Atomowe pióro – Do naprawdę małych napisów

Naukowcy z Uniwersytetu w Osace stworzyli atomowe pióro, które jest w stanie tworzyć wzory na powierzchni metalu poprzez manipulowanie jego atomami. Te "piksele", które widać na zdjęciu to właśnie atomy.

Si
Si
Marek Maruszczak

24.10.2008 08:00

Naukowcy z Uniwersytetu w Osace stworzyli atomowe pióro, które jest w stanie tworzyć wzory na powierzchni metalu poprzez manipulowanie jego atomami. Te "piksele", które widać na zdjęciu to właśnie atomy.

Napis został wykonany dźwigienką mikroskopu sił atomowych. Po przybliżeniu, atomy krzemu z jej czubka zamieniły się miejscami z atomami metalu (półprzewodnika).

Napisanie symbolu krzemu – Si, wielkości 2 na 2 nanometrów zajęło badaczom 1,5 godziny. Napis jest 40 000 razy mniejszy od średnicy ludzkiego włosa.

Technologię można wykorzystać nie tylko do wypisywania niewidocznych gołym okiem literek. W przyszłości może znaleźć zastosowanie np. przy tworzeniu chipów.

Naukowcy uważają, że nie da się zrobić mniejszego napisu, ponieważ nie ma niczego mniejszego od atomów. Już nie raz słyszeliśmy podobne deklaracje. Chyba rozsądniej byłoby powiedzieć, że nauka nie zna niczego mniejszego.

Źródło: OhGizmo!Pink Tentacle

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.