerne chipy Intel Core i7 Extreme zadowalają się 55 W energii.

To oznacza, że najmocniejsze mobilne APU AMD powinny trafić tylko do laptopów z wydajnym układem chłodzenia. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie dostępne konstrukcje nie zawsze radzą sobie z rozpraszaniem standardowych 35 W ciepła pozostaje mieć nadzieję, że projektanci pomyślą nieco, zanim wpadną na pomysł umieszczenia 60 W potwora w smukłej 15.

Pozostaje mieć nadzieję, że wydajność najmocniejszych APU będzie adekwatna do ich poboru energii i Intel w końcu doczeka się godnej konkurencji w mobilnym segmencie premium, gdzie na razie niepodzielnie królują procesory Core. Może nie mają one tak mocnych GPU, ale wydajność CPU tak istotna dla komfortowej pracy z najbardziej wymagającymi aplikacjami mają miażdżącą.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)