Asus U24E - i nie chcesz ultrabooka! [test cz. 2.]

Asus U24E - i nie chcesz ultrabooka! [test cz. 2.]

C1
C1
Jacek Klimkowicz
24.11.2011 21:30, aktualizacja: 11.03.2022 09:37

Komputer przenośny o gabarytach i masie netbooka, wydajności dużego laptopa i w przystępnej cenie to marzenie niejednego mobilnego użytkownika. Czy Asus U24E jest jego ucieleśnieniem?

Kluczowe podzespołyWydajność - kluczowe podzespoły

Mózgiem testowanego przez naszą redakcję subnotebooka Asus U24E jest procesor Intel Core i5-2430M: 2-rdzeniowa jednostka ze zintegrowanym GPU, wykonana w 32 nm procesie litograficznym. Bazowa częstotliwość pracy CPU wynosi 2,4 GHz, ale może być dynamicznie zwiększana aż do 3,0 GHz dzięki implementacji technologii Intel Turbo Boost.

Z kolei Hyper-Threading pozwala na przetwarzanie przez każdy rdzeń dwóch wątków. Intel Core i5-2430M ma 3 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3, obsługuje instrukcje wektorowe AVX oraz AES-NI, wspiera wirtualizację (Intel VT-x) i ma zaimplementowane wszystkie istotne zestawy rozkazów SSE (z 4.2 włącznie).

G1
G1

Za wrażenia wizualne w Asusie U24E odpowiada zintegrowany w procesorze GPU Intel HD Graphics 3000. Jest to energooszczędny układ składający się z 12 jednostek wykonawczych (EU). Jego taktowanie waha się w przedziale 650-1200 MHz (z Turbo Boost 2.0). Chip obsługuje API DirectX 10 i sprzętowo przyspiesza transkodowanie multimediów dzięki technologii Quick Sync.

Całkowite TDP procesora Intel Core i5-2430M wynosi 35 W. Mamy zatem do czynienia ze standardową jednostką, w odróżnieniu od niskonapięciowych, montowanych w typowych ultrabookach.

Pamięć RAM i dysk

Dostarczony do testów Asus U24E ma zainstalowane 2 kości RAM typu DDR3-1333 o pojemności łącznej 8 GB (4 GB + 4 GB). Pracują one w trybie dwukanałowym z opóźnieniami CL9-9-9-24 1T. Dalsza rozbudowa pamięci RAM nie jest możliwa, ponieważ to już maksymalna obsługiwana przez minilaptopa pojemność.

C2
C2

Recenzowany model Asusa U24E ma zamontowany dysk Western Digital Scorpio Black o pojemności 750 GB i prędkości obrotowej 7200 RPM. Nośnik obsługuje kolejkowanie zadań NCQ i ma 16 MB pamięci buforowej. Jego wymiana jest możliwa po uprzednim demontażu pokrywy serwisowej.

Wydajność w liczbach i praktyce

Według wbudowanego w OS benchmarka Asus U24E zasługuje na wynik podstawowy równy 5,9 punktu. Prawdę mówiąc, można się z tym zgodzić, biorąc pod uwagę ogólną wydajność testowanego egzemplarza. Oceny osiągów procesora i podsystemu pamięci również zdają się adekwatne.

WEI
WEI

Jedynie wydajność podsystemu grafiki, oceniona dwukrotnie na 6,3 punktu, budzi zrozumiałe zastrzeżenia. Równanie przeciętnej integry ze znacznie mocniejszymi kartami dedykowanymi obnaża niedoskonałość algorytmów opracowanych przez specjalistów Microsoftu.

SuperPI mod 1.5 XS

W leciwym, jednowątkowym SuperPI obyło się bez niespodzianek. Asus U24E napędzany przez wysoko taktowany procesor Intel Core i5-2430M (maks. 3,0 GHz) sprawnie poradził sobie z kolejnymi próbkami, z 32M włącznie.

PI
PI

Czasy są minimalnie lepsze od uzyskiwanych przez laptopy z Intel Core i5-2410M za sprawą wyższego o 100 MHz taktowania (zarówno bazowego, jak i w trybie TB). Wygląda na to, że układ chłodzenia daje radę i chip pracuje z pełną prędkością praktycznie przez cały czas.

7-Zip 9.20 64-bit

Asus U24E doskonale radzi sobie zarówno z kompresją, jak i dekompresją danych. Dzięki zamontowaniu szybkiego dysku WD (7200 RPM) procesor Intel Core i5-2430M może rozwinąć skrzydła i pracować z pełną mocą.

W1
W1

Tempo działania subnotebooka Asusa jest więcej niż zadowalające. Maluch bez trudu rywalizuje z laptopami napędzanymi przez słabsze, 4-rdzeniowe CPU Intel Core i7 poprzedniej generacji, w większości przypadków wygrywając.

CineBench R10 i R11.5

Po podłączeniu zewnętrznego monitora Asus U24E świetnie sprawdzi się także podczas pracy z grafiką. Popularne benchmarki CineBench nie pozostawiają złudzeń - Intel Core i5-2430M w testach jednowątkowych miażdży Core i7-720QM, a w wielowątkowych oferuje wydajność równorzędną mimo 2 fizycznych rdzeni (4 wątków) mniej.

CB R10
CB R10

Żaden laptop oparty na platformie AMD nie jest w stanie nawiązać równorzędnej rywalizacji z maluchem napędzanym przez średniej klasy jednostkę Intela. Dla przykładu, Acer Aspire 5560G z APU AMD A6-3400M (quad-core) jest o blisko 34% wolniejszy przy pracy na 4 wątkach i ponad 50% w testach jednowątkowych w CineBench R11.5.

CB R11.5
CB R11.5

W testach OpenGL zintegrowany Intel HD Graphics 3000 radzi sobie całkiem nieźle, osiągając wyniki na poziomie dedykowanych, low-endowych, mobilnych kart graficznych.

Geekbench 2.1.12, PC Mark Vantage i 7

Oparty na platformie Intel Huron River Asus U24E uzyskał w testującym wydajność procesora i podsystemu pamięci Geekbenchu 5518 punktów. Jest to wynik w pełni zadowalający, świadczący o wysokiej wydajności subnotebooka. Dla przykładu, Samsung RC520 z procesorem Intel Core i5-2410M zdobył 5025 oczek.

GB
GB

Bardzo wysoko ogólną wydajność systemu oceniły produkty firmy Futuremark, przyznając odpowiednio:

Jest to nawet więcej, niż uzyskała gamingowa Toshiba Qosmio X770, ze znacznie mocniejszym procesorem. Przyczyną takiego stanu rzeczy są różnice w wydajności dysków twardych, od których zależy w dużej mierze wynik końcowy, obrazujący sprawność komputera.

3D Mark 2006 i Vantage

Choć trudno sobie wyobrazić, by Asus U24E trafił w ręce zapalonego gracza, wypada sprawdzić, jak maluch radzi sobie w grach. Oto wyniki działania popularnych benchmarków:

  • 3D Mark 2006 - 1280 x 768 - 4824 pkt. (CPU 3350, SM2.0 1639, SM3.0 1951);(http://3dmark.com/3dm06/16237158)
  • 3D Mark Vantage - 1280 x 1024 - P1914 (P CPU 8962, P GPU 1517).

Jak widać - bez szaleństw, ale starsze tytuły bez problemu powinny działać w natywnej rozdzielczości ekranu, a i nowe po dobraniu rozsądnych ustawień również.

CrystalDiskMark 3.0.1 i ATTO Disk Benchmark

Zamontowany w Asusie U24E WD Scorpio Black 750 GB to jeden z najszybszych mobilnych dysków twardych dostępnych obecnie na rynku. Uzyskuje on blisko 130 MB/s dla odczytu i zapisu sekwencyjnego. Takie tempo działania na dużych blokach danych powinno zadowolić nawet wymagających nabywców subnotebooka z tym nośnikiem.

CDM
CDM

Szybkość działania na niewielkich woluminach także jest bardzo dobra, co daje się zauważyć nie tylko w benchmarkach, ale też podczas wykonywania codziennych zadań, kiedy to właśnie ona ma decydujący wpływ na działanie systemu.

ADB
ADB

Jedynie średni czas dostępu do danych mógłby być lepszy, ponieważ 18,9 ms w przypadku tak wydajnego dysku twardego jednak nieco rozczarowuje.

Wydajność w praktyce

O Asusie U24E można powiedzieć wiele dobrego. Subnotebook pozwala wydajnie i komfortowo pracować. Klawiatura działa jak marzenie, gładzikowi też nie mogę niczego zarzucić. Bardzo dobrym posunięciem był montaż standardowego procesora Intel Core i5, który jest znacznie szybszy od najwydajniejszego, niskonapięciowego Core i7 montowanego w typowych ultrabookach.

Asus U24E
Asus U24E

Jednocześnie nie odbiło się to na czasie działania z dala od gniazdka z prądem, ponieważ w komplecie znajduje się pojemny, 8-komorowy akumulator. Dzięki niemu Asus U24E pracuje na zasilaniu akumulatorowym nawet dłużej niż Zenbook UX21. Trochę rozczarowują kiepskiej jakości kamerka i beznadziejny system audio, ale od biedy można z nich skorzystać.

Cieszy fakt, że Asus U24E nie nagrzewa się zbytnio i jest stosunkowo cichy. Do pełni szczęścia brakuje mi w nim (oprócz sensownych głośników i lepszego sensora kamerki) w zasadzie tylko matowej matrycy i podświetlanej klawiatury. Dla formalności podaję osiągi subnotebooka w kilku niezbyt wymagających grach (rozdzielczość natywna):

  • Colin McRae: DiRT2 - low/medium - min. 20 FPS, średnio 24,945 FPS, maks. 28 FPS;
  • Need For Speed: Shift - medium - min. 16 FPS, średnio 21,366, maks. 27 FPS;
  • World in Conflict - medium - min. 13 FPS, średnio 26,111 FPS; maks. 54 FPS.

Hałas, ciepło i akumulatorHałas oraz ciepło

HWInfo
HWInfo

Gdy obciążenie wzrasta, siłą rzeczy wentylator wchodzi na wyższe obroty. Generowany podczas znacznego wysiłku szum jest wyraźnie słyszalny i bardziej wrażliwi mogą narzekać podczas pracy w cichych pomieszczeniach. Niemniej jednak poziom hałasu mieści się w normie dla sprzętu z taką konfiguracją sprzętową.

Długotrwałe obciążenie kluczowych podzespołów skutkuje wzrostem temperatur obudowy. Spód Asusa U24E oraz podpórka pod nadgarstki nagrzewają się najbardziej, jednak ich ciepłota nie przekracza 37 stopni Celsjusza. Temperatury podzespołów również są akceptowalne. Cieszy fakt, że throttling, mimo niewielkich rozmiarów układu chłodzenia, nie występuje.

Przebiegi na akumulatorze

[block position="inside"]1515[/block]

Dzięki obecności pojemnego akumulatora przebiegi Asusa U24E ze standardowym (TDP 35 W) procesorem są bardzo dobre. Subnotebook pozwala na przeszło 9 godzin niewysilonej pracy z dokumentami, blisko 5,5 godziny intensywnego surfowania przy wykorzystaniu łączności bezprzewodowej (WiFi) oraz na ponad 4-godzinną projekcję filmową.

Jedynie klasyczny test Battery Eatera, który zakończył się po upływie 91 minut, może budzić pewien niedosyt. W końcu konstrukcja z niskonapięciowym procesorem działałaby bez wątpienia znacznie dłużej. Z drugiej strony na pewno nie kosztowałaby ona mniej niż 3000 zł, a cena to właśnie jeden z największych atutów Asusa U24E.

Podsumowanie i ocena

Asus U24E nie jest idealny, ale pominięcie go podczas poszukiwań sprzętu z tego segmentu byłoby błędem. Owszem, jest grubszy i cięższy niż promowane przez Intela ultrabooki. Ma też kiepskiej jakości głośniki i kamerkę, przeciętną, lustrzaną matrycę i nie najlepiej spasowaną obudowę. Stosunek wydajności i możliwości do ceny sprawia, że można mu jednak wiele wybaczyć.

A atutów Asus U24E też ma niemało. Zdecydowanie mocnymi stronami malucha są wygodne urządzenia wyjścia, sensowny zestaw pełnowymiarowych złączy, dobre przebiegi na akumulatorze oraz wysoka wydajność, dzięki zastosowaniu standardowego procesora Core i5 oraz szybkiego dysku twardego. Dodatkowo testowany subnotebook pozwala na rozbudowę, co w ultrabookach często jest niemożliwe.

Wyróżnienie w kategorii Rozsądny wybór dla laptopa Samsung RF511-S04PL
Wyróżnienie w kategorii Rozsądny wybór dla laptopa Samsung RF511-S04PL

Można więc powiedzieć, że Asus U24E to udany produkt, który można z czystym sumieniem polecić osobom chcącym kupić niedrogi, wydajny, praktyczny i długo działający na akumulatorze komputer przenośny, a jednocześnie są one w stanie przymknąć oko na jego (niezbyt poważne) mankamenty.

Asus U24E

[plus]wysoka wydajność w aplikacjach

[plus]świetna klawiatura i przyzwoity gładzik

[plus]dość praktyczne wykończenie

[plus]cena

[plus]możliwość rozbudowy (wymienne: akumulator, pamięć i dysk)

[plus]2 x USB 3.0, WiDi, Anti[minus]Theft

[plus]dobre przebiegi na akumulatorze

[minus]niedoróbki w spasowaniu

[minus]słabe jakościowo kamerka i głośniki

[minus]błyszcząca matryca o przeciętnych parametrach

[minus]nudna kolorystyka obudowy

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)