Atlantyda - wreszcie znaleziona?

Czy Atlantydę zmiotło potężne tsunami? Richard Freund twierdzi, że taki właśnie był kres tej legendarnej cywilizacji.  W tym roku grupa amerykańskich naukowców ruszyła, aby zbadać rewelacje z 2004 roku, podane światu przez Rainera Kühne. Do czego zmierzają i co odkrył wspomniany człowiek? Już wyjaśniam.

Atlantyda
Atlantyda
Henryk Tur

14.03.2011 16:00

Czy Atlantydę zmiotło potężne tsunami? Richard Freund twierdzi, że taki właśnie był kres tej legendarnej cywilizacji.  W tym roku grupa amerykańskich naukowców ruszyła, aby zbadać rewelacje z 2004 roku, podane światu przez Rainera Kühne. Do czego zmierzają i co odkrył wspomniany człowiek? Już wyjaśniam.

Platon wspominał, że leżała ona za Słupami Heraklesa, czyli Cieśniną Gibraltarską. Była otoczona koncentrycznymi kręgami ziemi (sztucznie usypane wysepki), co miało chronić ją przed najazdami. Niestety, pewnej nocy wyspa zniknęła pod falami rozszalałego oceanu. Podobno była to kara bogów za używanie zakazanej magii. Co jakiś czas do prasy i mediów trafiały informacje o znalezieniu lokacji legendarnej cywilizacji, jednakże żadna z nich nie znalazła potwierdzenia. Być może odkrycie dokonane przez Rainera Kühne położy kres poszukiwaniom - wszystko w rękach pana Freunda i jego ekipy, którzy chcą potwierdzić tą teorię.

Marisma de Hinojos
Marisma de Hinojos

Przeanalizował on zdjęcia satelitarne bagiennego rejonu Marisma de Hinojos, położonego pięćdziesiąt kilometrów na północ od Kadyksu. Bagna te położone są na wielkiej równinie, sięgającej południowych wybrzeży Hiszpanii. Widać na nich struktury podobne do wspomnianych kręgów Atlantów. Co więcej - Rainer Kühne dostrzega na nich kształt mający wymiary około 230 x 140 m (koordynaty: 36° 57'25'' +/- 6'' N i 6°22'58'' +/- 8'). Mogłaby być to wspaniała świątynia opisana przez Platona. Zgadzają się także średnice okręgów. Platon podawał, że mają one 27 stadiów, co odpowiada długości między 5 a 6 kilometrów, a na zdjęciach satelitarnych widać pomiędzy nimi dokładnie taki dystans. Grupa Freunda udała się w tamto miejsce i jak powiedział naukowiec:

Znaleźliśmy coś, czego nikt inny przedtem nie widział, a co daje uwiarygodnia odkrycia, zwłaszcza dla archeologów.
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/03/KręgiwokółAtlantydy.jpg)

Kręgi wokół Atlantydy

Należy zauważyć, że Rainer Kühne podszedł do tematu nieco inaczej niż inni badacze. Nie szukał wyspy, a miasta na wybrzeżu. Kręgi Ziemi byłyby zatem fosami otaczającymi starożytne miasto, nie zaś uformowanym systemem sztucznych wysepek wokół miasta na wyspie. Zdaniem odkrywcy Atlantyda miałby zniknąć pochłonięta przez wielkie tsunami - podobne do tego, które spustoszyło Japonię kilka dni temu. A jak potwierdzają to badania geologiczne, w latach 800 - 500 p.n.e. południowo-zachodnie wybrzeża Hiszpanii pustoszone były przez wielkie powodzie.

Atlantyda pod wodą - wizja artystyczna
Atlantyda pod wodą - wizja artystyczna

Grupa Freunda używa do pracy najnowszych dostępnych technologii - map cyfrowych, badań podmorskich, a także sond gruntowych.  Teraz tylko wypada czekać na wyniki ich badań.  Nie spodziewajmy się jednak cudów - jeżeli odnajdziemy Atlantydę, zaowocuje to głównie większa ilością skorup w muzeach. Ale czy Platon miał rację? Czy do listy zniszczonych cywilizacji będzie można dodać jeszcze jedną? Czekam z niecierpliwością na orzeczenia ekspertów. Pierwsza relacją z badań był nadany w zeszłą niedzielę (13 III) na National Geographic film "Finding Atlantis", dzięki któremu o badaniach zrobiło się głośno na całym świecie.

Źródło: reuters.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.