Asus ROG FX502: kompaktowy i lekki laptop do gier z GeForcem GTX 1060

Wydajny gamingowy laptop nie musi ważyć wielu kilogramów i kosztować 8 tysięcy złotych. Udowadnia to nowy FX502, łączący mobilność, spore osiągi i uniwersalny design. Czy trafi w gusta mobilnych graczy?

Asus ROG FX502: kompaktowy i lekki laptop do gier z GeForcem GTX 1060
Jarosław Balcerzak

18.10.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:12

Niepozorny laptop o sporym potencjale

Seria ROG jest już znana z komputerów i peryferiów oferujących najwyższą wydajność i wykorzystujących najnowsze technologie. Trafiają do niej także bardziej budżetowe rozwiązania, wbrew pozorom w pełni wystarczające do satysfakcjonującej rozgrywki w FullHD. Jednym z nich jest zaprezentowany niedawno FX502, który już wkrótce ma trafić do sprzedaży.

Dyskretny design nie zdradza możliwości tego modelu. Czarną obudowę wykonano z tworzywa i aluminium, klapę matrycy opatrując skromnym logo Asusa. Wyróżnia się natomiast podświetlona czerwonymi LED-ami, pełnowymiarowa klawiatura o skoku 1.6 mm. Gabaryty imponują: komputer ma wielkość 390 × 266 × 23.5 mm i wagę zaledwie 2.2 kg.

Obraz

Skylake Intela, GTX 1060 i odmiennej klasy matryce

Asus nie eksperymentował i do nowej serii użył dwóch znanych i sprawdzonych procesorów z rodziny Skylake: Core i5-6300HQ oraz i7-6700HQ. Pamięć RAM typu DDR4 może mieć rozmiar od 8 do 24 GB i taktowanie 2133 MHz. Karta graficzna to GeForce GTX 1060, jednak w wersji z 3 GB 192-bitowej pamięci GDDR5.

Do FX502 mają trafić dwa rodzaje matowych matryc o przekątnej 15.6”, rozdzielczości 1080p i odświeżaniu 60 Hz. Pierwsza to klasyczny TN (45% NTSC) o jasności 200 nitów, druga to już 300-nitowy IPS (100% sRGB, 72% NTSC). Jeszcze więcej wyboru oferują dyski twarde: 1 TB HDD kręcący się na 5400 lub 7200 RPM oraz instalowane w gnieździe M.2 SSD 128, 256 lub 512 GB.

Laptop wyposażono w preinstalowany Windows 10 w wersji Home lub Pro, kamerę HD oraz dwa mikrofony z funkcją wytłumiania hałasu. Nie zabrakło WiFi (z 802.11ac włącznie) oraz Bluetooth w wersji 4.0. Ilość złącz jest satysfakcjonująca: na obudowie znajdują się trzy porty USB 3.0, HDMI, mini DisplayPort, LAN, dwa jacki audio i czytnik kart SD.

Obraz

Atrakcyjny kompromis dla mniej wymagających

Wbrew pozorom o Asusie FX502 producent nie powiedział jeszcze wszystkiego. Nieznany jest czas pracy na 4-komorowej baterii 64 Wh, konkretne modele serii z przypisanymi im konfiguracjami matryc, dysków i cen, a także data premiery w sklepach.

Na dalsze informacje warto z zainteresowaniem oczekiwać, gdyż nowość może być naprawdę interesującą propozycją dla wszystkich fanów gier z ograniczonym budżetem. Zainteresują się nim również osoby często podróżujące – ciężko o wydajniejszy komputer przenośny o wadze nieznacznie tylko przekraczającej 2 kg i grubości rzędu 23 mm.

Nie obyło się jednak bez zgrzytów: brak USB typu C i oferowanie matrycy TN w najtańszych wariantach w serii ROG nie powinny się wydarzyć. Pozostaje oczekiwać na premierę z nadzieją, że przynajmniej pierwsza z tych informacji się nie potwierdzi, a z drugą będzie można się uporać starannie wybierając model.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.