ASUS ZenScreen MB16AC: najlżejszy przenośny monitor na rynku
Już wkrótce do sprzedaży ma trafić przenośny monitor o grubości tabletu. Użytkownikom zaoferuje sporą przekątną, dużą rozdzielczość oraz możliwość pracy w pionie i w poziomie. Jaką jakość wyświetlania ma zapewnić?
Smukły i rekordowo lekki
Zewnętrzne monitory stanowią specyficzną niszę, w jaką zepchnęła je m.in. popularność urządzeń mobilnych. Większość użytkowników zadowala się pojedynczym, wbudowanym w nie ekranem, dla kolejnego nie dostrzegając zastosowania i miejsca w bagażu podręcznym. Asus właśnie postanowił to zmienić – czyniąc swój produkt jednocześnie poręcznym i nowoczesnym.
Kluczowe znaczenie nadano więc gabarytom i technologii łączności. ZenScreen MB16AC ma wymiary 359,7 × 226,4 × 8 mm, a jego waga to jedynie 780 gramów. Jest to tym samym najlżejszy monitor zewnętrzny 15,6” jaki dotąd skonstruowano. Niewielkie wymiary zawdzięcza wąskim ramkom, które zredukowano do niezbędnego minimum.
Do sprzedaży trafi w jednej wersji kolorystycznej, połączenia barw ciemnoszarej i srebrnej. Na obudowie znalazło się wyłącznie złącze USB-C 3.0, przez które przekazywany jest sygnał wideo i zasilanie monitora (maksymalnie 8 W).
W skład fabrycznego kompletu wejdzie także ochronne etui (1 mm grubości) będące zarazem składaną podstawką, adapter z USB-C (F) na USB-A 3.0 (M) oraz ZenScreen Pen – umieszczony w otworze w narożniku obudowy staje się on jej alternatywnym podparciem.
IPS w FullHD i technologie przyjazne wzrokowi
Specyfikacja monitora ma prawo kojarzyć się z parametrami znanych z dostępnych na rynku laptopów. Na przekątnej 15,6” błyszcząca matryca IPS wyświetli rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli. Jej maksymalna jasność to 220 cd/m2, kontrast ma wartość 800:1, a kąty widzenia sięgają 178˚.
Ekran pozbawiono uciążliwego migotania (Flicker Free), a uruchamiany dedykowanym przyciskiem tryb Low Blue Light ogranicza emisję światła niebieskiego (4 tryby pracy). Monitor można podłączyć do komputerów z systemem OS X lub Windows, jednak tylko na tych ostatnich funkcjonuje automatyczne przełączanie orientacji poziomej i pionowej.
Producent zadbał również o gotowe zestawy ustawień, pozwalające na błyskawiczne dostosowanie monitora do aktualnie wyświetlanych treści. Osiem trybów pracy przygotowanych przez Asusa to: sRGB, krajobraz, kinowy, standardowy, nocny, gamingowy, dedykowany czytaniu oraz słabo oświetlonym pomieszczeniom.
Energooszczędność kosztem jakości obrazu
Nadchodząca premiera to świetna wiadomość dla najbardziej mobilnych użytkowników i środowisk biznesowych. Możliwość poruszania się z laptopem i ZenScreenem przyniesie im dwukrotnie większą powierzchnię roboczą, a możliwość zmiany orientacji jeszcze bardziej uprości wyświetlanie prezentacji czy arkuszy.
Korzystnie prezentuje się również połączenie pojedynczym przewodem, choć osiągnięto ją kosztem kompatybilności z urządzeniami z systemami Android i iOS. Inną słabością jest wartość kontrastu i jasności, które w najsilniejszym świetle słonecznym mogą okazać się niedostateczne. Cena oraz data premiery dopiero zostaną ogłoszone, ma to jednak nastąpić już wkrótce.