Bądź jak 2,7 mln Polaków, zastrzeż swój PESEL. Czemu to tak ważne?

dowód osobisty
dowód osobisty
Źródło zdjęć: © WP

27.05.2024 14:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już prawie 2,7 miliona Polaków zdecydowało się na zastrzeżenie swojego numeru PESEL. Jest to wyraźna wskazówka dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Od 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy, które zmuszą instytucje finansowe do weryfikacji bazy PESEL przed udzieleniem kredytu.

Podczas niedawnej konferencji prasowej Ministerstwo Cyfryzacji przypomniało o zastrzeżeniu numeru PESEL. Od 1 czerwca będzie to forma ochrony oszustwami, w których złodzieje próbują zaciągnąć kredyt, posługując się cudzą tożsamością. Banki oraz inne instytucje finansowe będą zobowiązane do sprawdzenia, czy PESEL osoby wnioskującej o kredyt nie jest zastrzeżony. To nie ogranicza się wyłącznie do kredytów – także inne transakcje zostaną zablokowane, jeśli numer PESEL będzie zastrzeżony.

Przy okazji, Ministerstwo Cyfryzacji przypomina obywatelom, że mają trzy możliwości na zastrzeżenie swojego PESEL-u:

  • przez komputer, logując się do serwisu mObywatel, gdzie opcja ta została wprowadzona w 2023 roku,
  • w aplikacji mObywatel,
  • osobiście w urzędzie – z tej metody skorzystało już pół miliona osób.

Polakom, którzy dotąd nie zabezpieczyli swojego numeru PESEL, sugeruje się rozważenie tej opcji. Jeśli pojawią się w banku i będą potrzebować obsługi, mogą cofnąć zastrzeżenie bezpośrednio z aplikacji, będąc na miejscu. Po wykonaniu wszystkich operacji numer PESEL można ponownie zastrzec, aby zapewnić sobie ochronę przed nieuprawnionym użyciem danych przez osoby trzecie.

Niedawno Bank Millennium wyjaśnił, jaką procedurę stosuje w przypadku klientów z zastrzeżonym numerem PESEL. Klienci ci nie tylko nie będą mogli ubiegać się o kredyt, ale również otwierać konta lub wypłacać pieniędzy. Te operacje będą możliwe dopiero po wycofaniu zastrzeżenia, przynajmniej na czas wizyty w banku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)