Microsoft Surface Laptop: lżejszy od MacBooka, z baterią na 14,5 h pracy

Microsoft Surface Laptop: lżejszy od MacBooka, z baterią na 14,5 h pracy
Jarosław Balcerzak

03.05.2017 09:16, aktual.: 09.03.2022 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odpowiedź Microsoftu na MacBooki i komputery z Chrome OS prezentuje się świetnie. Premierowy laptop otrzymał smukłą obudowę, nowoczesne podzespoły i pojemną baterię. Czy specyfikacją i ceną zdetronizuje produkty Apple?

Rekordowo skromne gabaryty kosztem złącz

Premiera Surface Laptopa była kwestią czasu: wszystko rozpoczęło się od świetnie przyjętej hybrydy Surface (także w wersji Pro), a po niej także Surface Booka. W portfolio producenta brakowało więc wyłącznie pełnoprawnego laptopa i taki właśnie trafił do przedsprzedaży. Zastosowane w nim rozwiązania pozwalają spodziewać się sukcesu nie mniejszego niż w przypadku Surface Pro.

13,5-calowy laptop o wymiarach 308,1 × 223,2 mm jest niezwykle smukły: jego grubość wynosi 14,47 mm w tylnej i 9,9 mm w przedniej części. Nie mniej atrakcyjnie prezentuje się jego waga - 1,25 kg to wynik lepszy od MacBooków Air oraz Pro. Obudowa otrzymała solidne, ale dyskretnie ukryte zawiasy oraz możliwość komfortowego otwarcia jej jedną reką.

Obraz

Podobieństw do Apple i Surface Pro 4 nie ustrzeżono się niestety w kwestii złącz na aluminiowej obudowie, a są to: USB 3.0, mini DisplayPort, wyjście słuchawkowe i magnetyczne gniazdo ładowania. Laptop będzie dostępny w jednym z 4 kolorów (w zależności od modelu): srebrnym (platinum), złotym (graphite gold), niebieskim (cobalt blue) oraz czerwonym (burgundy).

Surface Laptop dysponuje niskoprofilową klawiaturą o skoku 1,5 mm, a także obszernym, przeszklonym touchpadem podobnym do tego w Surface Booku. Powierzchnię wokół klawiatury oraz touchpada okryto warstwą alcantary – miłego w dotyku, łatwego w czyszczeniu i odpornego na zachlapania materiału tekstylnego z ultramikrowłókien.

Obraz

Ultrapłaska matryca i 14,5 h na baterii

Laptop trafił do przedsprzedaży w czterech wersjach wykorzystujących procesory Intela 7. generacji, energooszczędnych Core i5 oraz Core i7. Zintegrowany układ graficzny to, w zależności od modelu, HD Graphics 620 lub Iris Plus 640. Pamięć RAM ma pojemność od 4 do 16 GB, a dyski SSD od 128 do 512 GB.

Wyświetlacz wykorzystany przez Microsoft jest najcieńszym dotąd zastosowanym w laptopie. 13,5-calowy, dotykowy panel wyświetla rozdzielczość 2256 × 1504 piksele (format 3:2), wspiera rysik Surface Pen i jest chroniony przez warstwę szkła Gorilla Glass 3. Nie mniejszą uwagę poświęcono baterii, zapewniającej laptopowi do 14,5 h ciągłej pracy.

Obraz

Specyfikację uzupełnia dwuzakresowe WiFi z bluetooth 4.0 LE, umieszczona nad ekranem kamera 720p z IR i wsparciem Windows Hello, a także para stereofonicznych mikrofonów. Za najwyższą jakość dźwięku odpowiadają natomiast umieszczone pod klawiaturą głośniki z obsługą Dolby Audio Premium.

Laptop wykorzystuje znany system operacyjny w nowej wersji, Windowsa 10 S. Ma on przyspieszyć działanie energooszczędnego laptopa, wydłużając jednocześnie czas jego działania na baterii. Oznacza to jednak ograniczenie zasobów aplikacji do obecnych w Windows Store. Najważniejszymi z nieobecnych tam programów są m.in. przeglądarki Chrome oraz Firefox.

Obraz

Pokonany MacBook i zagrożony Chrome OS

Premiera Microsoftu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i trudno się temu dziwić – nowy laptop gabarytami rzuca wyzwanie marce Apple a systemem operacyjnym rywalizuje z Chrome OS. Użytkownikom pozostawiono jednak swobodę wyboru: do końca bieżącego roku mogą oni bezpłatnie zmienić oprogramowanie komputera na Windowsa 10 w wersji Pro.

Sukces nowego urządzenia wydaje się być przesądzony, choć nie na każdym runku należy spodziewać się rekordów sprzedaży. Skutecznie hamować ją będą ceny laptopa, w najprostszej wersji wycenionego na 999 dol. a w najwydajniejszej na 2199 dol. To wciąż mniej niż w przypadku MacBooków, a jednak wystarczająco aby zainteresować głównie odbiorcę biznesowego.

Wyjątkiem są oczywiście USA, gdzie promowanie go frazą „dla studentów” nikogo nie dziwi i ma swoje uzasadnienie. Laptop jest już dostępny w przedsprzedaży na stronie producenta, a ceny poszczególnych wersji wynoszą:

  • Model z Core i5, 4 GB RAM i SSD 128 GB: 999 $ (srebrny),
  • Model z Core i5, 8 GB RAM i SSD 256 GB: 1299 $ (4 kolory),
  • Model z Core i7, 8 GB RAM i SSD 256 GB: 1599 $ (srebrny),
  • Model z Core i7, 16 GB RAM i SSD 512 GB: 2199 $ (srebrny).

Po doliczeniu polskich podatków możemy zatem oczekiwać, że Microsoft Surface Laptop będzie kosztować w Polsce od około 5 do ponad 10 tys. złotych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)