Asus Blue Cave: router ze wsparciem Alexy i prędkością transferu do 2600 Mb/s

Asus Blue Cave: router ze wsparciem Alexy i prędkością transferu do 2600 Mb/s01.06.2017 17:10
Asus Blue Cave: router ze wsparciem Alexy i prędkością transferu do 2600 Mb/s
Jarosław Balcerzak

Na targach Computex nie zabrakło także oryginalnych produktów o nietypowym designie. Jednym z nich jest nowy router Asusa, stawiający na prędkość i bezpieczeństwo. W jakie funkcje wyposażył go producent?

Unikalny design jako znak rozpoznawczy

Przeważająca większość dostępnych w sklepach routerów wygląda bardzo podobnie: prostokątna obudowa o niskim profilu dysponuje kilkoma antenami, diodami na froncie i złączami na tylnej ściance. Znanej i sprawdzonej formy producenci trzymają się w obawie przed nieprzychylną reakcją konsumentów. Tymczasem na odwagę zebrał się Asus ze swoim Blue Cave.

Zaprezentowany podczas targów Computex router ma wymiary 160 × 160 × 80 mm, wagę 800 g i obudowę w kształcie białej, przeciętej na pół kostki z centralnie umieszczonym otworem o niebieskich krawędziach. Niektórym gościom targów kojarzy się on z pralką, innym z wentylatorami Dysona, nikomu z routerem – trudno więc urządzeniu zarzucić wtórny design.

Wszystkie przyciski i złącza znalazły się w dolnej części tylnej ścianki obudowy, a są to: USB 3.0, cztery gigabitowe RJ45 LAN-u i pojedynczy, także gigabitowy RJ45 WAN-u. Na front trafiła pojedyncza dioda sygnalizująca pracę, natomiast wewnątrz producent umieścił m.in. cztery wbudowane anteny, 128 MB pamięci flash oraz 256 MB RAM-u.

398108066937454752

Wsparcie Alexy i protokołu IFTTT

Prędkości transmisji danych zapewniane przez dwuzakresowy router sięgają łącznie 2600 Mb/s, z czego 1734 Mb/s przypada na częstotliwości 5 GHz, a 800 Mb/s na 2,4 GHz. Jego konfigurację można przeprowadzić także przy pomocy urządzenia mobilnego – w razie potrzeby w ten sam sposób monitorując później status łączności czy listę podłączonych komputerów.

Asus promuje swój nowy router jako pierwsze urządzenie konsumenckie o biznesowej klasie zabezpieczeń. Poza klasycznymi już WPA i WPA2 jest to cały pakiet AiProtection chroniący wszystkie podłączone urządzenia, w tym te wchodzące w skład IoT. Od zagrożeń w sieci użytkownika izoluje więc kilka poziomów zabezpieczeń, w tym oczywiście wbudowany firewall.

Internet Rzeczy Asus wymienia w jeszcze jednym kontekście: Blue Cave jest kompatybilny z Alexą oraz protokołem IFTTT, co umożliwi komfortowe tworzenie reguł dla zgromadzonych w domu urządzeń z zakresu IoT. Warto również wspomnieć o złączu USB, funkcjonującym nie tylko jako serwer wydruku ale i serwer dla multimediów na podłączonym dysku twardym.

398108066937716896

Dla wymagających urządzeń i użytkowników

Pomysł Asusa na nowoczesny router okazuje się całkiem interesujący. Producent zgromadził wszystkie funkcjonalności obecne na rynku konsumenckim, po czym zaimplementował je w niewielkiej kostce o stylistyce nie pozwalającej pomylić Blue Cave z niczym innym. Całość zwieńczył wzorową prędkością połączeń i najwyższym standardem zabezpieczeń.

Nowość sprawdzi się w każdym domu czy biurze gdzie z sieci korzysta sporo wymagających urządzeń. Wyzwaniem nie będzie m.in. strumieniowanie wideo 4K, obsługa smart TV czy konsol, a operowanie w obu zakresach zapewni optymalną wydajność także starszym technologicznie urządzeniom. Cena Blue Cave wyniesie 180 dol., jednak data premiery nie jest jeszcze znana.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)