Asus ROG GX501: najcieńszy na świecie laptop z GeForcem GTX 1080

Nadciąga nowy rekordzista wśród gamingowych laptopów. Swoimi rozmiarami deklasuje Razera, a osiągami umożliwi komfortową grę w rozdzielczości nawet UltraHD. Na jakie podzespoły zdecydował się Asus?

Asus ROG GX501: najcieńszy na świecie laptop z GeForcem GTX 1080
Jarosław Balcerzak

03.01.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ogłoszenie laureatów jako źródło przecieku

To kolejny już produkt, który zostanie zaprezentowany na nadchodzących targach CES w Las Vegas. Autorem przecieku jest jednak całkiem nietypowe źródło – organizacja przyznająca co roku wyróżnienia i nagrody Taiwan Excellence Awards. W najbliższym zestawieniu laureatów pojawił się również Asus i jego najnowszy gamingowy laptop: ROG GX501.

Oznaczenie jest nieprzypadkowe – to następca modelu GX500, którego zapowiedziano dokładnie trzy lata temu. Wyróżniało go jedyne 19 mm grubości i niezwykle wydajne podzespoły, w tym procesor Core i7 czwartej generacji, 8 GB RAMu, karta graficzna GeForce GTX 860M oraz matryca 4K.

Nadchodzący następca będzie jeszcze smuklejszy, z wynikiem 16.65 mm pokonując zapowiedzianego w październiku Razera Blade Pro (22.5 mm). Z tym ostatnim łączy go także istotnie zmodyfikowany design: tutaj także touchpada przeniesiono na prawą stronę i zintegrowano z przyciskami numerycznymi. Całość wraz z klawiaturą przesunięto do przedniej krawędzi obudowy.

Poprzednik, czyli Asus ROG GX500 (2014).
Poprzednik, czyli Asus ROG GX500 (2014).

Sprzętowy high-end do gier w UltraHD

O konfiguracji na tym etapie wiadomo jeszcze niewiele, ale wystarczająco by spodziewać się wydajnościowego lidera segmentu. Odblokowany procesor ma należeć do rodziny Kaby Lake, a więc będzie to zapewne Core i7-7700HQ lub nawet i7-7820HK. Pojemność pamięci RAM DDR4 ma wynieść do 24 GB, jednak niewykluczone że dodatkowa jej ilość będzie lutowana na płycie głównej.

Karta graficzna to mobilny high-end, a więc GeForce GTX 1080 z 8 GB pamięci GDDR5X na 256-bitowej magistrali. Od układów desktopowych odróżniać ma ją wyłącznie TDP obniżone do 150 W. Dysk bądź dyski twarde to nowoczesne SSD na interfejsie PCIe x4 NVMe, a 15.6-calowa matryca ponownie zaoferuje rozdzielczość UltraHD, tym razem ze wsparciem technologii G-Sync.

Oficjalna strona Taiwan Excellence Awards świeci pustką - zniknęła nawet miniatura produktu.
Oficjalna strona Taiwan Excellence Awards świeci pustką - zniknęła nawet miniatura produktu.

Szczegóły poznamy już za kilka dni

Szykuje się więc naprawdę interesująca premiera, za sprawą której jeszcze dobitniej uda się Asusowi udowodnić że sprzęt mobilny nie musi oznaczać nieporęcznych gabarytów. Szczególnie ciekawy musi być sposób w jaki producent zamierza uniknąć throttlingu – a to z pewnością największa obawa jaką wzbudzi ROG GX501.

Szczegóły poznamy już wkrótce: w dniach od 5 do 8 stycznia, które wypełni ta i wiele innych premier najnowocześniejszej elektroniki. Nic więc dziwnego, że szykujący niespodziankę Asus szybko upomniał organizatora Taiwan Excellence Awards by ten usunął informacje nt. nadchodzącego modelu laptopa. Zniknęło nawet zdjęcie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.