Asus Blue Cave: router ze wsparciem Alexy i prędkością transferu do 2600 Mb/s

Asus Blue Cave: router ze wsparciem Alexy i prędkością transferu do 2600 Mb/s

Asus Blue Cave: router ze wsparciem Alexy i prędkością transferu do 2600 Mb/s
Jarosław Balcerzak
01.06.2017 17:10, aktualizacja: 09.03.2022 11:08

Na targach Computex nie zabrakło także oryginalnych produktów o nietypowym designie. Jednym z nich jest nowy router Asusa, stawiający na prędkość i bezpieczeństwo. W jakie funkcje wyposażył go producent?

Unikalny design jako znak rozpoznawczy

Przeważająca większość dostępnych w sklepach routerów wygląda bardzo podobnie: prostokątna obudowa o niskim profilu dysponuje kilkoma antenami, diodami na froncie i złączami na tylnej ściance. Znanej i sprawdzonej formy producenci trzymają się w obawie przed nieprzychylną reakcją konsumentów. Tymczasem na odwagę zebrał się Asus ze swoim Blue Cave.

Zaprezentowany podczas targów Computex router ma wymiary 160 × 160 × 80 mm, wagę 800 g i obudowę w kształcie białej, przeciętej na pół kostki z centralnie umieszczonym otworem o niebieskich krawędziach. Niektórym gościom targów kojarzy się on z pralką, innym z wentylatorami Dysona, nikomu z routerem – trudno więc urządzeniu zarzucić wtórny design.

Wszystkie przyciski i złącza znalazły się w dolnej części tylnej ścianki obudowy, a są to: USB 3.0, cztery gigabitowe RJ45 LAN-u i pojedynczy, także gigabitowy RJ45 WAN-u. Na front trafiła pojedyncza dioda sygnalizująca pracę, natomiast wewnątrz producent umieścił m.in. cztery wbudowane anteny, 128 MB pamięci flash oraz 256 MB RAM-u.

Obraz

Wsparcie Alexy i protokołu IFTTT

Prędkości transmisji danych zapewniane przez dwuzakresowy router sięgają łącznie 2600 Mb/s, z czego 1734 Mb/s przypada na częstotliwości 5 GHz, a 800 Mb/s na 2,4 GHz. Jego konfigurację można przeprowadzić także przy pomocy urządzenia mobilnego – w razie potrzeby w ten sam sposób monitorując później status łączności czy listę podłączonych komputerów.

Asus promuje swój nowy router jako pierwsze urządzenie konsumenckie o biznesowej klasie zabezpieczeń. Poza klasycznymi już WPA i WPA2 jest to cały pakiet AiProtection chroniący wszystkie podłączone urządzenia, w tym te wchodzące w skład IoT. Od zagrożeń w sieci użytkownika izoluje więc kilka poziomów zabezpieczeń, w tym oczywiście wbudowany firewall.

Internet Rzeczy Asus wymienia w jeszcze jednym kontekście: Blue Cave jest kompatybilny z Alexą oraz protokołem IFTTT, co umożliwi komfortowe tworzenie reguł dla zgromadzonych w domu urządzeń z zakresu IoT. Warto również wspomnieć o złączu USB, funkcjonującym nie tylko jako serwer wydruku ale i serwer dla multimediów na podłączonym dysku twardym.

Obraz

Dla wymagających urządzeń i użytkowników

Pomysł Asusa na nowoczesny router okazuje się całkiem interesujący. Producent zgromadził wszystkie funkcjonalności obecne na rynku konsumenckim, po czym zaimplementował je w niewielkiej kostce o stylistyce nie pozwalającej pomylić Blue Cave z niczym innym. Całość zwieńczył wzorową prędkością połączeń i najwyższym standardem zabezpieczeń.

Nowość sprawdzi się w każdym domu czy biurze gdzie z sieci korzysta sporo wymagających urządzeń. Wyzwaniem nie będzie m.in. strumieniowanie wideo 4K, obsługa smart TV czy konsol, a operowanie w obu zakresach zapewni optymalną wydajność także starszym technologicznie urządzeniom. Cena Blue Cave wyniesie 180 dol., jednak data premiery nie jest jeszcze znana.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)